Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση UPS με PC, μέσω serial port


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζω να τα σηκωνει και σε ενα blackout, γιατι διαβασα που εγραψες οτι το UPS σου δεν εχει USB και αναρωτιεμαι απο ποτε ειναι αυτο το UPS και αν η μπαταρια τα εχει "φτυσει"....chin2.gif

Ναι ρε συ αυτό είναι αλήθεια. Αντέχει ακόμα η μπαταρία;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Λοιπόν..

 

Το έχω (το UPS) κάνα 1 και μισό χρόνο που το πήρα.

 

Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

 

Σε διακοπές ρεύματος, έχει κρατήσει κάνα 10 λεπτο, χρόνος ικανός κυρίως α) για να κλείσω τους NAS σκληρούς- μέσω browser γίνεται αυτό μόνο  (αν χαθούν – χάθηκα), και β) γενικά να σώσω -κλείσω ό,τι κάνω.

 

Η μπαταρία, τα έφτυσε …κράτησε περίπου και αυτή ενάμισι χρόνο, και την άλλαξα πριν μια εβδομάδα (18,00 € έκανε, πήρα και μια spare  ;D ;D) .

 

Με αφορμή αυτό , ασχολούμαι και με τη σύνδεση με το pc, για να καταλάβω πότε είναι τα τελευταία της, γιατί, αν είναι να βγάζω ups - να ξεβιδώνω - να βγάζω μπαταρία και να μετράω την μπαταρία με βολτόμετρο κάθε φορά που έχω υποψία ότι πεθαίνει ….το χάσαμε το παιχνίδι  ;D ;D ;D .

 

edit: μπορεί να είναι και 2 χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να παρεις απο την αρχη ενα UPS με USB, μεγα λαθος, οριστε τωρα τρεχεις να βρεις πως θα το συνδεσεις στο PC με την αρχαια θυρα που εχει. ;D

Τεσπα αφου εχεις αλλαξει μπαταρια εισαι Οκ τουλαχιστον για τον επομενο 1 χρονο.

Παντως τα 10 λεπτα που κραταει η μπαταρια ειναι υπεραρκετα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τότες δεν είχε- δεν βρήκα ετοιμοπαράδοτο (δεν θυμούμαι) , και το ήθελα άμεσα…είχα φάει ένα καλό τραμπάκουλο την προηγούμενη, και δεν ήμουν σε φάση «να το παραγγείλουμε» και θα « κάνει μια εβδομάδα» …. ;D ;D ;D ;D

 

Δεν πειράζει, στάθηκε αφορμή για ξεσκόνισμα – φύσημα του υπολογιστή και του ό,τι υπήρχε εκεί από πίσω…. ;D ;D ;D

 

Τώρα που λες αυτό:

με την αρχαια θυρα που εχει. ;D

 

 

με αφορμή ότι έψαχνα στο stock, serial καλώδιο….βρήκα κάτι απίστευτο (στο συρτάρι με τα καλώδια) MIDI to DB 15 Pin PC  :o πρέπει να το έχω από το 1996. ;D ;D ;D

 

Περνάει ο χρόνος Μανώληηη....

 

Ψέματα;….σαν χθες μου φαίνεται που το πήρα  :P ;D ;D

MIDI_to_DB_15_Pin_PC.jpg.2a118232ef6306fbeee8389dbc0ed8b9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...MIDI to DB 15 Pin PC  :o πρέπει να το έχω από το 1996. ;D ;D ;D

Τουλαχιστον μεχρι και το 2010 τα πουλαγαν ακομα. Συλλεκτικο κομματι παντως, βαλ'το σε μια προθηκη και τοποθετησε το σε μια καλη γωνια στο σαλονι. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν,

 

Επανέρχομαι…..

 

Xθες διάβαζα forums μέχρι αργά και τελικά με «έπεισαν» ότι δεν τρέχει και τίποτα να χρησιμοποιήσω καλώδιο (adaptor) usb 2.0 to serial RS232 (αντί για pci card com port).

 

Αφού ήπια τον γκαφέ μου ,πήγα πήρα ένα ( της logilink)..δηλαδή αυτό

http://www.imustbuy.co.uk/c0237-logilink-usb-2.0-a-male-to-serial-%289-pin-male%29-adaptor.html, κόστος 12,00 €

 

Η πρώτη ανακούφιση ήταν ότι είδα ότι είχε cd με drivers και μάλιστα για ΟΛΑ τα λειτουργικά συστήματα  (από imac, μέχρι linux, και από win 98 έως win 7).  

 

Δοκίμασα και τα 3 free software που βρήκα (δυστυχώς Παναγιώτη το winapcupsd-3.14.10 δεν μου δούλεψε, ούτε και το PowerPanel Personal Edition software, μάλιστα το τελευταίο είχε και ένα conflict με την com3 , στην οποία έχω analog modem *)

Τελικά μου το αναγνώρισε το winpower manager,  "είδε" το UPS στην com4 .

 

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας..

 

Παραθέτω και ένα snapshot  ;D ;D

 

*πριν βιαστείτε να με κοροϊδέψετε , το έχω γιατί το χρησιμοποιώ ως fax το pc αυτό  :P

UPS_manager_snap.jpg.924a82023383bfd34a34cf374e865171.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξέχασα, να δώσω το link και σε όποιον ενδιαφέρεται για να  κατεβάσει WinPower V3.2.0.2. (έχει βγει και καινούρια έκδοση η V4.0.0.3) , ανάλογα με το OS που έχει

 

Είναι freeware.

 

download page:

http://www.ups-software-download.com/

 

Και για να μην ψάχνεστε στα manual

 

1. Κατά την εγκατάσταση θα σας ζητήσει «please enter the serial number».

Αυτό είναι : 511C1-01220-0100-478DF2A

(βλ. και στο συνημμένο manual)

 

2. Επίσης μετά την εγκατάσταση, μπαίνουμε στο πρόγραμμα ως "απλοί χρήστες" (read only - υπάρχει το «Read» επάνω στην μπάρα που λεει "Winpower Manager 3.6.0.3 -- pc (read) -- ") και δεν μπορείτε να αλλάξετε τις default παραμέτρους π.χ. να δηλώσετε τα λεπτά που θέλετε να μένει ανοιχτό το ups μετά από διακοπή ρεύματος.

 

Για οποαδήποτε παραμετροποίηση , πρέπει να μπείτε ως "administrator".

Αυτό γίνεται (απο το winpower): System => Act as Administrator => και δίνουμε  το password: Administrator (μετά το αλλάζουμε αν θέλουμε)

 

Έτσι έχει φύγει και το «Read» επάνω στην μπάρα

 

Πολύ ωραίο προγραμματάκι.  :D :D :D

 

Υ.Γ. ανεβάζω και το "WinPower Quick Installation and Setup" .pdf

WinPower_Quick_Installation_and_Setup_1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Winpower το ειχα με το παλιο μου UPS απο το 2006 ως και περσι, ωσπου πηρα καινουργιο UPS. Να σκεφτεις οτι ως και πριν απο 2 βδομαδες ειχα ακομα το manual του στο συρταρι μου ξεχασμενο. :P Ειναι ωραιο προγραμμα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το Winpower το ειχα με το παλιο μου UPS απο το 2006 ως και περσι, ωσπου πηρα καινουργιο UPS. Να σκεφτεις οτι ως και πριν απο 2 βδομαδες ειχα ακομα το manual του στο συρταρι μου ξεχασμενο. :P Ειναι ωραιο προγραμμα.

 

Συγχαρητήρια.... :P ;D ;D ;D

 

Μου χρωστάς ένα ξενύχτι... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου