Προς το περιεχόμενο

Too many guitars?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να την "πω" σε κανέναν... αλλά σε πόσα μουσικά στυλ πιστεύετε ότι έχετε φτάσει στο... ζενίθ των κιθαριστικών σαν επιδόσεων, ώστε να χρειάζεστε μια κιθάρα για το καθένα  ??? ???

Στο ζενιθ δεν εχει φτασει ποτε κανεις.Ωστοσο δεν ειναι καθολου κακο να επιλεγεις τη σωστη κιθαρα για καθε ειδος που θελεις να παιξεις.Το ποσο καλα θα το παιξεις εξαρταται απο σενα.Επαιζα με μια μονο κιθαρα για πολυ καιρο επειδη ηταν η μονη που ειχα. Τωρα εχω 3, οσες και οι μπαντες που παιζω. Σε καθε μπαντα χρησιμοποιω διαφορετικη κιθαρα. Δε λεω οτι δεν διανοουμαι να παιξω με την ιδια, αλλα αναμφιβολα το αποτελεσμα ειναι καλυτερο τωρα.

 

Στο αρχικό ερώτημα πάντως δεν απάντησε κάποιος πειστικά, κατά τη γνώμη μου (πέραν του Μήτσου που, για κακή τύχη της τσέπης του, κατέληξε... στις Anderson!  ;D ;D).

Δεν ξερω τι εννοεις ''πειστικα'' αφου ειδικα σε αυτο το θεμα γραφει ο καθενας τη γνωμη του. Αλλα δεν ειναι τοσο απλο. Μπαινουν πολλες παραμετροι που ηδη αναφερθηκαν.Οπως π.χ. τα διαφορετικα ειδη, με ποσες μπαντες ασχολεισαι κ.α. Αν η ερωτηση σου αναφερεται σε μια μπαντα με ενα ειδος μουσικης, τοτε σαφεστατα το να παιζεις παντα με την ιδια κιθαρα που εσυ εχεις επιλεξει ειναι το προτιμοτερο. Αν ομως μιλησουμε για πολλες μπαντες με διαφορα styles και ηχους, τοτε οι διαφορετικες κιθαρες ειναι αυτο που προτιμω προσωπικα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Δεν θέλω να την "πω" σε κανέναν... αλλά σε πόσα μουσικά στυλ πιστεύετε ότι έχετε φτάσει στο... ζενίθ των κιθαριστικών σαν επιδόσεων, ώστε να χρειάζεστε μια κιθάρα για το καθένα  ??? ???

 

Φαίνεται πως στο νόιζ έχουμε πολλούς παίχτες που ο καθένας τους μπορεί και παίζει.....metal, rock, blues, country, jazz, και όλα τ'άλλα...... ;D ;D ;D

 

Πέρα από τη πλάκα όποιος τα παίζει όλα αυτά η γνώμη μου είναι ότι τα "καθαρίζει" με μία strat με μία extra συνδεσμολογία στούς μαγνήτες για tele sound κτλ

 

 

 

Δεκτόν αν κάποιος θέλει να έχει απλώς πολλές κιθάρες για να παίζει, να τις βλέπει ή να τις βγάζει φωτογραφίες και να τις ανεβάζει στο noiz.  ;D ;)

 

 

Δεκτόν.....με χίλια

 

 

Στο αρχικό ερώτημα πάντως δεν απάντησε κάποιος πειστικά, κατά τη γνώμη μου (πέραν του Μήτσου που, για κακή τύχη της τσέπης του, κατέληξε... στις Anderson!  ;D ;D).

 

 

Τώρα θα σε.....δώσω στεγνά στο νόιζ!!!! Δε τραβάς καμμιά φωτό από το σαλόνι σου να μας δείξεις και εμάς τι έχεις;;;;.....λέω εγώ τώρα.....

 

Άστα Βασίλη, τα λέμε στη θεωρία αλλά στη πράξη....κρυφοκοιτάμε και ξενοκοιτάμε....αφού είμαστε gear junkies!!!!! ;D ;D ;D;έτσι δεν είναι;

 

btw είμαι στη φάση να κρατήσω μία Anderson για κύριο όργανο και να φτιάξω μια warmoth με τα specs που θέλω, για backup, practice, μαθήματα...κακομεταχείριση κτλ....το παλεύω...έτσι γιά απεξάρτηση! :)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα σε.....δώσω στεγνά στο νόιζ!!!! Δε τραβάς καμμιά φωτό από το σαλόνι σου να μας δείξεις και εμάς τι έχεις;;;;.....λέω εγώ τώρα.....

 

Άστα Βασίλη, τα λέμε στη θεωρία αλλά στη πράξη....κρυφοκοιτάμε και ξενοκοιτάμε....αφού είμαστε gear junkies!!!!! ;D ;D ;D;έτσι δεν είναι;

 

btw είμαι στη φάση να κρατήσω μία Anderson για κύριο όργανο και να φτιάξω μια warmoth με τα specs που θέλω, για backup, practice, μαθήματα...κακομεταχείριση κτλ....το παλεύω...έτσι γιά απεξάρτηση! :)

 

 

Μα... για λόγους αυτοθεραπείας το ανέβασα το θέμα!  ;D ;D ;D

 

Και εγώ είμαι σε φάση πωλήσεων, ακριβώς για λόγους περιορισμού και ομογενοποίησης του "στόλου".  ;)

 

Αν ζούσαμε σε χώρα με μεγαλύτερη αγορά, π.χ. Αμερική, δε θα με χάλαγε καθόλου να αγοράζω κιθάρες και να τις πουλάω μετά ένα εξάμηνο με χασούρα ίσως και 30-40%, εν γνώσει μου, με την προοπτική να δοκιμάσω "σχεδόν τα πάντα" για να βρω το holy grail. Αλλά εδώ δεν υπάρχει άμεσα ούτε η ποικιλία ούτε η "σίγουρη" αγορά του μεταχειρισμένου.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αγοράζω κιθάρες και να τις πουλάω μετά ένα εξάμηνο με χασούρα ίσως και 30-40%

 

Και όπως λέει και ένα άλλο "ρητό":

Αν είχα ένα ευρώ για κάθε λάθος που έχω κάνει στον εξοπλισμό μου θα ήμουν πλούσιος.... :) :) :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Αν ζούσαμε σε χώρα με μεγαλύτερη αγορά, π.χ. Αμερική, δε θα με χάλαγε καθόλου να αγοράζω κιθάρες και να τις πουλάω μετά ένα εξάμηνο με χασούρα ίσως και 30-40%,

 

μα εκει δε χρειαζεται να το κανεις αυτο. αγοραζεις μεταχειρισμενα, πουλας μεταχειρισμενα - αν κινησαι εξυπνα βγαζεις και κερδος εκτος απο το να δοκιμαζεις πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψεμματα....ολοι μας ξερουμε οτι με ΜΙΑ κιθαρα που μας βολευει και με μια "αναπληρωματικη" της (για τα live & την κακια την ωρα) ειμαστε παραπανω απο οκ.... ;D

 

ομως μια και ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ,ειμαι σιγουρος οτι κανεις δεν εχει την...καρδια να κανει τη γνωση του πραξη... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψεμματα....ολοι μας ξερουμε οτι με ΜΙΑ κιθαρα που μας βολευει και με μια "αναπληρωματικη" της (για τα live & την κακια την ωρα) ειμαστε παραπανω απο οκ.... ;D

 

ομως μια και ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ,ειμαι σιγουρος οτι κανεις δεν εχει την...καρδια να κανει τη γνωση του πραξη... ;D ;D

 

Μια καλή κιθάρα είναι αρκετή,πάρτε ενισχυτές  ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το συνεχές ερώτημα.

Ανάγκη vs επιθυμία.

Είναι κοινωνιολογικά δεδομένο ότι ο άνθρωπος κατακτώντας/καλύπτοντας μία από τις βασικές του ανάγκες, ανάγει την επόμενη επιθυμία του σε ανάγκη. Δεν είναι απαραίτητο να είναι υπαρκτή ανάγκη.

Θεωρώ ότι οι πραγματικές κιθαριστικές ανάγκες, τουλάχιστον στη συντριπτική πλειονότητα εμών, καλύπτονται με 2-3 κιθάρες, μία καλή πεταλιέρα και κανα δυό σοβαρούς ενισχυτές.

Από κει και πέρα θες η καταναλωτική μανία (Tesco ergo sum), θες η ενασχόληση ως συλλέκτης (βρήκα επιτέλους τη Rickenbacker του 73 που χε βγει κατα λάθος για ένα μήνα με τον καβαλάρη ανάποδα και δε σετάρει με τίποτα), θες ως χομπίστας (ναι έχω ήδη 4 strat γλυκιά μου αλλά αυτή έχει radius 15 και 3 p90 σε σχήμα μονών, δεν βλέπεις τι κούκλα που είναι; ) και πάει λέγοντας.

 

Αρα η απάντηση στο ερώτημα είναι.............. εξαρτάται  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρτε ενισχυτές  ;D ;D

Αυτοί κι αν είναι άχρηστοι ;D...και εσύ τόσο καιρό, κλιπάκια με προσομειώσεις μας ανεβάζεις... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί κι αν είναι άχρηστοι ;D...και εσύ τόσο καιρό, κλιπάκια με προσομειώσεις μας ανεβάζεις... ;)

 

Απλά δεν είχα προενσιχυτή μικροφώνου,τώρα έχω 3  , και έβαζα το palmer speaker simulator.

Ολα τα μηχανήματα μου είναι λαμπάτα   ;D ;D

Είναι λάθος να λες ότι είναι άχρηστοι οι ενισχυτές,ειδικά εαν θέλεις vitage ήχο.

Τώρα εαν παίζεις metal,μια χαρά είναι οι προσομειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου