Προς το περιεχόμενο

Monitor Drums για LIVE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο βάσανό μου. Έχετε δώσει πάρα πολύ καλές ιδέες, αλλά θα πρέπει να ξεχάσουμε κάτι μικρό σε watt. Μπορεί η Roland ή η Yamaha (φέρνουν δεν φέρνουν) να έχουν καλή ίσως απόδοση σε ήχο, λόγω που τα συστήματα αυτά είναι προορισμένα για monitor σε e-drums. Η τιμή είναι επάνω για τα τωρινά δεδομένα μου, μια που εντάξει δεν είναι θέμα χρημάτων στην ουσία αλλά βρίσκοντας κάτι (δεν ξέρω τι), φθηνότερο, μπορώ να διαθέσω budget, για αγορά κάτι πρόσθετου στη ντραμς. ΓιΆ αυτό και ο περιορισμός που θέτω.

Από τις ιδέες που πρότεινες εσύ ή ο Θανάσης, απορρίπτουμε τα 2.1 για pc. Εντάξει. Απορρίπτουμε combo ενισχυτές (ίσως για keyboards), λόγω μικρής ισχύος, απορρίπτουμε και ηχεία αυτοενισχυόμενα «μικρά» για home studio.

Θα το θέσω κι αλλιώς. Είμαι λοιπόν σε φάση να παίξω σε μαγαζί με τη εξής διάταξη υλικού πάνω στη σκηνή. Τα τύμπανα στο κέντρο. Δεξιά, λέμε, τα πλήκτρα, αριστερά κιθάρα μπάσο, κέντρο τραγουδιστής. Η πλάκα είναι πως τα monitor που γυρίζουν τον ήχο (σύνολο τα όργανα και φωνή), είναι………ένα! Στημένο monitor στη πλευρά κιθάρας μπάσου τραγουδιστή, με το ντράμερ να πιάνει ότι πιάνει, (και από απέξω του κοινού), και τον πληκτρά, σε χειρότερη κατάσταση, να ακούει στην ουσία τα πλήκτρα από το όργανό του και φυσικά τη βαβούρα από τη ντραμς. Τα υπόλοιπα ότι πιάνει από έξω.

Δεν υπάρχει λοιπόν υποστήριξη από το μαγαζί στην ορχήστρα. ¶ρα ο καθένας φέρνει ότι έχει αν έχει. Κι επειδή των φρονίμων τα παιδιά….κ.λ.π, για να μη βαβουριάζει η ορχήστρα, η λύση των ηλεκτρονικών τυμπάνων είναι ότι πρέπει, για ποικίλους λόγους.

Θέλοντας να αποκτήσω αυτή την αυτονομία, θα πρέπει να έχω με τη σειρά μου, κάποιο εξοπλισμό που να μπορεί να σταθεί και ως monitor για εμένα αλλά και να αποδίδει ικανοποιητικά για την υπόλοιπη ορχήστρα group κ.λ.π., για να ακούνε σε κάποια λογική ένταση το όργανο. Το κυριότερο αυτονομία, ανά πάσα στιγμή και σε διάφορες συνθήκες live τουλάχιστον.

Κάνοντας αυτές τις σκέψεις και επειδή γνωρίζω πως ένα από τα βασικά προβλήματα αυτού του είδους των ντραμς είναι η απόδοση στα βαθιά μπάσα, ας πούμε ότι καταλήγω σε ένα σύνολο που αποτελείται από ενεργό sub (κάποιας έντασης βέβαια, (ας πούμε γύρω στα 150 watt;) με τη συνοδεία ενός ή δύο δορυφόρων 80 ίσως 100 watt; Το sub θα μου δώσει συχνότητες κάτω από τα 50 Hz, ενώ τα υπόλοιπα θα είναι δουλειά των δορυφόρων. Αυτό το σύστημα θα πρέπει να είναι και πρακτικό στη μεταφορά χωρίς επιπρόσθετους ενισχυτές καλωδιώσεις και τα συναφή.

Μιλάμε λοιπόν για ένα ποιο επαγγελματικό ήχο. Εκεί θα πρέπει ίσως να βγει άκρη.

Ένα τέτοιο σύνολο, θα μπορεί να δώσει μέσω του sub χαμηλές συχνότητες στην ορχήστρα αλλά και κάτι στο χώρο (προς το κοινό) ενός μικρού μαγαζιού που δεν υποστηρίζει τέτοιου είδους ηχείο.

 

Κοιτάχτε λοιπόν δύο ιδέες από το Γερμανοθωμά και αναρωτιέμαι αν μπορώ να βρω εδώ κάτι παρόμοιο σε άλλη τιμή.

http://www.thomann.de/gr/the_box_dms_power_drum_monitor.htm

http://www.thomann.de/gr/the_box_dms_power_drum_monitor.htm

 

Επίσης μια άλλη λύση είναι και τα παρακάτω, αλλά δεν κατεβαίνουν χαμηλά. Παίζουν απΆ ότι λένε από τα 50-65Hz και πάνω. Και θα τα πιάνουν έστω και αυτά;

http://www.djshop.gr/ProductList.asp?ITMID=10570

 

Κάτι τέτοιο βασικά από τα πρώτα, μπορούμε να βρούμε και που;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα ότι ψάχνεις λίγο πιο ακριβά προϊόντα από τα 400 ευρώ που είχες αρχικά δηλώσει (τουλάχιστον τα δυο link που παρέθεσες) ..

 

Κοίτα λοιπόν και αυτά:

 

http://www.thomann.de/gr/db_technologies_s_350_entertainer_system.htm

 

Έω ακούσει δεκάδες δημοσιεύσεις σε ένα forum ηλεκτρονικών ντραμς ότι τα συγκεκριμένα είναι πολύ καλά.. Τα specs που έχουν σίγουρα είναι θετικά.

 

Η db technologies είναι ιταλική εταιρεία από όσο ξέρω, αλλά δεν γνωρίζω τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Κάποιος θα τα φέρνει πάντως, έχω την εντύπωση πως τα έχει ο Λογοθέτης - ρίξε μια ματιά..

 

Και κάτι άλλο, επειδή βλέπω πως επιμένεις για το subwoofer, από όσο γνωρίζω μια καλοκουρδισμένη μπότα στα τύμπανα δεν κατεβαίνει τοσο χαμηλά - νομίζω πως 70-80Hz είναι ουσιαστικά το κατώτατο όριο ...

 

Είμαι βέβαιος πως ένα pa ηχείο με 12'' και σίγουρα με 15'' woofer θα είναι αρκετό για την απόδοση των χαμηλών, χωρίς να χρειάζεσαι και subwoofer...

 

Και πάλι - πάρε το module σου και πάρε βόλτα τα μαγαζιά να ακούσεις ο ίδιος.. Προσπάθησε να γράψεις εσύ κάτι στα drums ώστε να ξέρεις τι ακούς, να έχει και δυναμικές να ακούσεις πως μεταφράζονται από τα ηχεία, αλλά και μεγάλη γκάμα ήχων (σνερ, πιατίνια, βαθύ, μπότα κλπ)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια συγνωμη,με 600 ευρω δεν παιρνεις καλυτερα μια κανονικη drums

να γλυτωσεις απο ολα τα βασανα σου?

αυτο το ηλεκτρονικο στο μαγαζι δεν το καταλαβαινω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 600 δεν παίρνεις κάτι σοβαρό, το ξέρεις. Ούτε αν βρεις έχεις τις επιλογές ήχων όπως από τα οποιαδήποτε ηλεκτρονικά. Ούτε σε χαμηλές εντάσεις ακόμα και σε χώρο εκτός studio μπορείς να παίξεις. Και μια που το ανέφερες, θα σου πω πως τα φυσικά όργανα είναι αυτά που προτιμώ. Τώρα τύμπανα κοντρα πλακέ, basswood κ.λ.π, αυτών των χρημάτων.......καλλίτερα ηλεκτρονικά.

Επίσης, μην ξεχνάς και το ποσό. Περιορίζομαι περίπου στα 400. Για το μαγαζί άστο, σε ένα άλλο μπορεί και να είναι αλλιώς. Το πρόβλημα της αυτονομίας και ανταπόκρισης σε κάθε κατάσταση, προσπαθώ να λύσω.

Γι΄αυτό δεν πλατιάζω σε άλλα θέματα. Βάζω μόνο το συγκεκριμένο πρόβλημα εδώ.

Επίσης, είναι στη μέση και το ψώνιο, με τον καθένα που συνεργάζεσαι. Στη συγκεκριμένη φάση, τα ηλεκτρονικά αρέσουν. Σε άλλη περίπτωση σνομπάρονται. Ανάλογα τι θα σου τύχει και με ποιον.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK,αλλα μην περιμενεις με 400 ευρω να παρεις κατι αποδεκτο για ηχο οπως το θες.Αλχημειες σε ηλεκτρονικο ηχο δεν γινεται,τα ημιμετρα εδω δεν θα σε καλυψουν.Λυπαμαι αλλα εγω δεν ξερω κανενα μοντελλο στα 400 ευρω που να κανει αυτο που θες.

Κοιταξε για τιποτα μεταχειρισμενο αν βρεις .

 

 

(υ.γ οταν ελεγα για 400 ευρω σε φυσικα τυμπανα εννοουσα και τα μεταχειρισμενα,με 400 ευρω μεταχειρισμενο βρισκεις κατι καλο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν από μια επίσκεψη σε μαγαζί ηλεκτρονικών, μάλλον, λέω μάλλον θα καταλήξω σε ένα αυτοενισχυόμενο 15ιντσο, πλαστικής καμπίνας. Λέει, στις προδιαγραφές του, για απόκριση 35Hz-20KHz. 101db 400watt. Παίζει στο 250ρι ευρώ. Θα κλείσω προς τα εκεί. Βέβαια μιλάμε για όγκο 60 cm ύψος 45 πλάτος, για να καταλάβεις.

Τώρα για να σου φύγει και το θέμα των ακουστικών τυμπάνων, είχα και μάλιστα τα χάρισα μέσω του noiz. Έχω κρατημένα τα πιατίνια μου, βάσεις πετάλι ταμπούρο, αρκετά για live, μια που τα μαγαζιά διαθέτουν set.

H αγορά που είχα κάνει με τα Yamaha, ήταν λόγω χώρου και θορύβου. Τέλος πάντων το θέμα μου άρεσε και την ηλεκτρονική τη βολεύτικα πάαααρα πολύ.

Αν ξεκινούσα να πάρω ακουστικό set, θα ήθελα κάτι καλό, μια που η εμπειρία και το επίπεδο που έχω αν και δεν το ασκώ επαγγελματικά, είναι πάρα πολύ καλό.

Αλλά πάλι από την αρχή θα ξεκίναγα. Θα έδινα χρήματα για το ακουστικό set, αλλά η ηλεκτρονική πάλι θα μου έμενε για να μου ζηγτήσει...

Έτσι επικεντρώνωμαι στο να συνεχίσω να επενδύω στα ηλεκτρονικά.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας!

εμενα η γνώμη μου είναι να πάρεις 3 αυτοενισχυόμενα ηχεία ενα sub (με crossover) και δύο δορυφόρους.Ακριβή λύση γύρω στα 1000¤ αλλά ειδικά στο θέμα των PA δεν μπορείς να κάνεις εκπτώσεις.Αν πάλι δεν μπορείς να διαθέσεις τώρα τόσα χρήματα πάρε ένα καλό 15'' για αρχηή όπως είπες και σιγά σιγα συπλήρωνε το set.15'' όμως.Το 12'' ίσως να μην αντέξει(έχς ακούσει να καίγονται αρκετά!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6SfaObm0000000000000000wpbnjEsJ?ProductUUID=WnDVqHzmU2EAAAEQZR1QqhV1&CatalogCategoryID=QcnVqHzmXrIAAAER5JwvKPl9&JumpTo=OfferList

 

¶ντε για να συμπληρώσουμe την προσφορά :lol: χτύπα και αυτό το μικρούλι που θα σου δώσει 400-500Watt στο κεφάλι σε bridged mono λειτουργία και δεν θες τίποτε άλλο.¶,και ένα μιξεράκι να στείλεις τις εξόδους του drum.

 

Τέλος,το συγκεκριμένο μαγαζί έχει cash on delivery με επιβάρυνση 13¤ αν δεν γουστάρεις πιστωτική.Το λέω γιατί ίσως η πιστωτική είναι ο λόγος που δεν θες online shopping.Anyway..ότι και αν πάρεις,καλοτάξιδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαστε φοβεροί!!! Ευχαριστώ. Καλές ιδέες όλες. Δεν πάω όμως τοσο πάνω. Τα αφήνω στα υπόψη. Είδα όμως πάρα πολλές λύσεις για το θέμα των monitor στα ηλεκτρονικά τύμπανα. Κάπου πρέπει να τα μαζέψω να τα φυλάξω όλα αυτά. Πολύ χρήσιμα όλα.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου