Προς το περιεχόμενο

Too many guitars?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σε ένα τελευταίο τεύχος του Guitar Techniques, μου έκανε εντύπωση το editorial του Neville Marten.

 

Γράφει λοιπόν ότι, και λόγω επαγγέλματος, είχε πάντοτε τη δυνατότητα να παίζει με πολλές κιθάρες, ενισχυτές και εφφέ. Και φυσικά εκμεταλεύτηκε στο έπακρο αυτή την ευκολία, πολύ συχνά αλλάζοντας rig καθημερινά.

 

Στο τελευταίο όμως London International Music Show, λέει ότι είδε διάφορους παίκτες, που τον έκαναν να θέλει, όπως λέει χαρακτηριστικά, να γίνει κηπουρός, να αρχίσει να γράφει παιδικά βιβλία, ή να γίνει "beach bum in Greece".  ;D ;D

 

To κοινό που είχαν αυτοί οι παίκτες ήταν ότι έπαιζαν για πολύ καιρό με την "πιστή" τους κιθάρα και τίποτα άλλο. Αναρρωτιέται λοιπόν, αν η ποικιλία τελικά βλάπτει στην τεχνική/μουσική πρόοδο και είναι προτιμότερο να μένει κάποιος με την κιθάρα που είναι σαν "να είναι φτιαγμένη γι'αυτόν", χωρίς να... ξενοκοιτάει.  ;)

 

Εσείς τι λέτε? Προσωπικά αναγνωρίζω ότι υπάρχει αλήθεια στις σκέψεις του και, όσες φορές έχω παίξει με μία κιθάρα μόνο, για αρκετό καιρό, η πρόοδος φαίνεται να επιταγχύνεται. Μήπως η συλλεκτική μανία είναι αντίθετη με την κιθαριστική πρόοδο?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα καλο σετάπ κ ρυθμισεις που πλησιαζουν το επιθυμητο, ειναι το τελικο σχεδιο στην περιπτωση.Η ποιοτητα προσεγγισης ειναι το κλειδι κ οχι η ποσοτητα.Σωστα τα λεει ο φιλος.

 

Καπου εκει εξω υπαρχει το αλλο μισο των χεριών μας κ ειναι αυτο που θα καλύψει το συνολο των ερωτηματων.

 

Απο την προσωπική μου εμπειρια μια κιθάρα οποιαδιποτε κι αν ειναι με ενδιαφέρει να ειναι σωστα σεταρισμενη με χορδες που θελω με action,με radius με, με, με, με.......που εχω συνηθίσει κ μου αρεσει κιολας κ ολα τα αλλα ειναι περιττα στο θεμα να παιξεις μουσικη κ οχι να σκαλίζεις απλα διαφορετικα χρωματα ή να δημιουργείς προσωπική συλλογή.

 

Απ οτι εχει ξανασυζητηθει στο νόιζ κατοικούν κ των 2 ειδων όντα,τα συλλεκτικά κ αυτα που προσπαθουν να παιξουν μουσική για 1000 λογους.

Αρα κ οι απαντησεις που θα παρεις θα ποικίλουν και θα θεωρουνται λογικες,σωστες,αποδεκτες,τεκμηριωμενες.

 

Αυτα, καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο μενα..

 

εχω την εντυπωση οτι οσο πιο πολυ εχεις την ιδια κιθαρα στα χερια σου τοσο πιο πολυ και τη συνηθιζεις και διαμορφωνεται και ο τροπος που παιζεις η ακομα και το πως κρατας το μανικι...

 

ακομα και αν βρεις καποια αλλη που να σ φενεται στη συνεχεια πιο βολικη πρεπει να περασεις αρκετες ωρες μαζι της ετσι ωστε να τη συνηθισεις και αυτη να μαθεις τα ''κουμπια'' της και να αρχισεις να εχεις προοδο στην τεχνικη και στο παιξιμο κτλ..

 

ετσι λοιπον πιστευω οτι ναι οταν εχεις ενα σταθερο οργανο που τα χερια σου το εχουν συνηθισει και πλεον ''πανε μονα τους'' σημειωνεις μεγαλυτερη προοδο απτο να αλλαζεις συνεχως...

 

γνωμη μου παντα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιστευω. Η κιθαριστικη προοδος ερχεται αξιωματικα με εναν τροπο: παιζοντας περισσοτερο. Ειτε παιζεις με μια κιθαρα ειτε με 25.

Aπο την αλλη αν μπορεις να συγκρατησεις το GAS σου και αν εχεις βρει την ηχητικη νιρβανα με ενα συγκεκριμενο οργανο, τοσο το καλυτερο για σενα και την τσεπη σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο μενα..

 

εχω την εντυπωση οτι οσο πιο πολυ εχεις την ιδια κιθαρα στα χερια σου τοσο πιο πολυ και τη συνηθιζεις και διαμορφωνεται και ο τροπος που παιζεις η ακομα και το πως κρατας το μανικι...

 

ακομα και αν βρεις καποια αλλη που να σ φενεται στη συνεχεια πιο βολικη πρεπει να περασεις αρκετες ωρες μαζι της ετσι ωστε να τη συνηθισεις και αυτη να μαθεις τα ''κουμπια'' της και να αρχισεις να εχεις προοδο στην τεχνικη και στο παιξιμο κτλ..

 

ετσι λοιπον πιστευω οτι ναι οταν εχεις ενα σταθερο οργανο που τα χερια σου το εχουν συνηθισει και πλεον ''πανε μονα τους'' σημειωνεις μεγαλυτερη προοδο απτο να αλλαζεις συνεχως...

 

γνωμη μου παντα...  ;D

 

αυτα ειναι σωστα, απο την αλλη ομως το διαφορετικο rig σε βοηθα να προσθεσεις αλλα ηχοχρωματα στον ηχο σου. και αυτο προοδος ειναι.  :)

οποτε η μονη δεδομενη κιθαριστικη προοδος ειναι να παιζεις περισσοτερο ανεξαρτητως του ποσες κιθαρες εχεις :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον θεμα. Το εχω σκεφτει κι εγω κατα καιρους και εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα: Δε νομιζω οτι το να παιζεις με διαφορες διαφορετικες κιθαρες στα live αποτελει φρενο στη βελτιωση της τεχνικης και την προοδο γενικοτερα.Με οτι κιθαρα και να παιζεις στο live, σιγουρα η μελετη στο σπιτι γινεται με μια η αντε με δυο κιθαρες που εχεις εσυ επιλεξει. Το live ετσι κι αλλιως δεν αποτελει και σημαντικη πηγη μελετης. Νομιζω πως εννοουσε,και συμφωνω απολυτα, πως ειναι σημαντικο να εχεις μια κιθαρα την οποια ξερεις πολυ καλα, με την εννοια οτι την εμπιστευεσαι και εχεις μαθει τις ''ιδιαιτεροτητες'' της στο χειρισμο με αποτελεσμα σιγουρα να αποδιδεις πολυ πιο καλα και με σιγουρια στο live. Αυτο ειναι οντως πολυ σημαντικο. Απο κει και περα η τεχνικη βελτιωνεται κυριως με τη ''μοναχικη'' μελετη με την κιθαρα που θες δε θες θα ξερεις καλα. Επισης ολοι θα θελαμε να εχουμε την πολυτελεια να πειραματιζομαστε με διαφορετικες κιθαρες κατα καιρους. Απλα στα σημαντικα live (οτι κι αν σημαινει αυτο για τον καθενα) επιλεγουμε την γνωστη αγαπημενη μας!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε κιθάρα σε "καψουρεύει" και σε κάνει να μην θέλεις να την αφήσεις κάτω και να παίζεις ώρες ατέλειωτες, σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα.

 

Οποιαδήποτε κιθάρα μένει απλά σε ένα ντουλάπι, ή σε ένα stand και την ακουμπάς μια φορά το δεκαπενθήμερα, δεν σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Μήπως η συλλεκτική μανία είναι αντίθετη με την κιθαριστική πρόοδο?

 

..γεγονος ειναι οτι περισσοτερο χρονο δινεις στο να ψαχνεις να ρυθμιζεις να κουρδιζεις να αλλαζεις χορδες να καθαριζεις και να στρωνεις οργανα παρα να εμπνεεσαι και να δημιουργεις μουσικη,απο προσωπικη εμπειρια μπορω να σου πω οτι ειμαι στο σταδιο συγχησης μετα απο απειρα εφφε και καμια 8αρια κιθαρες στην κατοχη μου,πραγματικα θα ηθελα να παιζω περισσοτερο κιθαρα παρα να σκορπαω τοσα χρηματα αριστερα και δεξια ετσι για την μανια μου και το ''ψαξιμο'' μου στον ηχο...

 

 

..δεν χρειαζονται περισσοτερα περα απο ενα καλο παιξιμο της κιθαρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oντως πολλεσ φορες απο αγαπη σε αυτο που κανουμε

βγαινουμε απο το μονοπατι μας και μπλεκομαστε σε..λαβυρινθους.

 

εχει και αυτο την πλακα του αρκει να καταλαβαινουμε ποτε να βγουμε απο αυτους

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καψούρα ερχεται κ φευγει.Αυτο που κάνει τη διαφορα ειναι ο σκοπος.Αν ο λογος που καθεσαι να μαθεις κιθαρα ειναι για να φτασεις στο Χ επιπεδο κ να αποκτησεις αυτες τις γνωσεις νομιζω οτι το οργανο ειναι απλα το μεσο.Ο τροπος κ το κινητρο ειναι στο κεφαλι σου.Θα βοηθησει να βρεις κ να συνηθισεις το οργανο ωστε να τρεχεις κ λιιιιιιγο πιο γρηγορα οπως προειπατε.

 

Κ ο ηχος να ψαχνεται καλο ειναι να ψαχνεται αλλα ας γινει δευτερευων σκοπος, τουλαχιστον για μενα που δε θελω κ πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου