Προς το περιεχόμενο

Too many guitars?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι να τα κάνεις τα δέκα; Αφού όλα τα ίδια (χάλια) ακούγονται.

 

Τα καννιβαλίζεις όλα μ'ένα mudbucker στη neck (Sheehan style) κι έχεις ηχάρα με την πενούλα κι έναν overdriven orange.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κάνεις τα δέκα; Αφού όλα τα ίδια (χάλια) ακούγονται.

Ναι ρε παιδί μου. Σαν κανονικό μπάσο. Χάλια.

Αλλά και ρε συ Χ, 10 από τα ίδια; Το έχεις συζητήσει με κάποιον ειδικό;

Να περάσω να σε Χ-αλαφρώσω;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κάνεις τα δέκα; Αφού όλα τα ίδια (χάλια) ακούγονται.

 

Χωστα μου μη μπερδευεσαι,μιλαμε για ΜΠΑΣΑ και οχι για μπασοκιθαρα που εχεις συνηθισει να παιζεις.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδί μου. Σαν κανονικό μπάσο. Χάλια.

Αλλά και ρε συ Χ, 10 από τα ίδια; Το έχεις συζητήσει με κάποιον ειδικό;

Να περάσω να σε Χ-αλαφρώσω;

 

 

Έχω πρόβλημα γιατρέ μου, το ξέρω. Από τότε που βγήκαν πολλά χρωματάκια τα θέλω όλα. Και αφού τα έχω όλα, τα θέλω ξανά όλα με διαφορετικά pickguard.  :-X

 

 

Μ'αρέσουν τα precision, τι να κάνουμε!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωστα μου μη μπερδευεσαι,μιλαμε για ΜΠΑΣΑ και οχι για μπασοκιθαρα που εχεις συνηθισει να παιζεις.... ;D

 

Μάλλον εσύ μπερδεύεσαι, λόγω δεινοσαυρικής ηλικίας προφανώς, γιαυτό σε συγχωρώ όμως.

 

Ένα μπάσο πρέπει να ακούγεται μπάσο, και χωρίς το tone στο 0, χωρίς εξωτερική βοήθεια, χωρίς κονσόλα, χωρίς βιάγκρα. Αλλιώς είναι κουβαρίστρα.

 

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως προτου γινω μελος σε αυτο το φορουμ δεν ειχα προβλημα κανενα. Ειχα μια ηλεκτρικη,μια ακουστικη 2-3 πεταλια και εναν ενισχυτη. Τωρα....εχω αλλαξει περιπου 20 κιθαρες,7 ενισχυτες και γυρω στα 18.5 κιλα πεταλια !!! Με λιγα λογια αρχιζω να αναρωτιεμαι αν το noiz κανει καλο στη τσεπη μας...  :-\

 

Περα απο αυτο εγω εχω 4 ηλεκτρικες κιθαρες (1 tele,1 strato, kai 2 lp) και καλυπτουν οτι τραβαει η ψυχη μου να παιξω.Πιστευω ομως πως και με 2 το ιδιο χαρουμενος θα ημουν. Απλα το ματι ποτε δε χορταινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό επιχείρημα και συμφωνώ επί της αρχής.

 

Όπως μπορώ να δεχτώ άνετα το να περνάει κάποιος "φάσεις", τη μία περίοδο με 1-2 κιθάρες, την άλλη με 10.

 

Θα ήθελα πάντως από περιέργεια να θέσω μια παράμετρο/απορία στη συζήτηση:

 

Ποιος από εσάς, που σήμερα έχετε 3+ κιθάρες, είχατε επίσης τόσες πολλές πριν 10 χρόνια? Εννοείται ότι το ερώτημα απευθύνεται σε αυτούς που έπαιζαν πριν 10 χρόνια...

 

 

 

Εγώ βγήκα να παίξω σε μαγαζιά στις αρχές της δεκαετίας του 80. Αρχικά είχα μία κιθάρα δική μου και μια δανεική που έπαιζα έξω καθότι η δική μου δεν ήταν και τόσο της προκοπής, και χρήμα τίποτα. Αργότερα, μετά 5-6 χρόνια είχα 3 και γύρω στο 97 αρκετές, είχαν όμως μεσολαβήσει πολλά, είχα αντιληφθεί πως αδυνατώ να ζήσω από τη μουσική και είχα πλέον άλλη μόνιμη δουλειά και ως εκ τούτου χρήματα. Επειδή παίζω επιλεκτικά κι όχι όπου νάναι και με όποιονδήποτε αυτή η ποικιλία οργάνων με κρατάει κάπως ας πούμε εν ζωή, ξέρεις ασχολούμαι. Και βέβαια δεν αποκλείεται να ξεπουλήσω κάποια στιγμή και να κρατήσω μία, γιατί το μέτρο είναι καθαρά προσωπικό όπως και η διάθεση.

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βγήκα να παίξω σε μαγαζιά στις αρχές της δεκαετίας του 80. Αρχικά είχα μία κιθάρα δική μου και μια δανεική που έπαιζα έξω καθότι η δική μου δεν ήταν και τόσο της προκοπής, και χρήμα τίποτα. Αργότερα, μετά 5-6 χρόνια είχα 3 και γύρω στο 97 αρκετές, είχαν όμως μεσολαβήσει πολλά, είχα αντιληφθεί πως αδυνατώ να ζήσω από τη μουσική και είχα πλέον άλλη μόνιμη δουλειά και ως εκ τούτου χρήματα. Επειδή παίζω επιλεκτικά κι όχι όπου νάναι και με όποιονδήποτε αυτή η ποικιλία οργάνων με κρατάει κάπως ας πούμε εν ζωή, ξέρεις ασχολούμαι. Και βέβαια δεν αποκλείεται να ξεπουλήσω κάποια στιγμή και να κρατήσω μία, γιατί το μέτρο είναι καθαρά προσωπικό όπως και η διάθεση.

 

Φίλε jusmin και εγώ έπαιζα για ένα σύντομο διάστημα (στα τέλη των '80s όμως και αρχές '90s) σε "μαγαζιά" και η ιστορία ήταν ίδια με τη δικιά σου: μια βασική, μια ακόμα που την κρατούσα λίγο καιρό και την αντάλλασσα με άλλη, καμμιά δανεική για κανα μήνα από φίλο. Και επειδή τώρα πλέον "περίπου" έχω κατασταλάξει στο τι θέλω, και παίζω μόνο αυτά που θέλω, οι πολλές κιθάρες είναι για το χαβαλέ της υπόθεσης, ίσως και για έμπνευση κάποιες φορές, αλλά και "βάσανο" άλλες φορές. Το ιδανικό και ρεαλιστικό σενάριο για μένα, όπως το βλέπω και για το μέλλον, θα ήταν 2 "ίδιες" για "πραγματικό" παίξιμο και ίσως 1-2 ακόμα (που θα αλλάζουν κατά περιόδους) έτσι για το γαμώτο.

 

Πάντως εγώ λέω να το κάνω το πείραμα και να αρχίσω να παίζω για κανα μήνα μόνο με μία, έτσι να δω αν έχει δίκιο ο αγαπητός Neville.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου