Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνητών για Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα όσα διαβάζω εδώ μέσα περί των noiseless πάυουν να με απασχολούν όταν στην πράξη κάνω την δουλεία μου αθόρυβα και αξιοπρεπώς.

 

Θα ήθελα να δοκιμάσω στο μέλλον τους Bill Lawrence αφού υποστηρίζονται εδώ μεσα για το 99% του ήχους τους ώς πραγματικοί μονοί.

 

Ο εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο. ;D

 

http://www.joebarden.com/main.php?section=Products&pageID=S-Deluxe

 

Αναλόγως με τα γούστα του καθενός βέβαια...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσον αφορά τους SCN θα σας παραθέσω, δυστηχός στα αγγλικά κάποια κομμάτια απο το φόρουμ της fender.

 

The SCN's are definitely supposed to be wound hotter but in their attempt to make them noiseless it seems to dilute the sound and detract from the classic sound most Strat players are looking for.

 

Gentlemen, I am curious if you guys think the SCN pickups do a good job of replicating that classic Fender sound while being noiseless. I found they were very muted and somewhat muddy and certainly not a classic Fender sound. When the neck pickup died I had to decide between buying an overpriced stock one or trying a custom made set for slightly more money. I went with the custom set and can't believe the difference. This is the sound and tone I have always been after and definitely what I would expect a Strat to sound like.

 

Επίσης σε μία συζήτηση που είχα με τον φίλο, Chet Feathers, του είχα στείλει αυτό:

Well a humbucker has 2 seperate coils with 2 magnets where this increases the magnetic field and the total resistance.

A Samarium Cobalt are stronger magnets, so one a single coil if we put an SC we increase the speed of the electrons in the coil so the magnetic field too. What i'm trying to say is that SCN pickups by one way they simulate the humbuckers by increasing the magnetic field with a stronger manget (i'm not sure for this but i think the type they use is Samarium Cobalt 1:5 series).

 

Η απάντησή του:

Interesting theory. I don't seem to remember it that way when I visited with Bill Lawrence. It is Bill's design that Fender uses.

 

Λίγες μέρες μετά σε συζήτηση εκτός φόρουμ, παραδέχτηκε οτι αυτό ήταν κάτι που πολύ απλά ο Bill δεν το είχε ανακοινώσει όταν παρουσίασε τους πρώτους SCN.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέτω και εγώ την άποψη μου :D

Είμαι κάτοχος μιας stratocaster Fender Highway 1 sss. Τον θόρυβο απο τους μονοπήνιους δεν το άντεχα ποτέ και ιδιαίτερα όταν έπαιζα μπροστά σε κόσμο. Όταν έφτασε η στιγμή για τα πρωτα μου live, δεν υπήρχε περίπτωση να παίξω με θόρυβο (μισώ τα noise gates). Έτσι εγκατέστησα ένα σετάκι SCN.

Εντυπώσεις:

-Μου φάνηκαν λίγο μουντές οι θέσεις 2 και 4 σε καθαρό ήχο. Με το switch ενεργοποιημένο.. ακόμα περισσότερο.

-Επείσης με τα tone control στο full, παρατήρησα μια σημαντική διαφορά στα πρίμα μεταξύ του neck και bridge μαγνήτη (σε σχέση με τους προηγούμενους μαγνήτες). Ρυθμίζοντας τα πρίμα του ενισχυτή (fender twin) σε σημείο που να μου αρέσει ο neck, στο bridge έπεφτε ξύρισμά ...κόντρα!! :-\

 

8)Τα παραπάνω και καλά "προβλήματα" λύθηκαν με το να ρίξω λίγο το  tone του bridge μαγνήτη. Ετσι πέτυχα μια πολύ καλη ισορροπία 8)

 

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι μαγνήτες θα παραμείνουν στην κιθάρα για αρκετο καιρό ακομα.

Στην τελική μέσα απο όλα αυτά τα στάδια που περνάει ο ήχος μου στα live, οι όποιες λεπτομέρειες παύουν να ακούγονται. Οι μαγνήτες είναι αθόρυβοι και πραγματικά απολαμβάνω τόνους drive όταν το χρειαστώ. Τα καθαρά μου, αρέσουν στον κόσμο αλλα και σε εμένα ακόμα και όταν δίνω την κιθάρα μου σε άλλους να παίξουν (εδώ αλλάζει τελείως ο ήχος, δάκτυλα ξένα βλεπετε..). Ολα όσα διαβάζω εδώ μέσα περί των noiseless πάυουν να με απασχολούν όταν στην πράξη κάνω την δουλεία μου αθόρυβα και αξιοπρεπώς.

 

Θα ήθελα να δοκιμάσω στο μέλλον τους Bill Lawrence (noiseless φυσικά)αφού υποστηρίζονται εδώ μεσα για το 99% του ήχου τους ώς πραγματικοί μονοί.

 

 

 

 

φιλε μου εκτιμω πολυ που καθισες τοσηωρα και εγραφες τοσα πραγματα για να με ενημερωσεις. Αυτο που κραταω ειναι το οτι τελικα σου αρεσαν οι μαγνητες και οτι μου τους προτεινεις για τα χρηματα αυτα ετσι? σαφως και υπαρχουν καλυτεροι αλλα ξεφευγουμε πολυ στα χρηματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τους SCN θα σας παραθέσω, δυστηχός στα αγγλικά κάποια κομμάτια απο το φόρουμ της fender.

 

The SCN's are definitely supposed to be wound hotter but in their attempt to make them noiseless it seems to dilute the sound and detract from the classic sound most Strat players are looking for.

 

Gentlemen, I am curious if you guys think the SCN pickups do a good job of replicating that classic Fender sound while being noiseless. I found they were very muted and somewhat muddy and certainly not a classic Fender sound. When the neck pickup died I had to decide between buying an overpriced stock one or trying a custom made set for slightly more money. I went with the custom set and can't believe the difference. This is the sound and tone I have always been after and definitely what I would expect a Strat to sound like.

 

Επίσης σε μία συζήτηση που είχα με τον φίλο, Chet Feathers, του είχα στείλει αυτό:

Well a humbucker has 2 seperate coils with 2 magnets where this increases the magnetic field and the total resistance.

A Samarium Cobalt are stronger magnets, so one a single coil if we put an SC we increase the speed of the electrons in the coil so the magnetic field too. What i'm trying to say is that SCN pickups by one way they simulate the humbuckers by increasing the magnetic field with a stronger manget (i'm not sure for this but i think the type they use is Samarium Cobalt 1:5 series).

 

Η απάντησή του:

Interesting theory. I don't seem to remember it that way when I visited with Bill Lawrence. It is Bill's design that Fender uses.

 

Λίγες μέρες μετά σε συζήτηση εκτός φόρουμ, παραδέχτηκε οτι αυτό ήταν κάτι που πολύ απλά ο Bill δεν το είχε ανακοινώσει όταν παρουσίασε τους πρώτους SCN.

Δυστυχως δεν ξερω και τα απιαστα αγγλικα οποτε δεν καταλαβα τα παντα. εσυ υποστηριζεις οτι θα ηταν καλη η ασκοπη η αγορα του σετ scn? (συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα εχω καταμπερδευτει)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα εχω καταμπερδευτει

 

& οσο ψαχνεις στην γνωμη των ΑΛΛΩΝ τη λυση,τοσο περισσοτερο θα μπερδευεσαι.

 

Αφου τους ΑΚΟΥΣΕΣ και σου ΑΡΕΣΑΝ,ποιο ακριβως ειναι το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω...... :)

 

Ξεκινησες να ρωτας  για μαγνητες μεχρι 150 ευρω και εδω μεσα καταληξαν να σου ...πουλανε μαγνητες των 300 ευρω,noise gate & κουρευτικες μηχανες... ;D

 

Πηγαινε ανθρωπε μου και παρε τους μαγνητες που ο ΙΔΙΟΣ ακουσες και ασε τον καθε τρελλαμενο ;D  (μεσα σε αυτους και εμενα) να σου λεει τον πονο του.....αφου ξερεις οτι οσοι ασχολουμαστε με τετοια πραγματα δεν ειμαστε και πολυ...καλα... ;D ;D

 

Μη ξεχνας αλλωστε οτι οταν ρωτας κατι τοσο υποκειμενικο οπως οι γνωμες για τον ηχο θα παρεις 100 διαφορετικες απαντησεις και ολοι αυτοι που σου απαντανε θα θεωρουν οτι εχουν απολυτο δικιο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εκτιμω πολυ που καθισες τοσηωρα και εγραφες τοσα πραγματα για να με ενημερωσεις. Αυτο που κραταω ειναι το οτι τελικα σου αρεσαν οι μαγνητες και οτι μου τους προτεινεις για τα χρηματα αυτα ετσι? σαφως και υπαρχουν καλυτεροι αλλα ξεφευγουμε πολυ στα χρηματα.

 

Πάρε τους και ρίχτους πάνω σε καλό ενισχυτή, μια χαρά θα είσαι και ...  8) ΗΣΥΧΟΣ  8)

 

και ένα αντιπροσωπευτικό βίντεο:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& οσο ψαχνεις στην γνωμη των ΑΛΛΩΝ τη λυση,τοσο περισσοτερο θα μπερδευεσαι.

 

Αφου τους ΑΚΟΥΣΕΣ και σου ΑΡΕΣΑΝ,ποιο ακριβως ειναι το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω...... :)

 

έτσι είναι,

 

αλλά με τα ίντερνετ και τα φόρουμ έχουμε μπει στο τριπ να προσεγγίζουμε τον ήχο με λόγια και περιγραφές... ο ήχος είναι αυτό που πάει στα αυτιά, όχι η έκθεση που γράφει κάποιος σε ένα ριβιου

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ υποστηριζεις οτι θα ηταν καλη η ασκοπη η αγορα του σετ scn?

Απο προσωπική εμπειρία και με λίγα λόγια. Fender American Deluxe 3xSCN καρφί σε ένα boogie 50-50 2Χ 1Χ12" boogie ηχεία, με bypass το rocktron chameleon που είχε μπροστά.

Ήταν δυνατοί, αθόρυβοι, αλλά όχι fender και σίγουρα όχι vintage ή texas ήχο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& οσο ψαχνεις στην γνωμη των ΑΛΛΩΝ τη λυση,τοσο περισσοτερο θα μπερδευεσαι.

 

Αφου τους ΑΚΟΥΣΕΣ και σου ΑΡΕΣΑΝ,ποιο ακριβως ειναι το προβλημα δεν μπορω να καταλαβω...... :)

 

Ξεκινησες να ρωτας  για μαγνητες μεχρι 150 ευρω και εδω μεσα καταληξαν να σου ...πουλανε μαγνητες των 300 ευρω,noise gate & κουρευτικες μηχανες... ;D

 

Πηγαινε ανθρωπε μου και παρε τους μαγνητες που ο ΙΔΙΟΣ ακουσες και ασε τον καθε τρελλαμενο ;D  (μεσα σε αυτους και εμενα) να σου λεει τον πονο του.....αφου ξερεις οτι οσοι ασχολουμαστε με τετοια πραγματα δεν ειμαστε και πολυ...καλα... ;D ;D

 

Μη ξεχνας αλλωστε οτι οταν ρωτας κατι τοσο υποκειμενικο οπως οι γνωμες για τον ηχο θα παρεις 100 διαφορετικες απαντησεις και ολοι αυτοι που σου απαντανε θα θεωρουν οτι εχουν απολυτο δικιο... ;D

έχεις δίκιο σε όσα λες. Όμως υπάρχει ένα θέμα. Ότι εγώ άκουσα τους μαγνητες σε maple και αυτός από τον στολλα δεν μου επέτρεπε να δυναμώσω πάνω από το 1 του φεντερ ενισχυτη που μου έδωσε. Οπότε δεν άκουσα σχεδόν τίποτα. Και δεν θα ήθελα να συνειδητοποιήσω μετά που θα δώσω τα 150 ότι πήρα μαγνητες που δεν θα μου θυμίζουν ότι εχω φεντερ στρατοκάστερ κιθάρα. Γι'αυτό ρωτάω από εδώ και από εκεί γιατί εσείς σίγουρα ξέρετε περισσότερα από εμένα που δεν ξαναείχα πότε στράτο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΤΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΕΤ. ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ american deluxe sss,ΣΤΟΥΣ american deluxe hss,ΣΤΟΥΣ texas special ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ Fender strat standard pickups. ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ ΚΥΡΙΩΣ BLUES - ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΛΙΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ texas, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΙΔΟΣ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΡΟΚ ΑΡΚΕΤΟ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΤΕΧΝΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΩ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙΑ (ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ: ΠΟΛΥ ΒΟΥΙΤΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΕΤΑΓΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ - ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΛΙΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ deluxe). ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ texas, ΘΑ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ BLUES ΠΑΝΤΟΥ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους σας αλλα το παλικαρι με τους μαγνητες τους deluxe μολις του ζητησα να μου τους στειλει, μου ανακοινωσε οτι τους εδωσε την ιδια μερα αλλου. μια απογοητευση με σκεπασε :-[. να εισαστε ολοι καλα παντως για την βοηθεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου