Προς το περιεχόμενο

Too many guitars?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφωνω και εγω σε ολα...πολυ μελετη με καποιο οργανο που εχεις επιλεξει εσυ ως βασικο η αγαπημενο σου η οτιδηποτε τεσπα και θεωρεις καταλληλο για την μελετη και την εξελιξη σου..και απο κει και περα κανεις οτι αλλαγες στο rig σου και δοκιμαζεις καινουργια πραγματα...

αλλα παντα....μελετη μελετη μελετη και μελετη!!!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακριβως ετσι,,μελέτη μελέτη μελέτη

 

παντως παιδια πραγματικα νομίζω(και το βιωνω) αυτο τον καιρο,

πως αν μελετας σε σκαφος(κιθάρα εννοω) ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις για οσο αφορα την προοδο σου.

 

Μαθαινεις να ακους και να βγαζεις τονο και ηχο απο τα χερια.

 

 

εξαλλου δεν υπαρχει πιο ωραια στιγμη...οταν μετά απο κανα 4ωρο μελετης σε σκαφος..

το αφηνεις στην άκρη..πιανεις την ηλεκτρική πατας του κουμπακι που λεει overdrive ¨η dist...και αρχίζεις την πτήση ;D ;D

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Too many guitars... never too many !!!

 

Οταν παίρνω μία κιθάρα, λεώ πάντα εδω είμαστε! Με αυτή θα αράξω..

Μέχρι να μου γυαλίσει η επόμενη.

 

Εχω μαζέψει κάμποσες αλλά η αλήθεία είναι ότι γρατζουνάω τις δύο αγαπημένες μου

και οι άλλες έχουν καταντήσεις ντεκόρ στο home studio.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός οτι στη σήμερον ημέρα πολλοί αγοράζουν κιθάρες για να έχουν ποικιλία κουρδισμάτων...Η δική μου ταπεινή γνώμη είναι οτι καλό είναι να στεριώνει ένας κιθαρίστας σε ένα όργανο και να έχει ένα δεύτερο για να παίζει κατι διαφορέτικο...Έχω ήδη 2 κι8άρες και μου φένεται πολύ!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός οτι στη σήμερον ημέρα πολλοί αγοράζουν κιθάρες για να έχουν ποικιλία κουρδισμάτων...

 

Όχι μόνο αλλά και ήχων. Άλλη κιθάρα θα παίξω όταν θέλω twang, άλλη όταν θέλω ήχο Slash, άλλh όταν αρχίσω τις τρεμολιές, άλλη όταν θα παίξω slide κ.ο.κ.

Too many guitars? No such thing...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά είναι και θέμα ρυθμίσεων ενισχυτή...Έχω seymour duncan JB-JAZZ στη βασική μου κιθάρα και βγάζω οτι ηχο θελω...τωρα αμα σε ενδιαφερει και η παραμικρη λεπτομερεια its a matter of taste...Προτιμώ να έχω τις δικές μου προσωπικές ρυθμισεις  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά είναι και θέμα ρυθμίσεων ενισχυτή...Έχω seymour duncan JB-JAZZ στη βασική μου κιθάρα και βγάζω οτι ηχο θελω...τωρα αμα σε ενδιαφερει και η παραμικρη λεπτομερεια its a matter of taste...Προτιμώ να έχω τις δικές μου προσωπικές ρυθμισεις  :D

 

Ηχο ενδιαμεσων θεσεων strat δε θα βγαλεις, ηχο τελε δε θα βγαλεις, τον ηχο που θα σου δωσει ενα full hollow σκαφος δε θα βγαλεις...και αλλα πολλα.

Για αυτο πολλοι προτιμουν να εχουν πολλες κιθαρες. Αν για αυτο που θες να παιξεις ολοι οι ηχοι που χρειαζεσαι μπορουν να βγουν απο 2 διπλους τοτε εισαι οκ...αν οχι ομως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It all about the setup that you prefer !!!

 

Αν μου κάτσει να μερακλώσω με καμοιά μπλουζιά θα προτειμήσω τη Gibson.

Αν με πειάσει το μεταλάδικο προτειμώ  SD pickups ή EMG ανάλογα.

 

Δεν λέω ότι με τη μία δεν είμαι ευχαριστημένος, αλλά είμαι της αρχής ότι κιθαρόνι

αγοράζω δεν το πουλάω ... και έτσι εχουν μαζευτεί κάμποσες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά ας μην χάνουμε το νόημα. Καλές οι πολλές κιθάρες και για την ποικιλία στον ήχο και για το mojo και για να τις βλέπεις και να χαίρεσαι!

 

Όμως το περιεχόμενο του προβληματισμού μπορεί να κριθεί μόνο από κάποιον που δοκίμασε ο ίδιος. Έχει παίξει κάποιος (για παράδειγμα) για ένα μήνα ΜΟΝΟ με μία κιθάρα? Πόσο καλύτερα (ή χειρότερα) ήταν τα πράγματα (όχι μόνο τεχνικά αλλά και μουσικά/εκφραστικά) με αντίστοιχη περίοδο που έπαιζε με μια ντουζίνα κιθάρες?

 

Κατά τα άλλα, σε κανέναν μας νομίζω δεν θα έκανε κακό να το δοκιμάσουμε.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο τελευταίο όμως London International Music Show, λέει ότι είδε διάφορους παίκτες, που τον έκαναν να θέλει, όπως λέει χαρακτηριστικά, να γίνει κηπουρός, να αρχίσει να γράφει παιδικά βιβλία, ή να γίνει "beach bum in Greece".  ;D ;D

 

To κοινό που είχαν αυτοί οι παίκτες ήταν ότι έπαιζαν για πολύ καιρό με την "πιστή" τους κιθάρα και τίποτα άλλο. Αναρρωτιέται λοιπόν, αν η ποικιλία τελικά βλάπτει στην τεχνική/μουσική πρόοδο και είναι προτιμότερο να μένει κάποιος με την κιθάρα που είναι σαν "να είναι φτιαγμένη γι'αυτόν", χωρίς να... ξενοκοιτάει.  ;)

 

 

 

Κατά κάποιο τρόπο έτσι είναι - τουλάχιστον γιά μένα.

 

Έχω κατασταλάξει εδώ και χρόνια σε strat-style όργανα και ενώ μπορώ να παίξω σε οποιαδήποτε κιθάρα δεν νιώθω το ίδιο καλά όπως όταν παίζω με strat ή με τη δική μου κιθάρα.

 

Ίσως το να "κολλάς" σε ένα τύπο κιθάρας ή στη κιθάρα σου στη τελική να είναι καλό, "μαθαίνεις" το συγκεκριμένο όργανο, "δένεσαι" μαζί του.

 

Φτάνει βέβαια να έχεις δοκιμάσει αρκετά όργανα έτσι ώστε να ξέρεις ποιό είναι για σένα.

 

Δυστυχώς όμως, όπως λέω, το "άθλημα" που διαλέξαμε είναι ακριβό και μαθαίνεις τα του εξοπλισμού μόνο αγοράζωντας και πουλώντας...με τη ανάλογη χασούρα βέβαια...

 

 

Από την άλλη βέβαια, υπάρχει και το γνωστό: "πόσες κιθάρες είναι αρκετές;...ακόμα μία!!!"  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου