Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση UPS με PC, μέσω serial port


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω το UPS/ σταθεροποιητή της Arch , το Line Interactive 650 VA (βλ. φώτο), το οποίο έχει και μια serial port στο πίσω μέρος.

 

Αναρωτιέμαι αν μπορώ να το συνδέσω με αυτόν τον τρόπο στο pc (σειριακά), και με κάποιο utility + drivers να έχω monitoring στο UPS, (π.χ. έλεγχο στάθμης μπαταρίας).

 

Λειτουργικό στο pc: XP professional, service pack 3, 2002 version.

 

Arch-650.jpg.b47200426c3b3fada27a7ae15621ed6b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα UPS έρχονται σχεδόν πάντα με λογισμικό γι' αυτόν τον σκοπό, αλλά και - κυρίως - για να κάνει shutdown το PC σου όταν επίκειται απώλεια ισχύος. Αν το δικό σου δεν έχει, δύσκολα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα UPS έρχονται σχεδόν πάντα με λογισμικό γι' αυτόν τον σκοπό, αλλά και - κυρίως - για να κάνει shutdown το PC σου όταν επίκειται απώλεια ισχύος. Αν το δικό σου δεν έχει, δύσκολα τα πράγματα.

 

Γιώργο ναι, ξέρω, τα νέα UPS , που συνδέονται με USB έχουν και software, αλλά το δικό μου ΔΕΝ έχει ….. :'( :'( :'(

 

Και εγώ φαντάζομαι ότι θα δυσκολευτώ, ειδικά με drivers…αλλά είπα να το δοκιμάσω.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο ναι, ξέρω, τα νέα UPS , που συνδέονται με USB έχουν και software, αλλά το δικό μου ΔΕΝ έχει ….. :'( :'( :'(

 

Και εγώ φαντάζομαι ότι θα δυσκολευτώ, ειδικά με drivers…αλλά είπα να το δοκιμάσω.  ;D

 

Για δοκίμασε αυτό εδώ :

 

http://sourceforge.net/projects/apcupsd/

 

και πες μας πως πήγε, please.

 

Για τις συσκευές που μέλλει να συνδεθούν στο serial port δεν χρειάζονται "drivers" όπως τους εννοείς. Δηλαδή, δεν απαιτείται να αναγνωρισθεί η συσκευή από τον υπολογιστή προκειμένου να τις στείλει (ο υπολογιστής) εντολές. Αρκεί η συσκευή να αναγνωρίζει τις εντολές, κάτι που θεωρητικά θα γίνει με το software που σου προτείνω. Όρμα...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν, καταρχάς να με διορθώσω….αλλά δεν το έκανα με πρόθεση…απλά θυμόμουν την παλαιά motherboard.  ;D ;D

 

Τώρα που κυλίστηκα στα πατώματα , είδα ότι έχω άλλη.  :o

 

Η νέα μου λοιπόν motherboard (ASUS M3A78-CM) , ΔΕΝ έχει, serial port, αλλά , ευτυχώς έχει com, οπότε μάλλον θα τη λύσω έτσι τη δουλειά.

 

Με τα νέα δεδομένα, η άλλη λύση θα ήταν ένα καλώδιο 9PIN SERIAL CABLE σε USB, αλλά από ό,τι ξέρω, δεν είναι καλή αυτή η μετατροπή, διότι οι υψηλές ταχύτητες του USB , δίνουν λάθος data για το UPS.

 

Άρα μένουμε στο σενάριο serial cable, για αρχή

 

Τώρα που το ξεκίνησα, δεν το αφήνω…και φυσικά θα ενημερώσω, για το αποτέλεσμα

 

Κατέβασα και το PowerPanel Personal Edition , που είναι freeware, και υποτίθεται ότι καλύπτει μεγάλη γκάμα UPS.

 

Κατέβασα και αυτό που μου έστειλες Παναγιώτη και σε ευχαριστώ πάρα πολύ …και όποιο δουλέψει, αν δουλέψει ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι PSU εχεις LK?

 

Ένα Ac 230 volt 50 hz, μάρκα μη με Ρώτας , δεν θυμάμαι, και τώρα το ξανά έκλεισα το κουτί (αν γράφει τίποτα επάνω) .  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε συ, τα volt τα ξερω ;D (αυτο ελειπε να εχεις PSU στα 110V), τα W ποσα ειναι?

 

Γιατί, μπορεί να είναι 240, στα 60hz  :P :P :P....δεν θυμάμαι ακριβώς...δεν είναι και κάνα γαιδούρι.... ;D ;D

 

Πάντως 2 οθόνες, 1 modem / router, 2 nas σκληρούς, και το pc, τα σηκώνει το 650 UPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να τα σηκωνει και σε ενα blackout, γιατι διαβασα που εγραψες οτι το UPS σου δεν εχει USB και αναρωτιεμαι απο ποτε ειναι αυτο το UPS και αν η μπαταρια τα εχει "φτυσει"....chin2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου