Προς το περιεχόμενο

Κίνητρο και επίδοξοι μουσικοί


katsarida vromeri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε παρακαλώ πολύ να το πάρεις πίσω αυτό...  ;D

Για τα drums, το πέρνω πίσω. Αφού να σκεφτείς όταν έχω φίλο που θέλω να εκδικηθώ και έχει μικρό παιδί, του πέρνω δώρω ένα μικρό drums. ;D ;D

 

όλοι (τουλάχιστον οι περισσότεροι) μπορούν να φτάσουν σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο στο μουσικό όργανο με το οποίο ασχολούνται φτάνει να έχουν υπομονή (μπόλικη), επιμονή και θέληση.

Kαι όμως, επειδή όλοι (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι) ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ κάποιο όργανο, ούτε καν σε αξιοπρεπές επίπεδο, σημαίνει ότι η υπομονή (μπόλικη), επιμονή και θέληση ΔΕΝ φτάνει.

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συμφωνώ με τον μεσιέ sentientno6 πως το ταλέντο ίσως κάνει την διαφορά

 

ίσως;;;; μπορεί και όχι δηλαδή;

 

 

@mij

αν δεν αντιλαμβάνεσαι την έννοια του "ταλέντου" δεν σκοπεύω να προσπαθήσω περισσότερο  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mij

αν δεν αντιλαμβάνεσαι την έννοια του "ταλέντου" δεν σκοπεύω να προσπαθήσω περισσότερο  :)

 

την αντιλαμβάνομαι και πολύ καλά μάλιστα...αλλά μου κάνει λίγο ρατσιστικό να λέμε έχεις ταλέντο;...παίξε, δεν έχεις; ...άστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Tαλέντο δεν υπάρχει ουσιαστικά. Το ταλέντο δεν είναι να είναι κάποιος 2.10 και άρα να παίζει μπάσκετ. Μπορεί ΚΑΙ να το φτήνει το άθλημα αλλά ΚΑΙ να έχει τον κοντοστούπι του 1.89 και να κάνει τρελίτσες στο γύπεδο. Δουλειά, ιδρώτας, εργασία, μόρφωση και προσπάθεια.

 

2. Και έτσι για να είμαστε και λίγο πιο επιστημονικοί (αν και δε μπορώ να βγάλω βιβλιογραφία τώρα). Υπάρχουν έρευνες που αποδεικνύουν ότι ο κάθε εγκέφαλος είναι διαφορετικός και αναπτύσεται καλύτερα σε ορισμένα σημεία. Οτι υπάρχουν διάφορες διάνοιες. Διάνοια στον αθλητισμό, διάνοια στη μουσική, στα μαθηματικά (που είναι πολύ κοντά), στη γλωσσολογία, κλπ.

 

επίσης άλλοι άνθρωποι μαθαίνουν οπτικά, άλλοι ακουστικά, άλλα μέσω γραπτών, κλπ.

 

Αυτα είναι προτιμήσεις που υπάρχουν και εξελίσονται σε έναν άνθρωπο.

 

Κάλλιστα υπάρχουν παράφωνοι άνθρωποι. Σιγά που δεν τους ξέρετε. Κάλλιστα ΜΠΟΡΕΙ να μπορούσαν να ξεπεράσουν αυτό τους το εμπόδιο (εδώ πήδηξε και η Σούζαν Μπόυλ, να ούμε), αλλα φυσικά είναι πολύ λογικό κάποιος να κάνει τις επιλογές του.

 

Τώρα, αν οι επιταγές της εποχής υπαγορεύουν κάποιος να ανοίγει τον Η/Υ και να κάνει τη δουλειά του σε 5", χωρίς καμμία ειδίκευση η γνώση, αυτό μάλλον είναι θέμα της apple που το διαφημίζει κι όλας σαν κάλο, και της εποχής, όπου όλα είναι έτοιμα και εύκολα. Έχουμε ξεχάσει πως είναι να μαθαίνουμε, και έχουμε ξεχάσει ότι, πράγματι, έχουμε τη ζωή στα χέρια μας.

 

Η ξεκούραση είναι η πιο εύκολη οδός για τους τεμπέληδες. Και, δυστυχώς, οι τεμπέληδες έιναι έτσι, όχι απο επιλογή τους, αλλά ούτε λόγο του DNA τους: Οι γονείς, η οικογένεια, το σχολείο και η κοινωνία φταίει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως;;;; μπορεί και όχι δηλαδή;

 

Είπα "ίσως" γιατί όλοι γνωρίζετε πως υπάρχουν και μουσικοί με πολύ ταλέντο που μένουν, αν όχι άσημοι (δεν έιναι απαραίτητα κακό αυτό), αγνοημένοι και υποτιμημένοι.

 

Τα trends, οι δισκογραφικές και τα media ζητάν image και hype και πολύ σπάνια ταλέντο.

Εδώ ομως ξεφεύγουμε απο το παρόν θέμα...

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια σαφως το ταλεντο κανει την διαφορα, σε επειδικνιει και τα λοιπα, αλλα αυτο που λεμε ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις κατι που δεν γουσταρεις. Δλδ ενταξει αν σας πω οτι εβγαλα 13k μορια επειδη βαριομουνα να διαβασω και παω σε ενα μηνα να αρχισω στο Ρεθυμνο μουσικη τεχνολογια που εχει βαση 9300. Μου λενε ολοι οτι εχω μιαλο για επιστιμονα, να ξαναδωσω, κτλ κτλ κτλ.... τους βαρεθικα! γουσταρω να ασχολιθω με την μουσικη... τερμα. Ενταξει δεν θα γινω ουτε μεγαλος ηχολυπτης και μηχανικος ηχου ουτε Bruce Dickinson με τα φωνιτικα(αν και τα παω καλα οπως μου λενε), αλλα αυτο θελω απο την ζωη μ: να ηχομονωνω χωρους και να τραγουδαω τις ροκιες μ με τους φιλους μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της apple που το διαφημίζει κι όλας σαν κάλο

Όχι Κάλο αλλά Καλό...θέλεις να με μάθεις πιάνο να σε μάθω ορθογραφία?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αντιλαμβάνομαι και πολύ καλά μάλιστα...αλλά μου κάνει λίγο ρατσιστικό να λέμε έχεις ταλέντο;...παίξε, δεν έχεις; ...άστο...

 

η ζωή είναι εξαιρετικά άδικη

 

9 μήνες πρίν γεννηθούμε, άπειρα πράγματα έχουν ήδη προσδιοριστεί για μας, βιολογικά

 

από τα αθλητικά μας προσόντα μέχρι πιθανότητες για την Α Β Γ ασθένεια

 

είτε μας αρέσει είτε όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κάθε εγκέφαλος είναι διαφορετικός και αναπτύσεται καλύτερα σε ορισμένα σημεία.

 

 

Αυτό είναι το ταλέντο.

 

Tαλέντο είναι η φυσική κλίση, η ευκολία σε κάτι. Έχω μαθητές- ταλέντα που σε ένα χρόνο έχουν προοδεύσει σε σημείο που ένας μαθητής "φυσιολογικός" ή μη ταλέντο χρειάζεται 3+ χρόνια.

 

Το ταλέντο με σκληρή δουλειά μπορεί να μεγαλουργήσει και το μη ταλέντο με σκληρή δουλειά να γίνει καλός ή αρκετά καλός

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό είναι το ταλέντο.

 

Tαλέντο είναι η φυσική κλίση, η ευκολία σε κάτι. Έχω μαθητές- ταλέντα που σε ένα χρόνο έχουν προοδεύσει σε σημείο που ένας μαθητής "φυσιολογικός" ή μη ταλέντο χρειάζεται 3+ χρόνια.

 

Το ταλέντο με σκληρή δουλειά μπορεί να μεγαλουργήσει και το μη ταλέντο με σκληρή δουλειά να γίνει καλός ή αρκετά καλός

 

Άντε ακόμα να το καταλάβετε marathon και gdevelek ή είστε εντελώς ατάλαντοι στην επιχειρηματολογία??? Μη ξεχνάτε ότι το θέμα ξεκίνησε με τους φίλους του κατσαρίδα που ήθελαν να μάθουν το τάδε μουσικό όργανο όχι να γίνουνε ολοκληρωμένοι μουσικοί τύπου motzart...

Και συνήθως τα ταλέντα απέχουν από τη σκληρή δουλειά με αποτέλεσμα να τους ξεπερνούν οι "ατάλαντοι" με τη μεθοδικότητα και τη μελέτη...

 

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου