Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για DiMarzio.........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι οτι εχω ξανακανει παρομοια ερωτησει αλλα δεν πηρα καποια σαφη απαντηση...κι ετσι λεω να ξαναρωτησω.....

Η κιθαρα ειναι μια cort x-6, ειχα πανω τον seymour duncan invader ο οποιος λογο αλλαγης γουστων μετα απο χρονια μου φαινοταν υπερβολικος και τον εβγαλα (για bridge μαγνητη παντα). εβαλα πανω τον μανισιο migthy mite ο οποιος μου αρεσε αρκετα μετα απο χρονια που τον ειχα αντικαταστησει με τον invader και με βολεψε πολυ!!!! ομως χρειαζομαι εναν μαγνητη με λιγο περισσοτερα μεσσαια και λιγο παραπανω αρμονικες! Θελω να κατευθυνθω προς dimarzio μερια κι ετσι ψαχνοντας οσο μπορεσα ειμαι αναμεσα στον mo' joe (που ειναι πιο δυνατος απο τον fred) και σε tone zone που ειναι απο τους πιο "χαμηλους" high output της dimarzio, και ειναι και οι 2 alnico 5. ολα αυτα για να καταλαβεται περιπου τι χρειαζομαι! το θεμα ειναι οτι κανεναν απο τους 2 δεν εχω βρει σε μαγαζι για να δοκιμασω, μονο τον fred , ο οποιος αν και με εντελως διαφορετικα μηχανηματα απο τα δικα μου δεν μπορεσα να βγαλω ενα σαφες συμπερασμα, μου φανηκε.....λιγος και ΙΣΩΣ με λιγοτερα μεσσαια απο αυτα που θελω.....Ποια ειναι η γνωμη σας λοιπον??? ειμαι λιγο πριν την αγορα......

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα,

Εγώ θα έλεγα (γνώμη μου) να προσανατολιστείς στον Breed DP166 & ToneZone DP 155 αφού είναι οι μόνοι 2πλοί με χαμήλο output σε σχέση με τους άλλους, αλλά και με πεσμένα τα μπασσά και ανεβασμένα μεσσαία που νομίζω οτι αυτό ψάχνεις, αν κατάλαβα καλά. Και καλά θα κάνεις μιάς και το σώμα της κιθάρας σου είναι Basswood και συνήθος είναι λίγο πιό μπουκομένο σε σχέση με άλλα (βλ. alder, ash, mahogany).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δα κ οτι εχω δοκιμασει κ ολους τους μαγνητες αλλα οταν προκειται για Bridge pickup το μυαλο μου δεν ξεκολλαει απο τον SD FullShred.

Σουπερ lows,γεματα μεσαια κ ωραια κοντρολ πριμα.

 

 

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δοκιμασω dimarzio ..... και οσον αφορα τον Breed ...δεν θελω να ακουγομαι σαν τον steve vai.....καποιος που να εχει τον mo' joe??? ::)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν θελω να ακουγομαι σαν τον steve vai.....

Ε όχι, τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει (μη κακό σου καλέ μου άνθρωπε  ;D), εξάλλου αυτός έχει 2 ντουλάπες-rack γεμάτα φετούλες και μερικά carvin stack πίσω του.

Πάντος πέραν της πλάκας, αν τον πετύχεις και μπορέσεις, κάνε μία δοκιμή.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να ακουγομαι σαν τον steve vai.....

 

αυτό το έχω πετύχει, αλλά δεν έχει να κάνει με εξοπλισμό, είναι στον παίχτη  ;D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μας λίγο ένα παράδειγμα απο ήχο κάποιου κιθαρίστα ώστε να δούμε λίγο πολύ τι έχεις στο μυαλό σου  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να προσεγγισω τον ηχο καποιου συγκεκριμενα! απλως θελω να μην ειναι "υπερβολικος" ο μαγνητης σε eq , να ειναι καπως ευελικτος(δεν θελω να παιξω ουτε ακραιο metal ουτε blues) και να βγαζει ευκολα αρμονικες.... Εχω μεγαλη απορια για τον mo' joe αλλα δεν τον εχω βρει πουθενα! αν και παει πιστευω προς vintage-blues μαγνητης

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου