Προς το περιεχόμενο

TONEPORT UX2


gradgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνωμη εχετε?

εχω καποιες αποριες...

 

-μπορω να γραφω multy-tracks σε cubase και μεχρι ποσα οργανα, δεχεται drums???

-εαν στο cubase εχω ενα καναλι με vst γραμμενα drums

μπορω να παιζω παραλληλα χωρις να χανω latency στο rec?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εχω και εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..φυσικα εχει σχεση με το τι θελει να κανει ο καθενας..στο συγκεκριμενο μπορεις να γραψεις μεχρι 2 μικροφωνα ταυτοχρονα η 1 μικροφωνο και ενα line σημα..δεν εχει midi in-out,αλλα πλεον οι περισσοτερες συσκευες εχουν και usb εξοδο...αν τωρα εχεις κατι παλιοτερο (drum machine η synth) υπαρχουν midi to usb καλωδια..

για περισσοτερα καναλια ταυτοχρονα (multitrack recording) υπαρχει το UX8..

και ναι μπορεις να παιζεις με zero latency μαζι με γραμμενα τυμπανα η οτιδηποτε αλλο..

αν θες τιποτα να ρωτησεις στειλε pm γιατι το forum το διαβαζω μονο οταν προλαβαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον..ενα-ενα

 

1)  τωρα εχω ανοικτο το software toy και βλεπω τους συνδυασμους του..

μπροστα εχει "instrument input" normal kai pad (αυτη ειναι αν εχεις active μαγνητες)..και οι δυο ταυτοχρονα δεν γραφουν..γραφει mic+instrument, mic+mic και mic stereo (για στερεο μικροφωνα)..

 

πισω εχει 2 line inputs..kai με επιλογες : line1, line2, line stereo (για stereo device) καθως και line 1&2..στην τελευταια σιγουρα μπορεις να βαλεις 2 mono οργανα (2 κιθ η κιθ+μπασσο) αλλα ξερω πως κιθαρες και μπασσα μπαινουν σε instrument inputs και οχι σε line inputs..χαλαει το σημα...γι αυτο ομως ρωτα και καποιον αλλον για σιγουρια..

 

2)  δεν ειχα ποτε το pocket pod και δεν μπορω να συγκρινω

3)  αυτο με το boss me70 που ειπες...το ux2 εχει δικους του ηχους αλλα μπορεις να τους κανεις bypass και να ηχογραφησεις την πεταλιερα σου με τους ηχους της χρησιμοποιωντας το ux2 μονο σαν καρτα ηχου...αν αυτο ειναι ρωτας

 

4)με καποια αλλη καρτα ηχου (πριν παρω το ux2 ειχα μια emu0404) για να εχω monitor ηχο επρεπε να πατησω το κιτρινο κουμπακι (μονιτορ) στο track του cubase

αρα αναλογα με τις ρυθμισεις ειχα καποια,πολυ μικρη βεβαια, καθηστερηση..

to ux ομως εχει δικο του interface το οποιο το ανοιγεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με το cubase και εχεις 0 καθυστερηση (δηλ ο ηχος βγαινει μονιτορ πριν μπει καν στο cubase)

 

αν χρησιμοποιεις πεταλιερα η software ενισχυτες εχεις πολυ μικρη καθυστ που πραγματικα δεν την ακους (φυσικα με την προυποθεση να χαμηλωσεις το buffer στο ελαχιστο και ο η/υ σου να μπορει να το χειριστει)

 

για οτιδηποτε ξανα με pm  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση δική μου, γιατί παιδεύομαι λιγάκι. Μπορεί η κάρτα να δουλεύει ως κάρτα ήχου ακόμα και όταν δεν είναι ανοιχτό το συνοδευτικό λογισμικό GearBox;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση δική μου, γιατί παιδεύομαι λιγάκι. Μπορεί η κάρτα να δουλεύει ως κάρτα ήχου ακόμα και όταν δεν είναι ανοιχτό το συνοδευτικό λογισμικό GearBox;;

 

Ναι,γίνεται μια χαρά αδερφέ, βασικά κάρτα ήχου παίρνεις απλά το software συνεργάζεται άψογα γιατί είναι της ίδιας εταιρίας, κασι το guitar rig Μπορείς να τρέξεις και σχεδόν όλα τα αμπ σιμ με πολύ λιγότερο latency αν έχεις και καλό cpu.

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου