Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παραμορφωμένο ήχο (Cubase 10 και Omnisphere)


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω ένα πρόβλημα με ένα VST, το Omnisphere της Spectrasonics στο Cubase 10.

Καταρχήν ο υπολογιστής μου είναι αυτός, με μια Scarlet Solo απ'την οποία παίρνω τον ήχο μέσω ακουστικών.

https://www.noiz.gr/forums/topic/61221-καθόλου-ήχος-από-cubasenuendo-με-realtek-asio-driver/

Κάνω export audio έναν ήχο που έχω από την Omnisphere, και παρουσιάζει παραμόρφωση στο τέλος του όταν κάνω release τον ήχο.

(βλ. στο 0.32΄΄ του συνημμένου mp3).

To buffer size της κάρτας (το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει τί είναι), το έχω στο τέρμα (1024). Αν το αλλάξω και το κάνω μικρότερο η παραμόρφωση αλλάζει αλλά παραμένει. Τί μπορώ να κάνω;

 

Embrace2_Omnisphere1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παρατήρησα το εξής:

Όταν μετακινώ όλα τα midi events αλλού, δεν την κάνει την παραμόρφωση. (δε μπορώ να καταλάβω γιατί),

Αλλά: όταν τα μετακινώ, μεγενθύνεται η διάρκεια των νοτών. Πώς γίνεται αυτό;

Ψάχνω στο διαδίκτυο και λένε κάτι για snap κτλ., το απενεργοποιώ, τίποτα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πλημμύρα της cpu ακούγεται. Θες κι άλλο buffer. Με τον επεξεργαστή σου δε  δικαιολογείται. Έχεις λύσει το θέμα με τα ASIO drivers ή πηγαίνεις με ASIO4ALL ακόμα;

4 ώρες πριν, filmmusic είπε

Όταν μετακινώ όλα τα midi events αλλού, δεν την κάνει την παραμόρφωση. (δε μπορώ να καταλάβω γιατί),

Αν δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο project, κάτι δεν πάει καλά γενικά με το daw και τα plugs.

 

4 ώρες πριν, filmmusic είπε

όταν τα μετακινώ, μεγενθύνεται η διάρκεια των νοτών. Πώς γίνεται αυτό;

Μάλλον έχεις μπει σε stretch mode. Πάτα το 1 μία φορά, για να γυρίσει το εργαλείο σε mode επιλογής. Το εργαλείο επιλογής έχει 3 τρόπους: επιλογή, μετακίνηση, ξεχείλωμα. Όσο πατάς το 1, κάνει κύκλους μεταξύ αυτών των επιλογών. Προσοχή στον κέρσορα του ποντικιού, όταν έχει ρολογάκι δίπλα ξεχειλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Σαν πλημμύρα της cpu ακούγεται. Θες κι άλλο buffer. Με τον επεξεργαστή σου δε  δικαιολογείται. Έχεις λύσει το θέμα με τα ASIO drivers ή πηγαίνεις με ASIO4ALL ακόμα;

Αν δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο project, κάτι δεν πάει καλά γενικά με το daw και τα plugs.

 

Μάλλον έχεις μπει σε stretch mode. Πάτα το 1 μία φορά, για να γυρίσει το εργαλείο σε mode επιλογής. Το εργαλείο επιλογής έχει 3 τρόπους: επιλογή, μετακίνηση, ξεχείλωμα. Όσο πατάς το 1, κάνει κύκλους μεταξύ αυτών των επιλογών. Προσοχή στον κέρσορα του ποντικιού, όταν έχει ρολογάκι δίπλα ξεχειλώνει.

Χρησιμοποιώ το ASIO της Scarlett, οπότε ακούω από τα ακουστικά.

Όταν πάω να χρησιμοποιήσω το Generic Low Latency ASIO driver για να ακούω από τα ηχεία μου, παραμορφώνονται τα πάντα! Πάλι δεν ξέρω γιατί.

Στο project υπάρχουν 8 midi tracks και ένα video. Αλλά και όταν τα αφαιρούσα, για να δω μήπως είχε παραφορτωθεί το project, πάλι το έκανε.

 

Δεν κατάλαβα πώς βγαίνω από το stretch mode.

Εδώ μια εικόνα του project:

https://ibb.co/G0ZH6m5

 

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για το 2ο πρόβλημα κάτι έχει γίνει με το tempo:

Είχα εισάγει ένα midi file που είχε ένα ritenuto στο τέλος.

Από 60bpm έφτανε σε 36. Οπότε μετά, όταν μετακινούσα τα midi events τα πήγαινα εκεί που το tempo ήταν 36 και γι'αυτό "ξεχείλωνε".

Τώρα μάλλον θα πρέπει να βρω πώς μετακινώ midi events χωρίς να αλλάζει η διάρκειά τους με βάση το tempo στο project.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε musical time base vs Linear time base.

 

Χοντρικά. Το πορτοκαλί τέταρτο στον ινσπέκτορ, δείχνει ότι ένα τρακ είναι σε μουσική χρονική βάση. Δηλαδή αν έχεις γράψει 2 μετρα όγδοα στο 120, αν αλλάξεις το τέμπο στο 60, πάλι 2 μέτρα όγδοα θα είναι. Αν το γυρίσεις όμως το τρακ σε γραμμικό χρόνο, όσο και να πειράξεις το τέμπο, το αρχικό γραμμένο θα διαρκεί 4 δευτερόλεπτα (όσο δηλαδη τα 2 μέτρα στο 120).

 

Εγώ θα πρότεινα να μεινεις με μουσικό χρόνο και να πειράξεις το τέμπο τρακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Όταν πάω να χρησιμοποιήσω το Generic Low Latency ASIO driver για να ακούω από τα ηχεία μου, παραμορφώνονται τα πάντα! Πάλι δεν ξέρω γιατί.

 

Το Generic Low Latency ASIO Driver μόνο low latency που δεν είναι. Είναι ένας απλός οδηγός απλά για να μπορεί να στέλνει ήχο, όσο μπορεί. Πρακτικά είναι για πέταμα. Τα ηχεία σου θα πρέπει να τα συνδέσεις στη Scarlett, από πίσω. Και από μπροστά μπαίνουν τα ακουστικά. Αυτά τα δύο λειτουργούν ταυτόχρονα και έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις εντάσεων. Μπορείς να έχεις το ένα κλειστό και το άλλο στη μέση, ή τέρμα ανοιχτό. Ή και τα δύο ανοιχτά, κτλ.

 

ΕΝΑΝ driver θα χρησιμοποιείς, και αυτός πρέπει να είναι ο Focusrite ASIO. Ναι ξέρω θυμάμαι έχεις πάρει αυτό το σύστημα με το Dolby super special αλλά τα προγράμματα δε δουλεύουν έτσι. Πρέπει να πάρεις studio monitors και να τα βάλεις από πίσω - ΑΝ θες να ακούς σωστά από ηχεία. Οι εναλλαγές σε drivers μέσα στα project μπορούν να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα, όχι μόνο ηχητικά αλλά και πρακτικά στο hardware σου.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To διάβασα, https://steinberg.help/cubase_pro_artist/v9/en/cubase_nuendo/topics/track_handling/track_handling_defining_the_track_time_base_t.html αλλά όποια επιλογή και να διαλέξω το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Το track ξεχειλώνει.

Τελοσπάντων, θα ξέρω να αλλάζω το tempo αν είναι στο tempo editor. Ευχαριστώ.

 

Τώρα δεν καταλαβαίνω στο πρώτο πρόβλημα, γιατί εκεί που είναι τα tracks μου παρουσιάζει παραμόρφωση το omnisphere, και όταν τα μετακινώ αλλού δεν την παρουσιάζει.

Το "έλυσα" μπακαλίστικα λίγο με το να κάνω πιο σύντομο το track της Omnisphere, οπότε και τυχαία (;) δεν είχα και παραμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λιγο το παρακάτω και αν είναι εύκολο πόσταρε ένα screen με το cpu performance όταν ακούς αυτό το θόρυβο. Τι πολυφωνία έχεις στο κανάλι του Omnisphere; Αν παίζουν πολλές νότες ταυτόχρονα προσπάθησε να αφαιρέσεις αρκετές... συμβαίνει το ίδιο με τις λιγότερες νότες;

 

https://steinberg.help/cubase_pro_artist/v9/en/cubase_nuendo/topics/optimizing/vst_performance_window_r.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filmmusic είπε

To διάβασα, https://steinberg.help/cubase_pro_artist/v9/en/cubase_nuendo/topics/track_handling/track_handling_defining_the_track_time_base_t.html αλλά όποια επιλογή και να διαλέξω το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Το track ξεχειλώνει.

Το τρακ ξεχειλώνει, αλλά ξεχειλώνουν μαζί και τα events που έχεις μέσα, άρα δεν ξεχειλώνει, κρατάει την ίδια χρονική διάρκεια. Για να μην ξεχειλώνει οπτικά, είναι άλλη επιλογή, πάνω δεξιά, Time Linear αντί για Bars & Beats Linear. Στο Bar & Beats Linear, όλα τα μέτρα ισαπέχουν οπτικά ανεξαρτήτως τέμπο, ενώ στο time linear ο χρόνος είναι γραμμικός και τα μέτρα (οι γραμμές του grid) ζουλιόνται όλο και περισσότερο σε ένα accelerando ή αραιώνουν όλο και περισσότερο σε ένα ritenuto.

 

2 ώρες πριν, filmmusic είπε

Τώρα δεν καταλαβαίνω στο πρώτο πρόβλημα, γιατί εκεί που είναι τα tracks μου παρουσιάζει παραμόρφωση το omnisphere, και όταν τα μετακινώ αλλού δεν την παρουσιάζει.

Μπορεί να φταίει το ramp του tempo track. Κάντο steps και δοκίμασε έτσι. Ή αν έχει tempo based effects ο ήχος του omnisphere, προσπάθησε να τα παρακάμψεις. Έσχατη λύση, render in place στην αρχή του κομματιού, και τράβηγμα του audio αρχείου στη σωστή θέση. Εγώ θα ξεκίναγα από το τέμπο τρακ, που είναι το πιο απλό.

 

Εδώ gif με με τις διαφορές του musical time base, linear time base. Στο τέλος κάνω και στρέτς στο MIDI part.

 

Εγώ προτείνω να δουλεύεις με musical time base, ώστε τα γραμμένα πράγματα να ακολουθούν το τέμπο, και άρα να μπορείς να συγχρονίσεις στιγμές της μουσικής με το βίντεο με ένα απλό πασπάτεμα του τέμπο τρακ, και όχι όολης της μουσικής.😉

image.thumb.gif.ce2c52294d9873234955bd3cf2fd9896.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου