Προς το περιεχόμενο

Soundforge 8 εντασεις - Βοηθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας..

 

Ειμαι καινουριος εδω και πρεπει να πω οτι βρηκα πολλες απαντησεις μεσα απο τα 8εματα..

 

Ηχογραφησα ενα dj-set μου με το soundforge 8.0 αλλα εχω ενα προβληματακι. Σε καποια σημεια του set μου η ενταση ειναι αλλες φορες κανονικη, αλλες πιο σιγα, αλλες πιο δυνατα. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως μπορω να κανω να παιζει το set σε μια συγκεκριμενη ενταση. Να δυναμωσουν δηλαδη τα σημεια που ειναι πιο σιγανα γραμμενα, να χαμηλωσουν τα σημεια που ειναι πιο δυνατα γραμμενα, ετσι ωστε να ειναι ολα σε μια ενταση. Σκεφτηκα να κανω normalize τα σημεια αυτα αλλα πρεπει να ψαχνω ολοκληρο το 2ωρο set και κατανταει ιδιαιτερα χρονοβορο και κουραστικο. Λοιπον, τι λετε;

 

 

**(δεν ηξερα αν επρεπε να βαλω αυτο το topic εδω ή στο recording.. Οι Mods μπορουν να το μετακινησουν αν 8ελουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Normalize ποτε σε τετοιες συνθηκες...Δοκιμασες τη λυση του Compressor? Βεβαια, αν εχεις πολυ μεγαλες αυξομοιωσεις, καλυτερα να εισαι και πιο προσεκτικος στις ρυθμισεις του ( ιδιαιτερα σε attack και release )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. Cοmpressor δεν δοκιμασα οχι.. Δεν ξερω τις λειτουργιες του.. Μπορεις να μου πεις πως περιπου δουλευει; Θα πρεπει να χρησιμοποιησω τον compressor επιλεγοντας ολο το set η μονο τα σημεια που χρειαζονται αυξομειωση;

 

Δωσε τα φωτα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶νοιξε το sound forge και ακολούθησε την εξής διαδικασία:

effects->dynamics->graphic

Αυτό που βλέπεις μπροστά σου είναι ένας compressor όπου θα σε βοηθήσει να κάνεις αυτό που θέλεις.Θα σου πω ενδεικτικά μερικά πράγματα αλλά θα πρέπει να πειραματιστείς και από μόνος σου.Καταρχήν αν πας στο preset έχει κάποιες έτοιμες τιμές,δοκίμασε για αρχή κάποια από αυτες (αν και δεν τις συνιστώ).Επειδή πρόκειτε για μουσικό κομμάτι θα σου πρότεινα να βάλεις το ratio στο 5:1 και το threshold δοκίμασε το μεταξύ -15 και -10.Αν περιέχει και φωνιτικά το set δοκίμασε τον compressor μεταξύ 4:1 και 3:1 για να μην "πατήσει" πολύ τα φωνιτικά.Επίσης πειραματίσου λίγο με το attack και το release.Πάντως θα σου πρότεινα,αν ασχολείσαι με το mastering,να αγόραζες κάποιο βιβλίο που να λέει πως λειτουργεί ο συμπιεστής γιατί είναι ένα πολύπλοκο μηχανηματάκι.Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο

 

Σου έχω στείλει pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν συνηστώ κάποια από τις παραπάνω διαδικασίες όταν έχουμε να κάνουμε με ένα δίωρο dj set.

Ο μόνος τρόπος είναι να ελέγχεις τις στάθμες σου όταν μειξάρεις.

Αν προσθέσεις compressor στο σύνολο, πέραν του ότι θα πρέπει να είναι πολύ καλός (ο compressor), σίγουρα θα αντιμετωπίσεις προβλήματα όπως pumping, και συχνωτική αλλοίωση.

Δεν βάζουμε ένα overall blanket compression για 30 τραγούδια...

¶λλη λύση είναι το limiting με τεχνικές mastering, αλλά πέραν του ότι αυτά τα πράγματα θέλουν αρκετό διάβασμα και θεωρία, μην ξεχνάς ότι τα κομμάτια έχουν υποστεί ήδη mastering.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth εχεις δικιο.. το δοκιμασα με τον compressor του soundforge και παρολο που "συμμαζεψε" λιγο την κατασταση, δεν εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα.. Συμφωνω οτι το καλυτερο ειναι να ελεγχεις τις σταθμες οταν μιξαρεις, αλλα πολλες φορες τα τραγουδια δεν ειναι στην ιδια ενταση γραμμενα και ειναι λιγο δυσκολο να ρυθμισεις ακριβως ωστε να παιζουν ολα στο ιδιο level.. Υπαρχει καποια περιπτωση που να μπορω να θεσω ως "στανταρ" την ψηλοτερη τιμη του level ωστε αυτα που γραφονται να μην την υπερβαινουν; Επισης, τι αλλο πρεπει να προσεξω, ή τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να εχω καλυτερο αποτελεσμα στις εγγραφες μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Υπαρχει καποια περιπτωση που να μπορω να θεσω ως "στανταρ" την ψηλοτερη τιμη του level ωστε αυτα που γραφονται να μην την υπερβαινουν;

Αυτό κάνει ένας limiter. Μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις ώστε οι κορυφές δεν θα ξεπερνούν ποτέ κάποιο ανώτατο όριο. Αυτό βέβαια δεν είναι πανάκεια και έχει και τα αρνητικά του. Θεωρητικά όμως μπορείς να τον ρυθμίσεις να κόβει ότι περνάει τα 0db.

 

Επισης' date=' τι αλλο πρεπει να προσεξω, ή τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να εχω καλυτερο αποτελεσμα στις εγγραφες μου;[/quote']

Το Α και Ω είναι οι στάθμες σου.

 

Σε ένα μίκτη dj δεν υπάρχει ρύθμιση gain καθώς τα cd δουλεύουν στα -10db συνήθως. Αν έχει τέτοια ρύθμιση, φτιάξτην μία φορά και μη την πειράζεις. Οι μικρορυθμίσεις γίνονται στα fader.

 

Tο μόνο που μένει να κάνεις πλέον είναι να φροντίσεις να δουλεύουν οι στάθμες σου, μέσο όρο στο -3db, με κορυφές στο 0db.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις υπομονη βαλτο στο logic ή στο nuendo, cubase sonar κλπ κλπ κλπ και κανε automation στην ενταση. θα <<ζωγραφισεις>> δηλαδη με γραμουλες πως ακριβως θελεισ να μεταβαλεται η ενταση κατα την διαρκεια όλου του σετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α! επισης μπορεις να κανεις automation στις παραμετρους του κομπρεσσορα για να αποφυγεις αυτα που λεει ο yameth υπομονη , γινεται παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου