Προς το περιεχόμενο

Too many guitars?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν συμφωνώ μαζί σου Μαραθώνιε είσαι μονόπλευρος.

Αυτό είναι δεδομένο, να μην επαναλαμβανόμαστε.

 

Η χαρά πού σου δίνει ένας καλός λαμπάτος ενισχυτής είναι πολύ μεγάλη.

Δεν έχει να κάνει με το εαν είσαι καλός κιθαρίστας κλπ.

Τέλος τα καλύτερα μηχανήματα τα έχουν οι χομπίστες.

Ολοι κάπου τα χώνουν,τα λίγα ή πολλά πού έχουν.

Οπως ένα καλό πούρο, ένα καλο φαγητό, ένα καλό κρασί, μια καλοστημένη μηχανή στην Επίδαυρο, ένα ωραίο ηλιοβασίλεμα, μια όμορφη κοπέλα. Από κει και πέρα, με το να ανάγεις την επιθυμία να πληθύνεις τα παραπάνω με την πρόφαση της ανάγκης, δεν με πείθεις.

Το ότι γουστάρουμε να τα χώνουμε στην οιαδήποτε "πρέζα" μας, δεν δικαιολογείται αυτομάτως και ως κάλυψη αναγκών.

 

Ειδικά όταν όσο και καλοστημένη να είναι η μηχανή δεν μπορείς να την στρίψεις...  ;)

 

Με προκάλεσες  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίος φίλος είσαι...

Μερικοί από τους καλύτερους μου φίλους είναι μονόπλευροι.  :-*

Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; (άντε μέρες που ναι θα μου πουν ότι κάνω και προπαγάνδα)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς σαν συλλέκτης ?(γιατί έτσι το δέχομαι 100%)

Εάν μιλάς σαν κιθαρίστας...σου αρκεί κάτι που να έχει 6 χορδές. Καλό είναι βέβαια να δοκιμάζεις (και να αποκτάς) εάν έχεις τη δυνατότητα αλλά δεν είναι αυτοσκοπός. Βέβαια εξαρτάται και από ποιά σκοπιά το βλέπεις. Εγώ, ας πούμε, δεν ενδιαφέρομαι για τον τέλειο (vintage, clean,...) ήχο αλλά για το τέλειο ακκόρντο. Άρα μου φτάνουν απλά 6 χορδές.

 

Δηλαδή εγώ που δεν παίζω (συνειδητά) με ενισχυτή, δεν χαίρομαι?

 

Δεν είμαι συλλέκτης Μαραθώνιε.

Ούτε επαγγελματίας μουσικός.

Μπορείς να πείς ότι είμαι στην κατηγορία (ψώνιο) όπως και αρκετοί φίλοι μου ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αντιλαμβάνομαι το θέμα ως εξής : πολλοί από εμάς, εξαιτίας των άπειρων κιθαρών, πεταλιών και λοιπών εξοπλισμών που μας προσφέρει η βιομηχανία όπως και της καταναλωτικής μανίας που μας διέπει και στην οποία έχουμε συμπαρασυρθεί, φτάνουμε στο σημείο να συλλέγουμε εξοπλισμό σύμφωνα με τα trends και τα προσωπικά μας κολλήματα και όχι να παίζουμε με αυτόν, δηλαδή ο εξοπλισμός (και συγκεκριμένα οι κιθάρες για να είμαι ον τόπικ) γίνεται αυτοσκοπός και όχι μέσο έκφρασης.. τα υπόλοιπα είναι προσωπικές γνώμες..κάποιος την βρίσκει και αισθάνεται πλήρης με μια-δύο κιθάρες και έναν ενισχυτή (τον ζηλεύω.. ;D) και άλλος αισθάνεται άνετα με 5 κιθάρες, 3 ενισχυτές και 35 πεταλάκια..όταν λοιπόν ο εξοπλισμός χρησιμοποιείται σαν μέσο έκφρασης, όποιος μπορεί και θέλει να έχει 10 κιθάρες, δεν βρίσκω τον λόγο να πρέπει να "λογοδοτήσει" για αυτό..μαγκιά του και χαρά του.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να την "πω" σε κανέναν... αλλά σε πόσα μουσικά στυλ πιστεύετε ότι έχετε φτάσει στο... ζενίθ των κιθαριστικών σαν επιδόσεων, ώστε να χρειάζεστε μια κιθάρα για το καθένα  ??? ???

 

Δεκτόν αν κάποιος θέλει να έχει απλώς πολλές κιθάρες για να παίζει, να τις βλέπει ή να τις βγάζει φωτογραφίες και να τις ανεβάζει στο noiz.  ;D ;)

 

Επίσης δεν συζητάμε για ακουστικές, κλασσικές, κλπ, που μπορεί να έχει κάποιος παράλληλα με την/τις ηλεκτρικές του.

 

Για να θέσω μια ακόμα παράμετρο στην κουβέντα, θεωρώ ότι αν δυο κιθάρες έχουν ίδιο μπράτσο, με ίδια τάστα, καθώς και ίδια γέφυρα και παρόμοιο βάρος και ζύγισμα, πρακτικά μπορούν να θεωρηθούν "μία κιθάρα", ανεξάρτητα από ηλεκτρικά, μιας και στη συγκεκριμένη συζήτηση 95% του θέματος είναι η αίσθηση.

 

Στο αρχικό ερώτημα πάντως δεν απάντησε κάποιος πειστικά, κατά τη γνώμη μου (πέραν του Μήτσου που, για κακή τύχη της τσέπης του, κατέληξε... στις Anderson!  ;D ;D).

 

 

Θα μου επιτρέψεις μια επισήμανση. Έχω δύο κιθάρες που είναι όπως ακριβώς τις περιγράφεις, ίδιο μπράτσο, τάστα, σώμα, γέφυρα, μαγνήτες. Το μόνο που διαφέρουν είναι η παλαιότητα, η μία είναι 4 χρόνια νεότερη. Θα εκπλαγείς, όπως κι εγώ άλλωστε όταν τις πρωτόπαιξα μαζί για το πόσο διαφορετική αίσθηση δίνουν σ' αυτόν που παίζει, τόσο, ώστε να τον ωθούν να σεταριστεί μαζί τους κατά κάποιο τρόπο, να παίξει ανάλογα με αυτό που βγάζει η καθεμία.

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 5 κιθαρες!

παιζω σε 3 group

εχω καθε μια για το καθε group!(3 ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες απο μαγνητες ξυλα σχηματα μεχρι κ κουρδισματα)

ενισχυτη ομως εχω εναν

εαν σταματισω να παιζω σε ενα απο αυτα τα group αυτοματος θα την πουλησω οπως κ τον εξοπλισμο που χρησιμοποιω.

ειμαι της αποψης Used it or lose it

η αλλη ειναι η πρωτη μου ακουστικη που δεν την δινω γιατι δεν εχω αλλη ακουστικη αλλα ειμαι κ πολυ συναισθηματικα δεμενος μαζι της

την αλλη παλι παροτι την αναβαθμισα προσφατα σκεφτομαι να την δωσω αλλα δεν ξερω .....

επειδη θεωρω τον εαυτο μου επαγγελματια μουσικο αγοραζω κ εχω οτι πραγματικα πιστευω οτι χρειαζομαι αλλα κ συγχρονος να μου διευκολινει τη ζωη :)

 

κατα καιρους πορωνομαι κ σκεφτομαι να αγορασω διαφορα αλλα συνηθος μου περναει..... :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις μια επισήμανση. Έχω δύο κιθάρες που είναι όπως ακριβώς τις περιγράφεις, ίδιο μπράτσο, τάστα, σώμα, γέφυρα, μαγνήτες. Το μόνο που διαφέρουν είναι η παλαιότητα, η μία είναι 4 χρόνια νεότερη. Θα εκπλαγείς, όπως κι εγώ άλλωστε όταν τις πρωτόπαιξα μαζί για το πόσο διαφορετική αίσθηση δίνουν σ' αυτόν που παίζει, τόσο, ώστε να τον ωθούν να σεταριστεί μαζί τους κατά κάποιο τρόπο, να παίξει ανάλογα με αυτό που βγάζει η καθεμία.

 

Δεν βρίσκω λόγο να διαφωνήσω, καθώς ακόμα και κιθάρες που βγαίνουν δίπλα-δίπλα στη γραμμή παραγωγής μπορεί να είναι τελείως διαφορετικές. Ακόμα και μικρές ανοχές στο nut, τα τάστα, τις ρυθμίσεις μπορούν να αλλάξουν άρδην τα δεδομένα. Το (ομολογουμένως ουτοπικό) παράδειγμα μου αφορούσε κάποιον που έχει 1-2 σχεδόν όμοια όργανα και τα έχει σετάρει, σύμφωνα με τις προσωπικές του προδιαγραφές, το ίδιο. Έχω πρακτικά παραδείγματα γι'αυτό. Επίσης, χωρίς να θέλω να γυρίσω πάλι τη συζήτηση στα ακριβά vs φτηνά όργανα, ένας βασικός λόγος που πολλοί προτιμούν τα πρώτα, είναι η ομοιογένεια ανάμεσα σε διαφορετικά υποδείγματα της γραμμής παραγωγής.

 

Και πάλι όμως θα επαναλάβω ότι το θέμα δεν είναι πόσες κιθάρες έχουμε αλλά σε πόσες κιθάρες αφιερώνουμε το χρόνο μας παίζοντας. Ο αρχικός συλλογισμός ήταν πως, αν προσπαθεί κάποιος να παίζει το ίδιο καλά (όπου "καλά" δεν συνεπάγεται απαραιτήτως "δεξιοτεχνικά") σε 5-6 ή περισσότερες τελείως διαφορετικές κιθάρες, μάλλον θα αποτύχει.

 

Είναι μια παγίδα που στήθηκε και λόγω των "δώσε και εμένα μπάρμπα" τιμών των online shops τα τελευταία χρόνια. Και δε μιλάω για σπατάλες και συλλογές. Ούτε είναι πρόβλημα αν συνειδητά κάποιος αγοράζει κάτι που ξέρει ότι δεν θα ασχολείται και πολύ μαζί του (π.χ. πήρα ένα σκάφος γιατί γουστάρω να παίζω τζαζο-licks 5 ώρες συνολικά το μήνα). Το πρόβλημα που περιγράφεται, προκύπτει όταν προσπαθούμε να κάνουμε 4-5 κιθάρες ταυτόχρονα το βασικό μας όργανο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω λόγο να διαφωνήσω, καθώς ακόμα και κιθάρες που βγαίνουν δίπλα-δίπλα στη γραμμή παραγωγής μπορεί να είναι τελείως διαφορετικές. Ακόμα και μικρές ανοχές στο nut, τα τάστα, τις ρυθμίσεις μπορούν να αλλάξουν άρδην τα δεδομένα. Το (ομολογουμένως ουτοπικό) παράδειγμα μου αφορούσε κάποιον που έχει 1-2 σχεδόν όμοια όργανα και τα έχει σετάρει, σύμφωνα με τις προσωπικές του προδιαγραφές, το ίδιο. Έχω πρακτικά παραδείγματα γι'αυτό. Επίσης, χωρίς να θέλω να γυρίσω πάλι τη συζήτηση στα ακριβά vs φτηνά όργανα, ένας βασικός λόγος που πολλοί προτιμούν τα πρώτα, είναι η ομοιογένεια ανάμεσα σε διαφορετικά υποδείγματα της γραμμής παραγωγής.

 

Και πάλι όμως θα επαναλάβω ότι το θέμα δεν είναι πόσες κιθάρες έχουμε αλλά σε πόσες κιθάρες αφιερώνουμε το χρόνο μας παίζοντας. Ο αρχικός συλλογισμός ήταν πως, αν προσπαθεί κάποιος να παίζει το ίδιο καλά (όπου "καλά" δεν συνεπάγεται απαραιτήτως "δεξιοτεχνικά") σε 5-6 ή περισσότερες τελείως διαφορετικές κιθάρες, μάλλον θα αποτύχει.

 

Είναι μια παγίδα που στήθηκε και λόγω των "δώσε και εμένα μπάρμπα" τιμών των online shops τα τελευταία χρόνια. Και δε μιλάω για σπατάλες και συλλογές. Ούτε είναι πρόβλημα αν συνειδητά κάποιος αγοράζει κάτι που ξέρει ότι δεν θα ασχολείται και πολύ μαζί του (π.χ. πήρα ένα σκάφος γιατί γουστάρω να παίζω τζαζο-licks 5 ώρες συνολικά το μήνα). Το πρόβλημα που περιγράφεται, προκύπτει όταν προσπαθούμε να κάνουμε 4-5 κιθάρες ταυτόχρονα το βασικό μας όργανο.

Αυτό είναι μάλλον αδύνατο, ακόμα κι όταν είχα δύο κιθάρες έπαιζα κυρίως με τη μία, τώρα που έχω αρκετές πάλι το ίδιο συμβαίνει μόνο που η μία είναι καθε τόσο άλλη. Ίσως είναι καθαρά θέμα μιας κατ' ανάγκη αισθητικής νάχεις κάμποσες. Ας πούμε μου δίνει κάτι το να αλλάζω κάποια στιγμή αυτό που λέμε βασικό όργανο, με κάνει να θέλω να παίξω κάτι ακόμα.

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μάλλον αδύνατο, ακόμα κι όταν είχα δύο κιθάρες έπαιζα κυρίως με τη μία, τώρα που έχω αρκετές πάλι το ίδιο συμβαίνει μόνο που η μία είναι καθε τόσο άλλη. Ίσως είναι καθαρά θέμα μιας κατ' ανάγκη αισθητικής νάχεις κάμποσες. Ας πούμε μου δίνει κάτι το να αλλάζω κάποια στιγμή αυτό που λέμε βασικό όργανο, με κάνει να θέλω να παίξω κάτι ακόμα.

 

Σωστό επιχείρημα και συμφωνώ επί της αρχής.

 

Όπως μπορώ να δεχτώ άνετα το να περνάει κάποιος "φάσεις", τη μία περίοδο με 1-2 κιθάρες, την άλλη με 10.

 

Θα ήθελα πάντως από περιέργεια να θέσω μια παράμετρο/απορία στη συζήτηση:

 

Ποιος από εσάς, που σήμερα έχετε 3+ κιθάρες, είχατε επίσης τόσες πολλές πριν 10 χρόνια? Εννοείται ότι το ερώτημα απευθύνεται σε αυτούς που έπαιζαν πριν 10 χρόνια...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου