Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για DiMarzio.........


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να μην ειναι "υπερβολικος" ο μαγνητης σε eq , να ειναι καπως ευελικτος

Σε βρίσκω πολύ σωστό. Και το τελικό αποτέλεσμα του ήχου το καθορίζουμε εμείς, ανάλογα με τα ξύλα που έχει το όργανό μας.

Για να σου δώσω μερικές λεπτομέριες απο αυτό που είπα παραπάνω, δες το κείμενο και τις φωτογραφίες για να καταλάβεις.

Απο την Warmoth:

Basswood (Tilia americana):

 

This is a lighter weight wood normally producing Strat® bodies under 4 lbs. The color is white, but often has nasty green mineral streaks in it. This is a closed-grain wood, but it can absorb a lot of finish. This is not a good wood for clear finishes since there is little figure. It is quite soft, and does not take abuse well. Sound-wise, Basswood has a nice, growley, warm tone with good mids. A favorite tone wood for shredders in the 80s since its defined sound cuts through a mix well.

Basswood_toneometer.jpg.1657625dcc135a06260f8d1c25e02960.jpg

Alder_toneometer.jpg.a1db244babb5f28d06ac312bde39c28d.jpg

Ash_toneometer.jpg.2d93c3a336596e5ae1a00d6cf55564cc.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπον επανερχομαι με νεοτερα.....Τελικα πηρα εναν αλλο dimarzio....τον air zone, ο οποιος ειναι ακριβως ιδιος με τον tone zone αλλα....οπως λεει και στο site ειναι μια πιο vintage και medium output του tonezone........ιδιο eq ιδιος μαγνητης alniko 5......και με εξοδο σχεδον ιδια με του mo' joe.... οποτε θελω να πιστευω οτι εκανα σωστη επιλογη! Οταν σπαει σε μονό καταλαβαινεις κατευθεια οτι εγινε "μονός", εχει αρκετο ογκο λογο μεσσαιων και μπασσων χωρις ομως να γινονται υπερβολικος και χωρις να θαβονται τα πριμα , καμια σχεση με καποιους "μεταλλαδικους" μαγνητες! φοβερες αρμονικες και διαυγεια στα power chord! αυτα προς το παρον....δυστυχως δεν εχω τα μεσα για να γραψω κατι στο σπιτι ως δειγμα...... :-[ Φυσικα το κανονικο test drive θα γινει στο στουντιο σε"πραγματικες" εντασεις :D

Θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο ομως.....η πατεντα με το high pass filter αξιζει για να τη δοκιμασω?τι ακριβως μαζουμε για να γινει? σκεφτομαι να κανω το κυκλωμα οπως στις Ibanez JS που το εχουν σε push pull volume pot ......μπορω ομως να βρω push pull για volum ή μονο για tone κυκλωφορουν? ήδη εχω ενα push pull tone της dimarzio  πανω.... :)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα φοβερος μαγνητης!!!Σιγουρα θελει ακομα αρκετο παιξιμο για να σιγουρευτης...αλλα οι πρωτες εντυπωσεις φοβερες.... Τελικα οι dimarzio  ειναι αρκετα διαφορετικοι απο τους seymour duncan. φυσικα αυτο δεν το καταλαβαινεις ιδιαιτερα απο την πρωτη στιγμη , αλλα μετα απο μερικες ωρες παιξιματος! Η βασικη διαφορα που βρηκα ειναι οτι ειναι λιγο πιο καθαροι και "λαμπεροι" σε σχεση με τους seymour duncan οι οποιοι μου φαινονται τελικα λιγο μουντοι και μου δινουν μια αισθηση οτι κανουν τον ηχο να ερχεται απο πιο πισω.....ξερω οτι ειναι εντελως λαθος εκφαση αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω! Οσο για τον air zone πολυ καλος μαγνητης με αρκετα μπασα και μεσσαια που γλυκαινουν τον ηχο και δινουν οσο ογκο χρειαζεσαι χωρις ομως να τον κανει αυτο εκνευριστικο  και μεταλλαδικο μαγνητη. παιζει ανετα  blues-rock και λιιιγοοο metal οχι ακραια πραγματα φυσικα.....και εχει αυτο που εψαχνα.....να βαρας ρε παιδι μου τις χορδες και να τις ακους ολες....και οχι ενα συνοθηλευμα νοτων...... φυσικα δεν λεω οτι ειναι το holy grail αλλα ειναι πολυ πολυ καλος μαγνητης....

Θα ηθελα ομως μια γνωμη γι αυτο που ειχα γραψει και πιο πανω...δηλαδη για το treble bleed αν λεγεται ετσι, και αν χρησιμοποιησω push pull για volume ποτενσιομετρο , πρεπει να εινια συγκεκριμενα για volume ή μπαινει το ιδιο με αυτο που εχω για tone( ενα dimarzio 500Κ) .Επισης τι πυκνωτη να βαλω για το treble bleed? μπορω να βρω και σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ειδη ή καλυτερα σε μαγαζι με κιθαρες?πως να το ζητησω αν παω σε μαγαζι με ηλεκτρονικα?Επειδη φανταζομαι δεν θα ξερει ακριβως τι θελω να κανω ..... :-\

 

 

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gratz,φαίνεται βρήκες ενα μαγνήτη που ταιριάζει στο όργανό σου.Πάντως ο Invader είναι ο πιο μπασομεσσαίος μαγνήτης που βγάζει ο Duncan μήν κάνεις το τραγικό λάθος να πιστέψεις πως είναι όλοι έτσι.Με τον καιρό θα δείς πως οι ευρέως γνωστοί κατασκευαστές έχουν από κάποια μοντελάκια που θα μπορούσαν να σου ταιριάζουν.Απλά κράτα την εμπειρία duncan invader πιο πολυ gain αλλα και πιο μουντός και μπάσος απο τον air zone.O tone zone ειναι λιγο πιο μπάσος απο την air έκδοση επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα φοβερος μαγνητης!!!Σιγουρα θελει ακομα αρκετο παιξιμο για να σιγουρευτης...αλλα οι πρωτες εντυπωσεις φοβερες.... Τελικα οι dimarzio  ειναι αρκετα διαφορετικοι απο τους seymour duncan. φυσικα αυτο δεν το καταλαβαινεις ιδιαιτερα απο την πρωτη στιγμη , αλλα μετα απο μερικες ωρες παιξιματος! Η βασικη διαφορα που βρηκα ειναι οτι ειναι λιγο πιο καθαροι και "λαμπεροι" σε σχεση με τους seymour duncan οι οποιοι μου φαινονται τελικα λιγο μουντοι και μου δινουν μια αισθηση οτι κανουν τον ηχο να ερχεται απο πιο πισω.....ξερω οτι ειναι εντελως λαθος εκφαση αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω! Οσο για τον air zone πολυ καλος μαγνητης με αρκετα μπασα και μεσσαια που γλυκαινουν τον ηχο και δινουν οσο ογκο χρειαζεσαι χωρις ομως να τον κανει αυτο εκνευριστικο  και μεταλλαδικο μαγνητη. παιζει ανετα  blues-rock και λιιιγοοο metal οχι ακραια πραγματα φυσικα.....και εχει αυτο που εψαχνα.....να βαρας ρε παιδι μου τις χορδες και να τις ακους ολες....και οχι ενα συνοθηλευμα νοτων...... φυσικα δεν λεω οτι ειναι το holy grail αλλα ειναι πολυ πολυ καλος μαγνητης....

Θα ηθελα ομως μια γνωμη γι αυτο που ειχα γραψει και πιο πανω...δηλαδη για το treble bleed αν λεγεται ετσι, και αν χρησιμοποιησω push pull για volume ποτενσιομετρο , πρεπει να εινια συγκεκριμενα για volume ή μπαινει το ιδιο με αυτο που εχω για tone( ενα dimarzio 500Κ) .Επισης τι πυκνωτη να βαλω για το treble bleed? μπορω να βρω και σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ειδη ή καλυτερα σε μαγαζι με κιθαρες?πως να το ζητησω αν παω σε μαγαζι με ηλεκτρονικα?Επειδη φανταζομαι δεν θα ξερει ακριβως τι θελω να κανω ..... :-\

 

το treble bleed δε θέλει άλλο διακόπτη, αλλά έναν πυκνωτή και ίσως και μια αντίσταση στα 2 πόδια του volume (το 3 παει γη).

κάνε και λίγο γοογλε :)

Ο πυκνωτής συνήθως είναι 1pF=0,001nF. Υποτίθεται πιο χρήσιμος για μονούς, αλλά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζευγάρι Air Zone/Air Norton το είχα παλιά σε μια jackson kelly που είχα, και πραγματικά ήταν απ'τους καλύτερους μαγνήτες που'χω δοκιμάσει. Σε μένα πάντως δεν μου φάνηκε πως χρειάζεται treble bleed. Εγώ είχα βάλει split και parallel/series switch-άκια. Δοκίμασέ το, δίνει ακόμα περισσότερους χρήσιμους ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια les paul που φωραει super distortion-bridge και tone zone-neck με σπλιτ και οι δυο...

 

το μονο που μπορω να πω για τον tone zone ειναι οτι δινει πολλα μπασα στο 10 (τερμα το βολιουμ)...και δεν μπωρεις να παιξεις...σου γα..αει το eq...ΑΛΛΑ...μολεις τον κανεις σπλιτ..ειναι οτι πιο ωραιο μπωρεις να ακουσεις απο μια les paul...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν πηρα και πολλες απαντησεςι στο ερωτημα μου, και στο google τα εβρισκα πολυ μπερδεμενα τα πραγματα.....αλλα μετα απο πολυ πολυ ψαξιμο βρηκα τις εξης πληροφοριες,τις οποιες αναφερω για οποιονδηποτε χρειαστει βοηθεια στο θεμα με το treble bleed......

Λοιπον, σε humbuckers με 500K volume ποτενσιομετρα, ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιηθει μονο ενας κεραμικος πυκνωτης χωρις αντισταση , τα μεγεθη πυκνοτων οπου συνηθως χρησιμοποιουνται ειναι τα εξης : 330pF, 680pf, 820pf και 1000pf , και φυσικα μετα απο μερικες δοκιμες μπορεις να καταληξεις ποιο σου καθετε καλυτερα στο αυτι.....

Σε μονοπηνιους με 250Κ volume ποτενσιομετρα υπαρουν 2 ποιο συνηθισμενοι τροποι οπου γινεται το treble bleed :ειτε βαζοντας εναν πυκνωτη με μια αντισταση σε σειρα , ειτε εναν πυκνωτη με μια αντισταση παραλληλα,φυσικα οι δοκιμες κι εδω ειναι απαραιτητες.

Kinman's mod :            130k resistor in series with a .0012 cap

Seymour Duncan's mod: 100k resistor in parallel with a .002 cap

 

Πιστευω οτι ειναι πολυ κατατοπιστηκες οι πληροφοριες....οχι οτι ψαχνοντας δεν τις βρισκει κανεις, απλως ειναι μαζεμενες....... ;)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερο, η Ibanez εχει βαλει το treble bleed σε push pull διακοπτη?!

Οταν ειναι ανοιχτος τοτε εχεις ενω οταν ειναι κλειστος οχι? Δεν ξερω αν ειναι ευελικτο αυτο κατα την διαρκεια που παιζεις... ενδιαφερον παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου