Προς το περιεχόμενο

Ποια εφφε του Cubase ειναι καλα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηχογραφω κιθαρα με cubase, και ελλείψει καποιων πεταλακιων αλλα και επειδη το Cubase δινει πολλες επιλογες στα διαφορα εφφε, θελω να ρωτησω ποια απο τα εφφε του CUbase θεωρειτε οτι ειναι καλα για να τα χρησιμοποιεις σε ενα τρακ μιας κιθαρας που ειτε εχει ηδη καποια εφφε πανω ειτε ειναι clean.

 

Βλεπω ας πουμε οτι εχει πολλα Reverb. Ειναι καποιο απ αυτα καλο? Επειδη δεν ειχα ποτε reverb πεταλι δε μπορω να αξιολογησω.

Η επισης τα EQ , τα modulations κτλ κτλ

 

Γενικα απο την εμπειρια σας ποια απο τα εφφε του Cubase ειναι αποδεκτο (υπο την εννοια της ποιοτητας)  να χρησιμοποιηθει για την επεξεργασια ενος track κιθαρας και αν ειναι καλυτερα να περιμενουμε να αγορασουμε πχ ενα πεταλι που να κανει μια συγκεκριμενη δουλεια η αν το Cubase καλυπτει (ποιοτικα) το συγκεκριμενο εφφε και ισως η αγορα πεταλακιου δε θα προσφερει κατι.

 

Ρωταω, επειδη καθε φορα που παω να χρησιμοποιησω καποιο plug in του Cubase αναρωτιεμαι αν θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερο το αποτελεσμα με ενα hardware unit η με ενα καλυτερο software εκτος του cubase.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις να τα χειρίζεσαι όλα καλά είναι...Ψάξτο! ;)

 

To ψαχνω απλα δεν εχω μετρο συγκρισης για μερικα εφφε γιατι δε τ αχω ακουει ποτε απο καποια ΚΑΛΗ πεταλιερα η κανα καλο πεταλι.

 

Δηλαδη τα εφφε του cubase ειναι το ιδιο καλα με καποια ψηφιακα εφφε μιας καλης πεταλιερας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το καλό είναι σχετικό...

 

Αλλά πιστεύω ότι όσο αφορά το EQ και το Reverb, τα native του Cubase είναι ΣΚΑΛΕΣ καλύτερα από αυτά της μέσης πεταλιέρας, πράγμα λογικό αφού έχουν "στουντιακό" χαρακτήρα, με Impulses, full parametric με επιλεγόμενα curves και δε συμμαζεύεται.

 

Στη θέση σου θα έψαχνα περισσότερο το θέμα του εικονικού ενισχυτή, υπάρχουν και πολλά καλά freeware π.χ. το δωρεάν amplitube.

 

Όσο αφορά modulations και delay, του cubase είναι και αυτά μια χαρά, βέβαια είναι και θέμα του τι χαρακτήρα θέλεις. Όμως ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ σιγουρέψου πως έχεις μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου, και μετά βλέπεις για πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το καλό είναι σχετικό...

 

Αλλά πιστεύω ότι όσο αφορά το EQ και το Reverb, τα native του Cubase είναι ΣΚΑΛΕΣ καλύτερα από αυτά της μέσης πεταλιέρας, πράγμα λογικό αφού έχουν "στουντιακό" χαρακτήρα, με Impulses, full parametric με επιλεγόμενα curves και δε συμμαζεύεται.

 

Στη θέση σου θα έψαχνα περισσότερο το θέμα του εικονικού ενισχυτή, υπάρχουν και πολλά καλά freeware π.χ. το δωρεάν amplitube.

 

Όσο αφορά modulations και delay, του cubase είναι και αυτά μια χαρά, βέβαια είναι και θέμα του τι χαρακτήρα θέλεις. Όμως ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ σιγουρέψου πως έχεις μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου, και μετά βλέπεις για πετάλια.

 

Εχω μια lexicon lamda και ενα akg perception 120 και ηχογραφω.

 

Εικονικο ενισχυτη εννοεις πχ Guitar Rig? Το  χω αλλα εχει μικρο μεν αλλα τετοιο latency που με εκνευριζει και δ το χρησιμοποιω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τις ρυθμίσεις της κάρτας σου. Προσωπικά με ένα latency της τάξης των 7 ms είμαι μια χαρά.

 

Μου λεει στο Guitar Rig οτι εχω latency 30 ms, πως και απο που τη ρυθμιζω να χει λιγοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου