Προς το περιεχόμενο

Solid State Logic vs Neve


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ δεν έχω παίξει καμια απ τις 2 αλλά μπορώ να υποδείξω κάποια forum

που υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι τα έχουν χρησιμοποιήσει και τελειώνει

εκεί το θέμα όλες οι υπόλοιπες μπαρούφες είναι περιττές

 

ας μιλήσουμε για κουρδισμένα ξύλα ξανά και ξανά, ποια κιθάρα

έχει κλανκ τουανγκ και άλλα περίεργα ηχάκια και ποιο πετάλι

κάνει για metal αφού μέχρι εκεί φτάνουμε και δεν το βαριόμαστε

το ίδιο και το ίδιο σκηνικό αντί για forum μουσικής τεχνολογίας

έχουμε γίνει κιθαροφόρουμ

 

και επειδή βαρέθηκα να λέω τα αυτονόητα

 

www.gearslutz.com

 

J, δεν νομίζω να υπάρχει ψυχή που να έχει ασχοληθεί με μουσική και να μη γνωρίζει για το gearslutz. Αλλά το φανερό είναι ότι εκεί συχνάζουν εκτός απο χομπίστες και μουσικοί παραγωγοί, πάρα πολλοί mixing/mastering μηχανικοί επαγγελματίες (και μου δώθηκε και η ευκαιρία να μιλήσω με μερικούς θρύλους εξαιτίας αυτού). Στο forum αυτό, οι επαγγελματίες σπανίζουν (αν και εννοείται πως υπάρχουν μπόλικοι) και η πλειονότητα του κοινού είναι χομπίστες, ή αν ενοχλεί ο όρος, δεν έχουν ως βασική τους επαγγελματική απασχόληση κάποιο πεδίο της μουσικής.

 

Δεν είναι τυχαίο που θεωρούμε high-end κάτι που κάνει πάνω απο 300 ευρώ, λες και είναι ξέρω γω απίστευτα χρήματα :P Μου φαίνεται τόσο γελοίο που μπαίνουν άτομα εδώ και λένε "χαίρεται, θέλω ακουστικά. Το budget μου είναι 20 ευρώ", λες και θα βρουν κάποιο χρυσό μηχάνημα με τέτοιου είδους budget και απλά προσμένουν την ευκαιρία.

 

Προσωπικά έχω δουλέψει μερικές ώρες με ssl mixing desk (και αυτό επειδή ήμουν υπερτυχερός και είχα γνωριμίες στο εξωτερικό), όμως η έλλειψη εμπειρίας με άλλα μηχανήματα, δεν μου επιτρέπει να πετάω πιπ...., όπως βλέπω να συνηθίζεται πλέον (βλ. οποιοδήποτε thread όπου συγκρίνονται daw και ποιότητες export).

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

.... πετάω πιπ...., όπως βλέπω να συνηθίζεται πλέον (βλ. οποιοδήποτε thread όπου συγκρίνονται daw και ποιότητες export).

 

Ελπίζω να μην κατάλαβα καλά και να μην αναφέρεσαι σε αυτό όταν λες ότι "....πετάμε πιπ... στα " thread όπου συγκρίνονται daw και ποιότητες export" :)

 

Γιατί -κατά τη γνώμη μου- η προσπάθεια που είχε γίνει εκεί ήταν μεθοδική, χρήσιμη και (ασφαλώς) απέχει ΠΟΛΥ απο το να δεχθεί τον παραπάνω χαρακτηρισμό από τον οποιοδήποτε. (Όσα κι αν γνωρίζει). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς όχι. Ήταν όντως μεθοδικότατα και μπράβο σε αυτόν που κατανάλωσε τόσο χρόνο.

 

Δεν είχα κάποιο μήνυμα συγκεκριμένα στο μυαλό μου, αναφερόμουν στα διάσπαρτα μηνύματα τύπου "το cubase έχει πολύ καλύτερο ήχο από το fl studio", "το logic τα σπάει, να πεθάνουν τα pc", "το sonar έχει την καλύτερη μηχανή και ακούγεται 100 φορές καλύτερο από το cubase" κτλ...

 

Και τέλοσπαντων, πέραν τούτου, μιλάω για την γενικότερη έφεση στο να γράφουμε πράγματα απλά για να γράψουμε πράγματα, δίχως καθόλου ψάξιμο και ανάλυση (έστω και αν αυτή η ανάλυση είναι ενδεχομένως λανθασμένη). Συγνώμη αν σε μπέρδεψα με αυτά που έγραψα.

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...Και τέλοσπαντων, πέραν τούτου, μιλάω για την γενικότερη έφεση στο να γράφουμε πράγματα απλά για να γράψουμε πράγματα, δίχως καθόλου ψάξιμο και ανάλυση (έστω και αν αυτή η ανάλυση είναι ενδεχομένως λανθασμένη)....

 

Συμφωνώ.  :)

 

Μόνο που αυτό δεν είναι χαρακρητιστικό του noiz. Είναι μια τάση γενικότερη και μάλιστα η αίσθησή μου είναι ότι στο noiz είναι περιορισμένη, σε σχέση με τη συνήθη συλλογιστική αναρχία που βλέπω να επικρατεί στο δίκτυο.  :)

 

Είναι πάντα ευπρόσδεκτες οι εμπεριστατωμένες απόψεις.

(Αλλά και οι εμπεριστατωμένες παρεμβάσεις/αντιρρήσεις .... στη λογική του παραπάνω  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο που θεωρούμε high-end κάτι που κάνει πάνω απο 300 ευρώ, λες και είναι ξέρω γω απίστευτα χρήματα :P Μου φαίνεται τόσο γελοίο που μπαίνουν άτομα εδώ και λένε "χαίρεται, θέλω ακουστικά. Το budget μου είναι 20 ευρώ", λες και θα βρουν κάποιο χρυσό μηχάνημα με τέτοιου είδους budget και απλά προσμένουν την ευκαιρία.

 

Δεν συμφωνώ καθόλου... αντιθέτως, τα μπάτζετ που έχω δει να κυκλοφορούν εδώ είναι από χομπίστικα μέχρι αρκετά ψηλά. Το "20 ευρώ" ήταν τρόπος του λέγειν, ελπίζω!

 

Δεν είχα κάποιο μήνυμα συγκεκριμένα στο μυαλό μου, αναφερόμουν στα διάσπαρτα μηνύματα τύπου "το cubase έχει πολύ καλύτερο ήχο από το fl studio", "το logic τα σπάει, να πεθάνουν τα pc", "το sonar έχει την καλύτερη μηχανή και ακούγεται 100 φορές καλύτερο από το cubase" κτλ...

 

Μα ίσα ίσα τέτοιες αστειότητες καυτηριάζονται, και σε καμία περίπτωση δεν χαρακτηρίζουν τα γραφόμενα εδώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω κάτι επί της συγκρίσεως μεταξύ Noiz και gearslutz.

 

Το gearslutz είναι ένα forum παγκόσμιας εμβέλειας οπότε αναπόφευκτα έχει πολύ μεγαλύτερο αριθμό μελών. Συνεπώς και μεγαλύτερο αριθμό μελών που ασχολούνται επαγγελματικά με τη μουσική ή χομπίστες που λαμβάνουν πολύ σοβαρά το χόμπι τους και ρίχνουν πολλά χρήματα σε αυτό, με ανάλογο αντίκτυπο στον εξοπλισμό που περνάει από τα χέρια τους και από τον οποίο αποκτούν εμπειρία.

 

Ας μην ξεχνάμε μάλιστα ότι μεγάλο μέρος των μελών του βρίσκονται στις ΗΠΑ. Όλοι ξέρουμε πόσο διαφορετική είναι η αγορά μουσικού εξοπλισμού εκεί και είναι σημαντική παράμετρος για τις συζητήσεις που γίνονται στο gearslutz.

Πιστεύω ότι ενδεικτικό γι' αυτό είναι το γεγονός ότι υπάρχουν πάρα πολλά μέλη στο gearslutz που έχουν καθαρά ερασιτεχνική σχέση με τη μουσική αλλά ηχογραφούν με εξεζητημένα outboard racks και μιξάρουν με monitors που κοστίζουν τετραψήφια ποσά ανά τεμάχιο. Πράγματα δηλαδή που στην Ελλάδα πολύ σπάνια θα δει κανείς εκτός επαγγελματικών recording studio.

 

Αυτά μόνο για να ξέρουμε τί συγκρίνουμε. Με τα δεδομένα της τοπικής αγοράς και έχοντας υπόψιν το μέσο Έλληνα μουσικό, θεωρώ ότι η πληροφόρηση και οι γνώσεις που μπορεί κανείς να βρει στο Noiz κυμαίνονται σε ικανοποιητικότατο επίπεδο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα!!!

 

Έχω έναν προβληματισμό να επέλεγε κανείς SSL Duality ή Neve 88RS;

 

Όποιος έχει να προσθέσει κάτι ας απαντήσει!!!

 

 

 

 

 

Δεν γνωριζω, εχω μαθει ομως να μην ειρωνευομαι και να ακουω αλλους που γνωριζουν  www.gearslutz.com.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ λέω να αφήσουμε το gearslutz στην ησυχία του γιατί και εκεί η παπαρολογία πάει σύννεφο και το χειρότερο είναι ότι φαίνεται σαν εμπεριστατωμένη παπαρολογία στα μάτια ενός αδαή, πράγμα πολύ επικίνδυνο.

Για να "επιζήσει" κάποιος σε ένα τέτοιο forum και να αντλήσει πραγματικά χρήσιμες πληροφορίες, θα πρέπει πρωτίστως να αναπτύξει ιδιαίτερες αρετές επικοινωνίας, να μάθει να φιλτράρει το σωστό από την μπούρδα, να καταλάβει τι είναι σωστό για αυτόν μέσα από το κυκεώνα πληροφοριών που διακινείται, να καταλάβει πότε πάνε να του "πουλήσουν" το προϊόν τους κάποιοι, και να σκέπτεται για το πως θα μιλήσει ώστε να μην μαζευτεί στο Thread του "σαβούρα"

 

Τέλος πάντων, δεν αποτρέπω, απλά προειδοποιώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

εχεις δικιο και ηταν τοσο...σοβαρο thread.....

 

To erwtima mou itan egkyklopaidiko... Den perimena na parw diaforetikes apantiseis ektos apo autes tis geleiothtes. Aloste epivevaiwnete to xamilo epipedo twn perissoterwn dystixws atomwn pou asxolountai me tin mousiki se auti tin xwra!!!

 

Mpravo, sygxaritiria nomizw oti aksizei i parakmi tou kladou se orismenous!!! >:(

 

"Aa kai gia to an yparxoun kapoia atoma pou exoun doulepsei auta ta ergaleia...prwsopika exw doulepsei mia 4000 G+ kai mia meve stin Agglia gi auton pou rwtise!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου