Προς το περιεχόμενο

Τι τρέχω στον DAW υπολογιστή μου - poll 2009


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας δύο pc θα έλεγα μεταξύ πρώτου και δεύτερου και εξηγούμαι.

Στο πρώτο pc που τρέχουν οι μουσικές εφαρμογές υπάρχει σύνδεση από την οποία μπαίνω περιστασιακά μόνο σε πέντε συγκεκριμένα site (δια ροπάλου) : Steinberg, RME, FXpansion, Line 6, και Spectrasonics. Και αυτό για λόγους αναβαθμίσεων των συσκευών μου και των βασικών προγραμμάτων που χρησιμοποιώ, drivers, firmware, update, etc.

Στο δεύτερο τρέχει κανονικά internet πλην όμως με μεγάλη προσοχή καθ' ότι υπάρχουν αρκετά plug ins εκεί μέσα, που υπάρχουν και στο πρώτο δικτυωμένα με fx teleport.

Βέβαια σπάνια το λειτουργώ το σύστημα με fx teleport, αλλά όταν είναι αναγκαίο να γίνει προηγείται πάντα σκανάρισμα, (antivirus, spy),  και φυσικά το καλώδιο που πάει από το ρούτερ στην γραμμή του τηλεφώνου είναι εκτός.

Και αυτό γιατί το έχω πληρώσει ακριβά στο παρελθόν, (ευτυχώς μόνο μία φορά), το ''όλα σε ένα'' pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

--> 2. Μπαίνω και στο internet που και που αλλά μόνο σε trusted sites.

 

Αν και δεν είναι το κύριο μηχάνημά μου, αλλά υποτίθεται ότι το έχω μόνο για audio, πού και πού μπαίνω στο νετ για διάφορες δουλειές, αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο.

 

Το μηχάνημά μου είναι αυτό:

HP Pavilion dv6-1190ev

CPU: Intel Core2Duo T9550 2,66GHz, Level 2 cache 6MB

RAM: 4GB DDR2 (2x 2048MB)

OS: Microsoft Windows Vista Home Premium 32-bit (προσεχώς Win7 64-bit και αναβάθμιση στα 8GB RAM)

Εσωτερικός δίσκος 500GB

Εξωτερικοί δίσκοι:  - Seagate Freeagent Xtreme 1TB via eSATA - projects, VSTs κλπ

                         - Seagate Freeagent Desk 1TB via USB2.0 - backup

 

DAW: Cakewalk Sonar 8 Producer Edition + Reaper

Audio interface: Focusrite Saffire Pro 40 (μέσω Digitus express/34 Firewire adapter)

 

 

Από απόδοση τα πάει πολύ καλά. Ένα μέτριο project στο Sonar 8, με 7-8 VST instruments και 15-20 VST FX συνολικά, καθώς και ορισμένα audio tracks, το CPU meter του Sonar φτάνει κοντά στο 30~35% μέγιστο.

Προσεχώς θα τα πάμε ακόμα καλύτερα, με 64μπιτα Windows 7 και ανέβασμα της RAM στο μέγιστο (8GB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μόνο DAW, απο τότε που απέκτησα τον καινούριο Η/Υ: i7 920, 6 GB RAM, 3 hard disks, 2 screens, etc... Windows XP X64, Cubase 5.

 

Στον παλιό μου Η/Υ είχα τα πάντα! Απο τσόντες, μέχρι κάποιες ταινίες (απο συνεργασίες παρακαλώ), μέχρι παιχνίδια (όχι μόνο απο συνεργασίες, παρακαλώ ;D) και άλλα πράγματα, καθώς και προγράμματα σχεδιαστικά κλπ. Έκανα install/uninstall και στα 4 χρόνια είχα κάνει 2 format (το 2ο πίο πολύ προληπτικά).

 

Δεν το έχω πιέσει καθόλου, γιατί δεν έτυχε, άσε που το Cubase 5 δεν πολυγουστάρει Kompakt based προγράμματα... Αλλά ότι είναι πιο καινούριο πετάει κανονικά! (Κ3.5 πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω και παιχνίδια!  ;D

 

Το τελευταίο έτος έχω εναν και μόνο βασικό υπολογιστή (λαπτοπ):

 

Intel Core 2 Duo T9400 @ 2.53 GHz,6 MB, 1066 MHz

4GB RAM (2 x 2 GB DDR3, 1066 MHz)

Intel PM45 Chipset

HDD 320 SATA II στα 5400 RPM

Windows XP Pro SP3

Sonar 7 PE

 

+

 

Edirol M-16DX (USB 2)

Alesis I/O + MPS-300 edrums με BFD2 lite

 

Έχει πολλά προγράμματα για τη δουλειά, συνεχώς είναι στο net (σε συνήθη site τυπικά), έχω βάλει μέχρι και steam (Half-Life, κτλ). Μέχρι να κάνω upgrade στο firmware της Edirol τα πράγματα ήταν προβληματικά. Το bottleneck είναι ο σκληρος στα 5400 RPM αλλά θα παρακαμφθεί με ξεχωρίζοντας το DAW σε eSATA εξωτερικό στα 7200 RPM με Win XP.

 

Μεχρι τώρα, το μόνο "πρόβλημα" που είχα ήταν ενα φρέσκο security update στον IE8 που δεν πρέπει να κάθησε καλά και έκανα roll back στον IE7, ελλείψη χρόνου και όρεξης.

 

Τα πρότζεκτ που τρέχω είναι τόσο ελαφριά σε CPU και μνήμη που δεν χαμπαριάζει καθόλου το σύστημα, max 20%.

 

Στοχεύω κάααποια στιγμή να παω σε κάτι σαν του Nikolas αλλά με Sonar.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό αυτό με τα panda  ;D

 

Εγώ δυστυχώς έχω έναν και μόνον υπολογιστή ταλαιπωρημένο

ο οποίος και φιλοξενεί από DAW (Cubase SX3) μέχρι ταινίες,

internet, προγράμματα γραφείου κλπ..

 

Τουλάχιστον έχω σε άλλο partition τις εγγραφές από το

cubase και αλλού όλα τα υπόλοιπα. Πάντως δεν είμαι ευχαριστημένος

από την απόδοση του PC μου (αν και θα επανέλθω με ξεχωριστό

topic για το συγκεκριμένο πρόβλημα) αν και το μηχάνημα είναι

πολύ καλό σε ονομαστικές τιμές:

 

AMD X2 4800+

2GB RAM 800MHz

κάρτα emu 1212m PCI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έφτιαξα καινούργιο μηχανάκι Intel Core I7-920, 4 GB RAM, Asus P6T Deluxe, 3 SATA Drives, 1 UAD-1 + 1 UAD-2. Σε αυτό τρέχω μόνο audio εφαρμογές και συγκεκριμένα το Reaper, για το οποίο πείστηκα εσχάτως ότι κοιτάζει στα μάτια τους γνωστούς παίκτες του χώρου και κοστίζει το 1/10 της τιμής. Μέχρι στιγμής σε project με 10-15 καναλάκια και τα ανάλογα plugins δεν ξεπερνάω το 15% της επεξεργαστικής ισχύος (στα 96 samples latency)

 

Για όλα τα υπόλοιπα χρησιμοποιώ ένα laptop  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω στον daw υπολογιστη μου τρεχω...τα παντα ολα, απλα επειδη ειναι ο μονος μου υπολογιστης ;D

 

Στο λαπτοπ μου λοιπον τρεχουν Cubase Le, Sonar Le (δε το χρησιμοποιω) και διαφορα αλλα VST και plugins. Eκτος αυτων τρεχουν εξομοιωτες κυκλωματων (PSpice), προγραμματιστικες σουιτες οπως Visual Studio, Processing κλπ, ιντερνετ ολη μερα, μερικα παιχνιδια (οχι πολυ βαρια ομως, απλα να παιζουμε που και που κανενα MOH) και δε ξερω και γω τι αλλο.

 

Μεχρι στιγμης δεν εχω προβληματα, γιατι οπως και ο Jase, τα projects που τρεχω δεν ειναι τρομερα απαιτητικα.

 

Οταν ερθει η ωρα του ξεχωριστου DAW PC θα τρεχει DAW, Plugins και internet (και αυτο με προσοχη). Σκετο χωρις internet μου φαινεται μη-πρακτικο, ισως επειδη το χρησιμοποιω συνεχως (ακομα και οταν δουλευω στο DAW θελω internet για αναζητηση samples και δε ξερω γω τι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα Laptop αποκλιστικά για DAW με Cubase, ezDrummer, Broomstick Bass.

Εχω συνδέση το Rack μου και ΤΕΛΟΣ.

 

Ιντερνετ και λοιπά από αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Πάντως δεν είμαι ευχαριστημένος

από την απόδοση του PC μου (αν και θα επανέλθω με ξεχωριστό

topic για το συγκεκριμένο πρόβλημα) αν και το μηχάνημα είναι

πολύ καλό σε ονομαστικές τιμές:

 

AMD X2 4800+

2GB RAM 800MHz

κάρτα emu 1212m PCI

 

[offtopic]

 

Δεν είναι χάλια οι επιδόσεις. Αν έτρεχες ακόμα το software εκείνης της εποχής θα αισθανόσουν ότι πετάει. o 4800+ X2 σε socket 939 ήταν το κορυφαίο CPU εκείνης της περιόδου ( Pentium D = μπλιάχ). Οι Core2 τα έσκισαν όλα τα daw bench όμως...

 

[/offtopic]

 

Εγώ είτε σε OSX είτε σε XP, έχω εγκατεστημένα και τρέχω κάθε είδους software.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου