Προς το περιεχόμενο

Fender, Gibson, Ibanez, ESP, Cort... Τελικά που διαφέρουν;


StefanosK27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να πω και εγώ μια γνώμη..οι fender classic player λέγεται ότι είναι πάρα πολύ καλές κιθάρες..λοιπόν, ένας γκαζωμένος διπλός στην γέφυρα μπορεί να σου δώσει τα γκάζια στο στυλ που ανέφερες πριν και επίσης μπορεί να σου δώσει αρκετά ως υπερβολικά κοντά, τον ήχο του μονοπήνιου όταν σπλιταριστεί..(ελπίζω να μην μας ακούσει ο superfunk.. ;D)

σε συνδυασμό λοιπόν με τους μονούς που θα σου δώσουν τον κλασσικό καθαρό ήχο που ξέρεις, νομίζω θα είσαι πολύ all around τύπος.. ;)

με λίγα λόγια, προτείνω fender stratocaster h/s/s με μόντα για να σπλιτάρει ο διπλός και ίσως για να μπει ο διπλός, καθώς δεν ξέρω αν οι classic player βγαίνουν με διπλό στην γέφυρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αμα εχεις τα λεφτα και την υπομονη για τα specs πηγαινε για custom. Ειναι η καλυτερη επενδυση που μπορεις να κανεις.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το παρόν θρεντ δεν θα σε βοηθήσει τόσο τελικά. Ο τρόπος που ζήτησες την άποψη σου έχει ήδη δώσει απαντήσεις από

 

αμα δε βαριέσαι, πήγαινε άκου και καμία schecter, αν εξαιρέσεις τα μεταλλάδικα μοντέλα της, υπάρχουν και κάποιες πολύ αξιόλογες all around και value for money κιθάρες.

 

και

 

Η Squire σου σε τι κατάσταση είναι? Εγώ θα έλεγα αν δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα να της κάνεις κάποια αναβάθμιση π.χ τα ηλεκτρικά και τους μαγνήτες

 

μέχρι και (!!!)

 

Αμα εχεις τα λεφτα και την υπομονη για τα specs πηγαινε για custom. Ειναι η καλυτερη επενδυση που μπορεις να κανεις.

 

Λίγη βόλτα στο forum θα σου δείξει ποια βασικά "σχήματα" κιθάρας κυκλοφορούν.

Ενδεικτικά: tele-strat-LesPaul-SG-PRS κλπ.

 

Οπότε αφιέρωσε ένα πρωινό και πήγαινε σε ένα αξιοπρεπές κατάστημα με κιθάρες στην αθήνα που να έχει ποικιλία από αυτά τα όργανα και άκουσέ τες με την ησυχία σου. Μόλις καταλήξεις σε "τύπο" κιθάρας, θα μπορέσεις να κάνεις ένα πιο συγκεκριμένο ερώτημα και να πάρεις πιο σαφή απάντηση.

 

My two cents.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

επισης μια πολυ συνοπτικη αποψη :

 

Με τοσα χρηματα μπορεις να παρεις καποια πολυ καλη κιθαρα. Δεν θα μετανιωσεις μια τετοια αγορα ενω παντα θα υπαρχει κατι καλυτερο.

Οι διαφορες στις μαρκες δεν ειναι ουσιαστικες, περισσοτερη διαφορα εχει ο προσανατολισμος ενος οργανου σχετικα με τη μουσικη που καλείται να εξυπηρετησει.

 

Ξεκινα απο τις κιθαρες που παιζουν οι παιχτες που σου αρεσουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και απο δικιά μου εμπειρία καλό είναι να του δώσουμε κάποιες κατευθυνσεις.Και το λεω με το σκεπτικό οτι αν παίζει τόσα χρόνια με μια squier σε χάλια ενισχυτή δεν θα πολυεκτιμήσει σωστά πολλές παραμετρους.Κοινώς θα ενθουσιαζεται με πολλά πράματα καθαρά λόγο ελλειψης έκθεσης του αυτιού του σε καλό εξοπλισμό.Τουλαχιστον εγώ στο παρελθον εχω κάνει κάποιες ακριβές αγορές οι οποίες πραγματικες δεν άντεξαν στο χρονο για αυτό το λόγο.για πολλά χρόνια έπαιζα καρφί σε ένα valvestate 15r με αποτελεσμα πολλά που άκουγα γύρω μου να έλεγα τι γ....α τα  θέλω και τώρα ουτε να τα βλέπω δεν θέλω.Καλό είναι να πάρει κάτι που θα το εκτιμήσει και θα το εκτιμάει και αργότερα...

 

IraklisZS  πανέμορφη η μπλέ.Αν δεν πάρω,κάνω κάτι με μονοπήνιους(όπως η cort) για αλλάγη είναι η επόμενη κιθάρα που έχω βάλει στο μάτι.Παίζει φοβερά!

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου:

 

Δεν θα επαιρνα μια κιθαρα που να τα κανει ολα 1) γιατι δεν υπαρχει 2) αν υπαρχει τα κανει ολα μετρια. Θα προτιμουσα κατι που απλα να μου αρεσει εμενα σαν ηχο αισθηση οψη και οτι αλλο συμβαλει ωστε να μου αρεσει μια κιθαρα.

 

 

Δεν εχω καταλαβει γιατι θελουμε κιθαρες και ενισχυτες που να τα παιζουν ολα ?! Αμφιβαλω αν μπορουμε να τα παιξουμε ολα και αμφιβαλω οτι καποιος δεν θα αποκτησει ποτε μια κατευθυνση ωστε να γινει το παιξιμο του πιο συγκεκριμενο και οι απαιτησεις του απο τα οργανα.

 

Καποιος φιλος σου ειπε κατι σωστο οτι μπορει να εντυπωσιαζεσαι πολυ ευκολα λογω του μεχρι τωρα χαμηλου εξοπλισμου σου ηχητικα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να κρινεις, το θεμα ειναι με τι δεδομενα κρινεις..

 

 

Ελπιζω να βρεις αυτο που θελεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πιο all around κιθάρες

μπορούν να γίνουν οι Stratocaster.

Είναι και κλασική αξία.

 

Εγώ βέβαια δεν τις προτιμώ αλλά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι πιο all around κιθάρες

μπορούν να γίνουν οι Stratocaster.

Είναι και κλασική αξία.

 

all-round  ;)

 

και αυτό που έχεις αρχίσει να πιστεύεις το πιστεύουν πάρα πάρα πολλοί, εδώ και πολλά χρόνια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ίσως για να μπει ο διπλός, καθώς δεν ξέρω αν οι classic player βγαίνουν με διπλό στην γέφυρα..

 

Θαυμάσιες κιθάρες αλλά δεν βγαίνουν με διπλό στη γέφυρα, καθώς κάτι τέτοιο θα αναιρούσε κάθε λόγο ύπαρξής τους (η μια είναι ρέπλικα του 50 και η άλλη του 60, με μερικές απειροελάχιστες βελτιώσεις...)

 

all-round  ;)

 

Μια χαρά το έγραψε προηγουμένως.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, εγω απο το 2ο ποστ του holdyourlight καταλαβαινω οτι μαλλον προς στρατοκαστερ μερια θα επρεπε να προσανατολίζεται. Νομιζω πως δινουν ολα αυτα που περιγραφει ΕΚΤΟΣ απο το προγκρεσσιβομεταλλικο ηχο. Αλλα οπως ειπαν και πολλοι παραπάνω, πρεπει να γινουν και καποιοι συμβιβασμοι, δεδομενου οτι δεν υπαρχει κιθαρα που να κανει τα παντα. Τωρα, αν βαλεις ομως μια στρατοκαστερ στον leem μην περιμενεις να ακουσεις και τπτ φοβερο, θα πρεπει να κοιταξεις και για ενισχυτη.

 

Γενικα, απο τις περιγραφες των πραγματων που σου αρεσουν, μπορω να φτιαξω 2 ομαδες

 

-Συγχρονο indie/post rock (οποτε η στρατοκαστερ με αντιστοιχο λαμπατο φενδερ ειναι μανουλα)

 

- Progressive Metal (εδω θα χρειαστεις ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικη προσεγγιση και μαλλον πολυ περισσοτερα χρηματα) Το θεμα ομως ειναι: ειναι το progmetal βασικη προτεραιοτητα σου? Απ' οτι μπορω να καταλαβω, μαλλον οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου