Προς το περιεχόμενο

Περι λαιμου σε Jackson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγαπητοι συνχομπιστες,

 

Προσφατα αγορασα ενα σωμα jackson warrior (wrmg) σαν το παρακατω.

http://www.jacksonguitars.com/products/specSheet.php?product=2910105803

 

Ο λαιμος που εχω ειναι απο μια jackson performer ps3

 

Maple Neck

Rosewood Fingerboard

Dot Position Inlays

25-1/2" Scale Length

22 Frets

1-11/16" (43mm) Nut Width

2-1/4" Heel Width

 

 

Και η ερωτηση μου ειναι εαν θα μπει στο σωμα της warrior χωρις να εχω προβλημα (intonation ή οτιδηποτε)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To scale Length ειναι ιδιο και στις δυο

Το nut width επισης

οπως και το heel width

 

To μονο που αλλαζει ειναι τα 22 ταστα στην ps3 με τα 24 στην warrior.

Υπαρχει περιπτωση αυτο να αλλαζει τον ηχο ή δεν θα εχω προβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα θα ισχύουν 2 πραγματάκια:

 

1) Η βάση του μπράτσου (το μέρος που βιδώνει στο σώμα) να είναι ακριβώς το ίδιο και στα δύο και το μόνο που διαφέρει είναι στην 24άρα της warrior τα δύο επιπλέον τάστα να περνούν σαν φέτα πάνω από το σώμα (δες εδώ να καταλάβεις τι εννοώ). Σε αυτήν την περίπτωση το μπράτσο μπαίνει κούκλα, δίχως προβλήματα  :)

 

2) Να διαφέρουν στη βάση, καθώς τα επιπλέον 2 θα είναι στη βάση του μπράτσου σαν την 22άρα. Εδώ έχεις πρόβλημα, καθώς επί της ουσίας αλλάζει η κλίμακα της κιθάρας κι εκεί θες αλχημείες τέτοιες με τη γέφυρα, που δεν ξέρω αν αξίζουν.

Τώρα που το βλέπω αν έχει τρέμολο, τότε σε αυτήν τη περίπτωση το ξεχνάς. Τόσο απλά.  :-[

 

 

 

Και κάτι άσχετο. Γιατί να αλλάξεις ένα 24άρι με ένα 22άρι μπράτσο; Τι σου έφταιξαν τα δύο τάστα;  ???

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε το ξεχναω?

Εχει floyd rose και η μια και η αλλη.

 

Ο λογος, φιλε boukas, ειναι οτι ειχα ηδη την ταστιερα και μετα πηρα το σωμα χωρις να ειμαι σιγουρος πως οντως γινεται η δουλεια.  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες κατ αρχην αν ταιριαζει στο neck pocket? Αν μπαινει, ακουμπησε το προχειρα και μετρα την αποσταση απο το nut μεχρι το 12ο ταστο, θα πρεπει να ειναι ιδια με αυτη απο το 12ο εως τα saddles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε το ξεχναω?

Εχει floyd rose και η μια και η αλλη.

 

Ο λογος, φιλε boukas, ειναι οτι ειχα ηδη την ταστιερα και μετα πηρα το σωμα χωρις να ειμαι σιγουρος πως οντως γινεται η δουλεια.  :o

 

Με το floyd θα το ξεχάσεις αν πέσεις σε κάτι σαν την κατηγορία 2. Να πρέπει δηλαδή να μετακινήσεις τη γέφυρα για να έρθει στα ίσα της η κλίμακα της κιθάρας.

 

Λεπόν για κάνε αυτό που λέει ο bihlas και φρόντισε τα saddles να τα έχεις  στη μέση της διαδρομής τους. Αν δεν ταιριάζει ο λαιμός στο pocket τότε ή πας σε ακόμη περισσότερες αλχημίες, ή βρίσκεις άλλο μπράτσο που να ταιριάζει με το σώμα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση.

Εφου εχουν το ιδιο scale δεν σημαινει οτι εχουν το ιδιο μακρος?

Αφου εχουν το ιδιο Nut και heel width δεν εχουν την ιδια ουσιαστικα βαση?

 

Την εβαλα, την βιδωσα και εχει την ιδια αποσταση απο nut εως το 12ο ταστο και απο 12ο ταστο εως το τελος της χορδης.(εκει που χανεται στο floyd rose) (εως εκει υποθετω επρεπε να μετρησω σωστα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου