Προς το περιεχόμενο

Προδιαγραφές για μουσικό PC


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοειται οτι απο το να παω σε καποιον στα τυφλα, προτιμω να βρω καποιον noiz-er που να το κατεχει,

Μενω στο κρυονερι, κοντα στην κηφισια.

Αν είσαι Ρόδο πάντος εγώ έρχομαι.

 

Τοσο καλα που περασα φανταρος στην ροδο, αστο ερχομαι εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοειται οτι απο το να παω σε καποιον στα τυφλα, προτιμω να βρω καποιον noiz-er που να το κατεχει,

Μενω στο κρυονερι, κοντα στην κηφισια.

Τοσο καλα που περασα φανταρος στην ροδο, αστο ερχομαι εγω...

 

Όπως θα έρχεστε, δεν παίρνετε και καμιά μπουγάτσα γιατί έχω κάτι λιγούρες..;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη δινει οταν μου "κλεβουν" πραγματα μεσα απο τα κουτια των διαφορων parts. Αλλα και παλι δεν εμπιστευομαι για καποιο λογο τα general PC build καταστηματα. Εχω δει σε μηχανημα να "παιζει" να μην ειναι στερεωμενη καλα δηλαδη η ψυκτρα. Και μιλαω για πολυ μεγαλο καταστημα. Το ιδιο πραγμα ειχαν κανει σε 2 PC.

 

Μου το είχαν κάνει εμένα σε μεγάλο κατάστημα, με αποτέλεσμα να προκληθεί υπερθέρμανση μετά από χ καιρό και να καεί κάρτα γραφικών. Δεν το παραδέχτηκαν φυσικά  ::)

 

Όπως θα έρχεστε, δεν παίρνετε και καμιά μπουγάτσα γιατί έχω κάτι λιγούρες..;

 

Γιατί Ρόδο είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθως δεν εχω χρονο για αναλυσεις κλπ θα σου δωσω την μια απο τις απαντησεις.

 

DDR2. TEΛOΣ.

 

Aγορασε 2-3 περιοδικα του χωρου και θα γινεις... ξεφτερι στο τι διαφερει ο ταδε πυρηνας της Intel απο τον ανταγωνιστικο της AMD κλπ. Τωρα το να βασιζεσαι στην γνωμη των αλλων για το ΠιΣι που θα παρεις για μενα ειναι τουλαχιστον επιφοβο. Το nα την ακους OK.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθως δεν εχω χρονο για αναλυσεις κλπ θα σου δωσω την μια απο τις απαντησεις.

 

DDR2. TEΛOΣ.

 

Aγορασε 2-3 περιοδικα του χωρου και θα γινεις... ξεφτερι στο τι διαφερει ο ταδε πυρηνας της Intel απο τον ανταγωνιστικο της AMD κλπ. Τωρα το να βασιζεσαι στην γνωμη των αλλων για το ΠιΣι που θα παρεις για μενα ειναι τουλαχιστον επιφοβο. Το nα την ακους OK.

Ενώ τα περιοδικά είναι τόσο αξιόπιστα και ενημερωτικά που διαβάζοντας 2-3 από δαύτα γίνεσαι guru των υπολογιστών... ::)

 

Επίσης, πολύ θα ήθελα να διαβάσω την ανάλυση* που δικαιολογεί το να επιλέξει κανείς μνήμες με περιορισμένο ορίζοντα ζωής και μικρή διαφορά τιμής όταν πρόκειται να φτιάξει ένα ολοκαίνουριο και αρκετά δυνατό μηχάνημα.

Ειδικά όταν αυτές οι μνήμες αποκλείουν την αγορά των καλύτερων επεξεργαστών που μπορεί να πάρει κανείς (οι Core i7 δεν παίζουν με DDR2).

 

*Εννοώ ανάλυση που να έχει γραφτεί εντός των τελευταίων 6 μηνών, όχι πριν 2-3 χρόνια που είχαν πρωτοβγει στην αγορά οι DDR3.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουυυφφφφ...

πιστευω οτι καταληγω σιγα σιγα σε μια συνθεση...

Οσον αφορα στη καρτα γραφικων τωρα...Ειδα οτι υπαρχουν οπως και στις μνημες, ddr2 και ddr3.

εγω για ram θα εχω ddr3, πρεπει και η μνημη της καρτας να ειναι αντιστοιχη ή μπορει να ειναι και ddr2?

Mε συμφερει να επιλεξω καρτα με μικροτερη μνημη?δεσμευει λιγοτερη ram ετσι, ή δεν παιζει ρολο??

 

p.s. ευχαριστω για ολη την βοηθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών είναι τελείως άσχετο θέμα με τη RAM. Όποια κάρτα και αν πάρεις θα παίξει, είτε είναι φτηνή, είτε ακριβή, με μνήμη DDR2 ή DDR3, οτιδήποτε.

 

Επίσης, συνήθως οι κάρτες γραφικών δεν αντλούν μνήμη από τη RAM του συστήματος. Υπάρχουν όμως πολλές φτηνές κάρτες με λειτουργία TurboCache ή Hypermemory (Nvidia και ATI αντίστοιχα) που αυξάνουν τη μνήμη τους τραβώντας από τη RAM.

Εσένα σε συμφέρει να επιλέξεις μια κάρτα που να ΜΗΝ έχει τέτοια λειτουργία. Από εκεί και πέρα μια απλή κάρτα των 40-50 ευρώ (το πολύ) με 256 Mb RAM είναι αρκετή για ένα PC φτιαγμένο για μουσική.

EDIT: Ακόμα καλύτερα να πάρεις μια κάρτα με παθητική ψύξη. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx και παλι...

Στο γραφειο το πρωι, ο υπαλληλος που ερχεται για το δικτυο και τα pc , οταν του ειπα οτι σκεφτομαι για μουσικο pc , χτυπιοτανε κοι μου ελεγε οτι εταιρειες οπως hp ,hitachi , κτλ, εχουν πολυ καλες λυσεις και πολυ΄΄τουμπανα΄΄ pc και οτι δεν πρεπει να δωσω τοσα λεφτα για κατι που δεν ειναι επωνυμο...

του εξηγησα οτι δουλευω εξειδικευμενα μουσικα προγραμματα ,πολυ απαιτητικα και με θεματα συμβατοτητας μεταξυ τους που δεν νομιζω οτι μπορουν να χωρεσουν στα 10-15 μοντελα μιας εταιρειας που οπως και να ΄χει δεν εχει καουρα να φτιαχνει τα καλυτερα audio pc για παρτυ μου και κανα δυο αλλων ακομα...αναλογικα με τους gamers τοσοι ειμαστε...

τελοσπαντων μολις αρχισε να μου λεει οτι αμα παρω το ταδε hp pc και του βαλω μια <<καλη>> soundblaster επανω ,θα πεταει , του λεω ασε μεγαλε , παω να δω μηπως ερχομαι...τελικα δεν ερχομουνα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό σεναριο παίρνει το όσκαρ καλύτερης απόδοσης?

 

1)δυο δισκοι (μεγάλοι 750-1 τερα) 7200rpm 32mb,μικρο παρτισιον στον ενα για το λειτουργικο, audio files στο υπολοιπο και τραπεζες ηχων στον αλλο δισκο

2)raptor μικρος για το λειτουργικο, και δυο δισκοι (μεγάλοι 750-1 τερα) 7200rpm 32mb, για audio και τραπεζες ηχων αντίστοιχα

3)ssd μικρος για το λειτουργικο, και δυο δισκοι (μεγάλοι 750-1 τερα) 7200rpm 32mb, για audio και τραπεζες ηχων αντίστοιχα

 

?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?    ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου