Προς το περιεχόμενο

Κίνητρο και επίδοξοι μουσικοί


katsarida vromeri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον τα παρατάνε επειδή οι περισσότεροι περιμένουν από ένα κιθαρίστα (μπασσίστα/πληκτρά/drummer/οτιδήποτε) να παίζει κέρατα. Η "μετριότητα" είναι ένας ΠΟΛΥ υποκειμενικός όρος. Όπως και το "ταλέντο", όπως και το "αξιοπρεπές". Π.χ. εγώ μπορεί να γουστάρω το Homme σαν κιθαρίστα κι όχι τον Satriani που παίζει κέρατα, αλλά αν πιάσω την κιθάρα ο άλλος περιμένει να σολάρω πρώτα. Έχετε δεί πολλά παιδιά ν'ασχολούνται ιδιαίτερα με το ρυθμικό μέρος της κιθάρας?  

 

Αν κάποιος περιμένει τα "κέρατα" ή τους "παπάδες" είναι καραγκιόζης...

Δεν πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος... "αξιοπρεπές" σημαίνει να μπορείς να ανταποκριθείς στις βασικές απαιτήσεις δηλαδή σωστά ρυθμικά μέσα στο χρόνο, απλά και όχι φάλτσα σόλο στην κιθάρα π.χ.

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον συμφωνούμε τελικά...

Eκεί που (μάλλον) διαφωνούμε είναι ότι εσύ λές ότι όλοι μπορούν να παίξουν ένα όργανο και εγώ λέω όχι. (σωστά?)

Και δεν εννοώ προφανώς το γονέα που με το ζόρι βάζει το παιδάκι να κάνει μαθήματα πιάνου και το παιδί δεν έχει υπομονή (μπόλικη), επιμονή και θέληση.

Άλλοι ενδιαφέρονται και συνεχίζουν (όπως και να συνεχίσουν) και άλλοι ανακαλύπτουν ότι δεν είναι γι αυτούς

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πω επίσης ότι σήμερα με τόση εκπαίδευση, με δασκάλους, ωδεία, internet, youtube, instructional videos, μεθόδους μουσικών οργάνων, πρέπει ή καποιος να έχει κάποιο πρόβλημα ανατομικό στα χέρια ή να είναι πολύ χαμηλού IQ ή να είναι ΤΕΜΠΕΛΗΣ  για να μη μάθει....το τρίτο υπερτερεί κατά πολύ των 2 πρώτων.... :) :) :)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πω επίσης ότι σήμερα με τόση εκπαίδευση, με δασκάλους, ωδεία, internet, youtube, instructional videos, μεθόδους μουσικών οργάνων, πρέπει ή καποιος να έχει κάποιο πρόβλημα ανατομικό στα χέρια ή να είναι πολύ χαμηλού IQ ή να είναι ΤΕΜΠΕΛΗΣ  για να μη μάθει....το τρίτο υπερτερεί κατά πολύ των 2 πρώτων.... :) :) :)

ή απλά να μην τρελλαίνεται ρε παιδιά...δεν είναι κακό να μην παίζεις κανένα όργανο...είπαμε, υπάρχουν και τα drums

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή απλά να μην τρελλαίνεται ρε παιδιά...δεν είναι κακό να μην παίζεις κανένα όργανο...είπαμε, υπάρχουν και τα drums

 

 

Αν θέλει να παίξει, αλλά δεν έχει "ταλέντο";....να τα παρατήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει να παίξει, αλλά δεν έχει "ταλέντο";....να τα παρατήσει;

 

Δείξε μου στις 6 σελίδες που αναφέρθηκε αυτό...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε μου στις 6 σελίδες που αναφέρθηκε αυτό...

 

 

Φυσικά και δεν είναι κακό το να μην παίζεις κάποιο μουσικό όργανο αν δεν ενδιαφέρεσαι... Ναι εγώ λέω ότι ΟΛΟΙ μπορούν να παίξουν το πόσο καλά εξαρτάται από τα προαναφερθέντα... Το εάν είναι "φτιαγμένοι" για το όργανο αυτό το μεταφράζω στην άνω έλλειψη ενδιαφέροντος...

 

Το αν κάποιος θέλει και δεν έχει ταλέντο αναφέρθηκε από την ανάποδη (ότι για να μην παίζει καλά / μην προοδεύει = δεν θέλει)

 

Και πάλι : εάν θέλει έχει δεν έχει ταλέντο θα παίξει και εάν το θέλει και πολύ θα γίνει και καλός. Αυτάααααα...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon φαίνεται πως κατάλαβα λάθος προηγουμένως...

Βέβαια διαφωνώ και (?) εγώ στο ότι δεν μπορούν όλοι να παίξουν ένα όργανο. Ίσως επειδή παίζω drums...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου