Προς το περιεχόμενο

Monitor Drums για LIVE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι τα φώτα σας…

Ως κάτοχος ηλεκτρονικών drums, από τα οποία δεν έχω παράπονο (Yamaha DTXplorer), βασανίζομαι ακόμα για το monitor που θα τα ακούω.

Η ιστορία έχει ως εξής: Όταν τα πρωτοπήρα, λόγω περιορισμένου budget και κρεβατομουρμούρας της γνωστής, αποφάσισα την αγορά ενός Altec 2.1 σετ, αυτό που χρησιμοποιούμε στα pc μας για να ακούμε καλύτερα τη μουσική που νομίμως κατεβάζουμε από το internet (you know). Το συνολάκι αυτό, αξίας 80 ευρώ για το σπίτι και κάποιες προβούλες χαμηλών εντάσεων έκανε δουλίτσα. Βοηθούσε πολύ το sub που έχει αλλά και οι δορυφόροι του για στερεοφωνικό ήχο. Αλλά από ένταση ήθελα το κατιτίς παραπάνω.

Μετά από λίγο καιρό, αποφάσισα να πάρω, κάτι ποιο δυνατό και combo. Ψάχνοντας στα μουσικά σπίτια των Αθηνών αγόρασα ένα combo ενισχυτή μπάσου, που διέθετε και κόρνα στα 60 watt, αλλά δεν μπορώ να πω πως ικανοποιήθηκα. Δεν αποδίδει τα πιατίνια και τα πρίμα από τα ταμπούρα, ενώ η μπότα ακούγεται ποιο vintage και soft παρΆ όλες τις ρυθμίσεις.

Ο καιρός έφτασε για κάποια συνεργασία που απαιτεί επάνω στη σκηνή, ένα monitor, που θα αποδίδει καλά όσο γίνεται τα μπάσα αλλά και δεν θα σκοτώνει μεσαία και πρίμα. Βέβαια η αγορά αυτού του κάτι που ζητάω, θα συνοδεύει το όργανο και σε studio για πρόβα κ.λ.π. Γνωρίζω πως η Yamaha και η Roland έχουν σύνολα 2.1 για τα ηλεκτρονικά αλλά αφενός ότι δεν τα διαθέτουν εδώ και τώρα, ιδίως η Yamaha, αφετέρου, η τιμή των 700 γιούρος δεν με καλύπτει.

Το αν θα είναι mono ή stereo το αυτό που θέλω να αγοράσω, δεν με ενδιαφέρει τόσο, μια που στη σκηνή θα χρησιμοποιείται ως monitor και με ένα D.I. box, τα δύο κανάλια θα δίνονται στη κονσόλα κ.λ.π.

Τι γίνεται τώρα: Θέλω να διαθέσω άντε 400 ευρώ. Όχι 400 και αν βάλεις άλλα 100 ή αν βάλεις άλλα 300 κ.λ.π, τα γνωστά αγοράζεις τον εξοπλισμό των R. Stones….

Μένουμε εκεί. Επίσης από Θωμά e-bay δεν ψωνίζω. Μιλάμε για Ελλάδα.

Τι έχω δει και έχω μπερδευτεί:

1) Μια ιδέα είναι να πάρω σύνολο 2.1 Logitech Z2300. Αυτά έχουν ένα sub που κατεβαίνει λένε, στα 35 με ισχύ 120 watt και 2 δορυφόρους αν θυμάμαι καλά στα 40-50 watt που φτάνουν τα 20.000Ηz. Καλό ακούγεται με τιμή μέσα στα 200 ευρώ. Σε live τουλάχιστον εγώ θα τα ακούω; Μιλάμε για αυτής της κλίμακας σύνολο.

2) Μια άλλη ιδέα είναι η αγορά ενός ενεργού ηχείου ας πούμε στα 200-300 watt, μονοφωνικού φυσικά, αλλά ενώ φαίνεται καλή ιδέα, δεν βρίσκω κάτι που να κατεβαίνει κάτω από τα 50-60Hz. Είναι όμως πολύ βολικά. Σε ένα πλαστικό κουτί όλα μέσα. Ενισχυτές είσοδοι έξοδοι D.I. και διάφορα ανάλογα το μοντέλο. Βέβαια λίγο μπούγιο, λόγω του 12ιντσου ή 15ιντσου ηχείου. Αυτά εντάξει. Και τιμή λογική. Εκτός από JBL. Θα βγάζουν ένταση, αλλά τα βαθιά μπάσα που στο καλό θα βγαίνουν;

3) Εδώ τα δύσκολα: Ξέρω πως υπάρχει, κάτι έχω χαζέψει στο site του Γερμανοθωμά. Ένα σύνολο, που αποτελείται από ενεργό sub και 2 ενεργούς δορυφόρους. Το σήμα δίνεται όμως σε ένα box μικρό διαχωριστή συχνοτήτων( ; ) και βγαίνει από 3 xlr left right & sub. Αυτή είναι καλή ιδέα, μια που συνδυάζει και στερεοφωνία, και sub για χαμηλές, αλλά και ισχύ.

Τώρα με τα δεδομένα αυτά, ότι χρειάζομαι κάποια παραπάνω ισχύ για να στέκεται

καλά το σύνολο των ντεσιμπέλ της σκηνής, να είναι αυτόνομο αυτοενισχυόμενο, να περιέχει κάποιο ηχείο που κατεβαίνει χαμηλά, να είναι της τάξης τιμής που προανέφερα, γνωρίζετε κάτι, έχετε εμπειρία; Να ψάξω σε επαγγελματικό ήχο και που;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Rockdrum

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

EARPHONES? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ευχαριστώ, καλό. Καλώς ήρθες στο noiz.

 

Κάτι άλλο, αλλά βάση των παραπάνω αν γνωρίζεται κάτι.

Σοβαρά όμως δεν κάνω πλάκα.

 

Rockdrum.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

EARPHONES? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ευχαριστώ' date=' καλό. Καλώς ήρθες στο noiz.

 

Κάτι άλλο, αλλά βάση των παραπάνω αν γνωρίζεται κάτι.

Σοβαρά όμως δεν κάνω πλάκα.

 

Rockdrum.[/quote']

 

Κάτι απο παραπάνω απο απλά earphones... Η μισή Αμερική αυτά χρισιμοποιεί, μαζί της και εγώ :twisted:

 

btw, και γώ drummer είμαι και μπορώ να πώ πώς είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.. Παντώς χωρίς πλάκα, ξανασκέψου τό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ακόμα γελάω, νόμιζα πως έκανες πλάκα. Λοιπόν ίσως επειδή το αρχικό κείμενο ήταν πολύ μεγάλο να σου ξέφυγε το βασικό κομμάτι, δηλαδή:

 

1) Μια ιδέα είναι να πάρω σύνολο 2.1 Logitech Z2300. Αυτά έχουν ένα sub που κατεβαίνει λένε, στα 35 με ισχύ 120 watt και 2 δορυφόρους αν θυμάμαι καλά στα 40-50 watt που φτάνουν τα 20.000Ηz. Καλό ακούγεται με τιμή μέσα στα 200 ευρώ. Σε live τουλάχιστον εγώ θα τα ακούω; Μιλάμε για αυτής της κλίμακας σύνολο.

2) Μια άλλη ιδέα είναι η αγορά ενός ενεργού ηχείου ας πούμε στα 200-300 watt, μονοφωνικού φυσικά, αλλά ενώ φαίνεται καλή ιδέα, δεν βρίσκω κάτι που να κατεβαίνει κάτω από τα 50-60Hz. Είναι όμως πολύ βολικά. Σε ένα πλαστικό κουτί όλα μέσα. Ενισχυτές είσοδοι έξοδοι D.I. και διάφορα ανάλογα το μοντέλο. Βέβαια λίγο μπούγιο, λόγω του 12ιντσου ή 15ιντσου ηχείου. Αυτά εντάξει. Και τιμή λογική. Εκτός από JBL. Θα βγάζουν ένταση, αλλά τα βαθιά μπάσα που στο καλό θα βγαίνουν;

3) Εδώ τα δύσκολα: Ξέρω πως υπάρχει, κάτι έχω χαζέψει στο site του Γερμανοθωμά. Ένα σύνολο, που αποτελείται από ενεργό sub και 2 ενεργούς δορυφόρους. Το σήμα δίνεται όμως σε ένα box μικρό διαχωριστή συχνοτήτων( ; ) και βγαίνει από 3 xlr left right & sub. Αυτή είναι καλή ιδέα, μια που συνδυάζει και στερεοφωνία, και sub για χαμηλές, αλλά και ισχύ.

Τώρα με τα δεδομένα αυτά, ότι χρειάζομαι κάποια παραπάνω ισχύ για να στέκεται

καλά το σύνολο των ντεσιμπέλ της σκηνής, να είναι αυτόνομο αυτοενισχυόμενο, να περιέχει κάποιο ηχείο που κατεβαίνει χαμηλά..... μπλα, μπλα, μπλα...

 

Τώρα τα earphones (που παρεπιπτώντος έχω), που κολλάνε με το 12'' ή 15'' monitor; Μπορείς και κάνεις live με ακουστικά ή μικρές πρόβες και σε ακούει όλο το group ή η σκηνή σου; Συνάδελφε;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

huh? Νόμιζα πώς ήθελες monitors για να ακούς τούς άλλους και τόν εαυτόν σου, όχι πως ήθελες να ακούγεσαι έσυ. btw, Αν είχατε όλοι ακουστικά θα κάνατε τήν πρόβα πολύ καλύτερα και πολύ πιό ήσυχα.. lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη και φθηνοτερη λυση ειναι να παρεις ενα μεταχειρισμενο στερεοφωνικο all in one που να εχει και χαλασμενο cd-radio(δεν μας απασχολει στην παρουσα φαση), που να ερχετε με ηχεια 2 δρομων(woofer-κορνα).

Στην εισοδο(aux) που θα εχει θα βαλεις την εξοδο της καρτας ηχου.Μπορει να το βρεις και τσαμπα με ηχεια απο κανα φιλο που να το πεταει,η να παρεις ενα καινουργιο με 400 ευρω παιρνεις ενα πολυ καλο,μην σου πω και με 300 ευρω.Και την δουλεια σου θα κανεις ετσι φθηνα και αποδεκτα.

Απο εκει και περα παμε στις σοβαρες λυσεις οπως αυτες

 

 

http://www.thomann.de/gr/tamp_pa_4080.htm

http://www.thomann.de/gr/tmixthebox_pm600_paset_1.htm

http://www.thomann.de/gr/peavey_messenger_lite.htm

και βαζεις και κανα τετοιο

http://www.thomann.de/gr/the_box_pa_m12_eco.htm

αυτο για εγγραφη,

http://www.thomann.de/gr/the_box_mba75w_demo.htm

 

(ενταξει ολα τα παραπανω να παρεις μια ιδεα στα δειχνω)

ρωτα για τα παραπανω αν θες και στην ελλαδα.

αυταααααα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα.....μπορει να σε βολεψει και κατι τετοιο

 

http://www.thomann.de/gr/the_tamp_pa4080kb.htm

δηλαδη για πληκτρα ειναι αλλα ιδια φαση ειναι και τα ηλεκτρονικα,ασε που για μονιτορ λεει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι τα φώτα σας…

Ως κάτοχος ηλεκτρονικών drums' date=' από τα οποία δεν έχω παράπονο (Yamaha DTXplorer), βασανίζομαι ακόμα για το monitor που θα τα ακούω.

[/quote']

 

Γεια σου φίλε ... Το συγκεκριμένο θέμα με βασάνισε και εμένα πολύ καιρό ... Αν ψάξεις σε παλιοτερα threads θα βρεις μηνύματα, αν και συχνά πόσταρα αι σε κάποια άλλα forum (vdrums.com/forum).

 

Σχετικά φτηνά pc speakers δοκίμασα, αλλά ήταν απογοήτευση. Δοκίμασα επίσης σπιτικά home stereo (όχι hi end) αλλά και έναν ενισχυτή κιθάρας marshall 40w με 10'' ηχείο αλλά και πάλι δεν ήταν ικανοποιητικό - ότι EQing και να έκανα, έφτιαξα συγκεκριμένα kits στα drums για τα ηχεία αλλά και πάλι ...

 

Μέχρι και μια προβα με 2 ηχεια κινηματογράφου είχαμε κάνει θυμάμαι .. Σε μια ταράτσα ενός φίλου - μη ρωτάς πως και γιατί βρεθηκαν εκεί :) ...

 

 

Ο καιρός έφτασε για κάποια συνεργασία που απαιτεί επάνω στη σκηνή' date=' ένα monitor, που θα αποδίδει καλά όσο γίνεται τα μπάσα αλλά και δεν θα σκοτώνει μεσαία και πρίμα. Βέβαια η αγορά αυτού του κάτι που ζητάω, θα συνοδεύει το όργανο και σε studio για πρόβα κ.λ.π. Γνωρίζω πως η Yamaha και η Roland έχουν σύνολα 2.1 για τα ηλεκτρονικά αλλά αφενός ότι δεν τα διαθέτουν εδώ και τώρα, ιδίως η Yamaha, αφετέρου, η τιμή των 700 γιούρος δεν με καλύπτει.

[/quote']

 

Δεν ισχύουν απόλυτα αυτά που λες για τις τιμές... Δες:

 

Λοιπόν, η yamaha βγάζει 2 μονιτορ, το ms50dr και το ms100dr. Δυστυχώς, ο Νάκας δεν τα φέρνει καθόλου - μπορεί μόνο να τα παραγγείλει για να τα αοράσεις - μίλησα 5-6 φορές να τους πείσω να φέρουν ένα έστω για να το έχουν στο demo room αλλά δεν βρήκα ανταπόκριση. To μικρό κοστίζει 355 ευρώ από Θωμά (το λέει ms50RH), δες εδώ: http://www.thomann.de/gr/yamaha_ms50rh_dtx_monitor_system.htm

 

H roland αντικατέστησε το παλιό pm-3 πρόσφατα με το pm-30, des:

http://www.thomann.de/gr/roland_pm_30_drum_monitor_21_system.htm

(timi: 675 euro).

 

Ωστόσο, βγάζει και φτηνότερα monitors. Το pm-10: http://www.thomann.de/gr/roland_pm10_drum_monitor_system.htm

(239 euros)

 

Αλλά και πολί πρόσφατα η roland ανακοίνωσε ένα καινούριο beginner set και το συνοδεύει από μικρά monitor (99 euros), αυτά:

http://www.thomann.de/gr/roland_pm_01_monitor_system.htm

 

 

Μένουμε εκεί. Επίσης από Θωμά e-bay δεν ψωνίζω. Μιλάμε για Ελλάδα.

 

Αυτό είναι δική σου επιλογή' date=' αλλά σε περιορίζει πολύ... Ξανασκέψου το, ειδικά από θωμά...

 

 

 

Τέσπα, δεν σε μπεδεύω άλλο με quotes κλπ, θα ου πω απλά την γνώμη μου.

 

pc speakers θα έλεγα να τα ξεχάσεις - ακόμα και τα logitech με το μεγάλο sub.

 

Θα σου πρότεινα δυο λύσεις:

 

Η πρώτη, καλύτερη αν θες on stage monitoring, θα ήταν να πάρεις ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο με 12αρι η 15αρι woofer - νομίζω ο flea σου έχει δώσει κάποια links σε μήνυμά του.

 

Η δεύτερη είναι αυτό που διάλεξα εγώ, και με έχει ικανοποιήσει απόλυτα αλλά στις συγκεκριμένες συνθήκες που ήθελα. Τουτέστιν, προβίτσα ή practice σε μικρό χώρο (30 m^2) .. Αγόρασα ένα ζευγάρι m-audio bx8a, 400 ευρώ, από Ελλάδα... Ο ήχος των drums είναι απόλυτα ικανοποητικός, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά αλλά και όσων έχω παίξει μαζί.. To μπάσο είναι επαρκές και καθαρό, οι δυναμικές αποτυπώνονται άριστα, αλλά και τα πλήκτρα, μπάσο ή κιθάρα κλπ. βγαίνουν πολύ καλά. Γενικότερα είμαστε ικανοποιημένοι 100%.

 

Αλλά εξηγω και πάλι ότι τα χρησιμοποιώ για να ακούμε ντραμς-πλήκτρα-μπάσο [τα στέλνουμε στα ηχεία από ένα digital recording studio της korg'], σε εντάσεις χαμηλότερες από αν είχα ακουστικό σετ, και σε μικρό χώρο.

 

Ωστόσο δε νομίζω ότι θα ήταν καλή λύση τα m-audio για stage monitor ια πολλούς λόγους... Απλά εγώ δεν πήρα pa ηχείο γιατί ούτε τον όγκο ήθελα, ούτε τις εντάσεις, αλλά επίσης επιθυμούσα στερεο λύση για τον χώρο που κάνουμε πρόβες...

 

Αυτά τα λίγα.. Ίσως και το pm-10 να είναι καλό σε μια live κατάσταση για μονιτορ...

 

Θα παρακολουθώ το thread να δω τις σκέψεις σου ...

 

ΥΓ. Εγώ όταν έψαχνα έκανα το εξής απλό - πήρα το module των drums και γύρισα τα μαγαζιά ακούγωντας ηχεία, από μικρά pc speakers μέχρι κάτι τεράστια 2.1 συστήματα των 1000 ευρώ που μου πρότεινε ένας τύπος (το sub ζύγιζε 70 κιλά)... ¶κουσα και τα monitor της roland για πλήκτρα, το kc-350 kai to kc-500 αν θυμάμαι καλά τα ονόματά τους, αλλά μόνο το μεγάλο ήταν αξιοπρεπές και κόστιζε πολύ, άσε που ζύγιζε και 20-30 κιλά...

 

Συνολικά, τα m-audio βρήκα πως είχαν την καλύτερη σχέση ποιότητας/κόστους/όγκου για την χρήση που ήθελα και εκ των υστέρων είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την επιλογή μου..

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου