Προς το περιεχόμενο

Νοσοκομείο Αγ. Βαρβάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να θίξω ένα ζήτημα που προσωπικά (χωρίς κάποιον προφανή λόγο) με ενδιαφέρει πολύ.... Το ζήτημα αυτό έχει να κάνει με τους τελευταίους ασθενείς που πάσχουν από λέπρα σήμερα στην Ελλάδα. Η ασθένεια βέβαια πλέον θεραπεύεται (και μάλιστα αρκετά "εύκολα") και βέβαια είναι ελάχιστα μεταδοτική πριν τη θεραπεία κι ΚΑΘΟλΟΥ μετά. Παρ'όλα αυτά, για άστεγους ή άπορους ανθρώπους το νοσοκομείο στην Αγία Βαρβάρα (πρών "Αντιλεπρικός Σταθμός Αγ. Βαρβάρας") είναι το μέρος διαμονής τους τουλάχιστον για όσο καιρό κάνουν θεραπεία, και βέβαια είναι και το σπίτι ανθρώπων ηλικιωμένων που νόσησαν πριν βρεθούν θεραπείες και λόγω παραμόρφωσης ή κινητικών δυσκολιών και ακρωτηριασμών αναγκάζονται πρακτικά να παραμένουν εκεί.

 

Θα ήθελα να διαδώσω το πρόβλημα, καθώς μιλάμε για ένα ετοιμόροπο κτήριο μέσα στο οποιό κατοικούν οι άνθρωποι, κτήριο που (βάσει του άρθρου που παραθέτω) χτίστηκε το 1940.... Θα στείλω τα παραπάνω και σε όσα σχετικά blogs βρω, ελπίζοντας να κινητοποιηθεί έστω και λίγο η διαδικτυακή κοινότητα, μήπως και οι αρμόδιοι φορείς αποφασίσουν να φερθούν όπως θα έπρεπε σε ανθρώπους που πέρασαν τη ζωή τους εν πολλοίς απομονωμένοι και δακτυλοδεικτούμενοι. Είναι ντροπή να τους ξεχνάμε.

 

http://www.espressonews.gr/default.a...320369&catid=1

http://ligery.pblogs.gr/2008/06/afhs...ioprepeia.html

 

Μενέλαος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νομίζω τμήμα του Λοιμωδών. Αλλά φυσικά είναι ξεχωριστά από το υπόλοιπο νοσοκομείο, καθώς παλιά ειδικά ήταν καραντίνα η κατάσταση, με υποχρεωτική απομόνωση κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί μένω σχεδόν φάτσα...

 

Αν και απ'όσο ξέρω έχουν μείνει πλέον πολύ λίγοι...

 

Να υποθέσω ότι μένεις κοντά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όχι, καθόλου. Απλώς επειδή για κάποιον περίεργο λόγο (που δεν ξέρω :D) η ιστορία αυτή μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον έχω μάθει πράγματα και θεωρώ δραματικό να μένουν οι άνθρωποι σ'αυτό το κτήριο.., Θα μου πεις βέβαια, μιλας για 50 ανθρώπους ενώ υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι με τεράστια προβλήματα, απλώς εδώ το ζήτημα είναι πως η λύση είναι αρκετά απλή και χωρίς έξοδα που να.. ανατρέπουν τον προϋπολογισμό, και φυσικά νομίζω πως θα έπρεπε να σκεφτόμαστε (και) αυτή την ομάδα πληθυσμού, που οι περισσότεροι δε γνωρίζουν καν πως υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι ζουν ακόμα αλλά η ωμή αλήθεια είναι ότι απλά περιμένουν να απεβιώσουν και οι τελαυταίοι....

 

Γιατί εξάλλου το "κράτος πρόνοιας" να επενδύσει σε καινούργια κτήρια ή εγκαταστάσεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι πως εκεί ζουν και άνθρωποι 50-60 ετών όμως, οι οποίοι δεν έχουν "λόγο" να πεθάνουν πριν φτάσουν 90, καθώς η ασθένειά τους (πέραν του ότι έχει θεραπευθεί πλέον) δεν προκαλεί άμεσα το θάνατο. Και επιπλέον χρησιμοποιείται για προσωρινή διαμονή νέων κρουσμάτων (υπάρχουν, παρ'ότι ο κόσμος δεν το γνωρίζει διότι θεραπεύονται γρήγορα και σχετικά εύκολα και φυσικά δε βγαίνει και κανένας να φωνάζει "έχω λέπρα"). Επίσης διαβάζω πως το κτήριο έχει πλέον στατικά προβλήματα (το μεταφέρω με επιφύλλαξη πάντα από τα άρθρα αυτά που διάβασα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Εύβοια υπάρχουν διάσπαρτοι σε γηροκομεία (και στα σπίτια τους) πάνω από 50 χανσενικοί. Η ασθένεια από όσο ξέρω μεταδίδεται μόνο με την γέννα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου