Προς το περιεχόμενο

Πεταλια VS "καλης" πεταλιερας.....


ValteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ένα ποτέ δεν είναι αρκετό...

(δες την υπογραφή μου  ;D ;D ;D )

 

Αλλο mod άλλο drive αλλά μάλλον και αυτά ποτέ δεν φτάνουν... ;D ;D :P :P

 

Συλλογή τα κάνεις ρε συ...εσεις οι synth-ψυχεδελο-experimental κτλ κτλ είστε τρελαμένοι.... ;) ;) ;) ;D ;D ;D

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω παντως προσωπικα ειχα δωσει γυρω στα 700 ευρω για πεταλακια και ακομα τα μετανοιωνω.εδω και 2 χρονια τα εχω πουλησει , εχω παρει την boss gt8 ,την εμαθα απεξω και ανακατωτα , εβγαλα για πρωτη φορα τον ηχο που θελω ΑΚΡΙΒΩΣ και εχω βρει την υγεια μου...ασε που γλιτωσα και το κουβαλημα ( το σημαντικοτερο  :))

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως προσωπικα ειχα δωσει γυρω στα 700 ευρω για πεταλακια και ακομα τα μετανοιωνω.εδω και 2 χρονια τα εχω πουλησει , εχω παρει την boss gt8 ,την εμαθα απεξω και ανακατωτα , εβγαλα για πρωτη φορα τον ηχο που θελω ΑΚΡΙΒΩΣ και εχω βρει την υγεια μου...ασε που γλιτωσα και το κουβαλημα ( το σημαντικοτερο  :))

 

Ένας ακόμα υγιής κιθαρίστας.. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρα θελεις ΠΟΛΥ λιγοτερο gain απο αυτο που ΗΔΗ εχεις.

 

Προφανως εχεις κανει το κλασσικο λαθος να χωνεις πολυ gain οποτε ο ηχος σου ειναι φυσικα μαπα. ;)

 

Καιρος να αναθεωρησεις τον ηχο σου ,οι "μεγαλοι" ροκ ηχοι συνηθως εχουν 50% λιγοτερο gain απο αυτο που ΕΜΕΙΣ νομιζουμε οτι εχουν..... :)

 

βεβαια μη περιμενεις ποτε να βγαλεις αυτον τον ηχο μεσα απο εναν 1Χ12 ενισχυτακο,αυτο που ακους ειναι το αποτελεσμα ΤΟΝΩΝ compression & eq ,τρελλης ...Marshall-ιλας  ;D και βεβαια τρελλου παιξιματος και μπαντας.

 

 

 

 

Χρειαστηκε να ακουσω ΧΙΛΙΑΔΕΣ ρυθμισεις σε ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ πεταλια και πεταλιερες με ΔΕΚΑΔΕΣ ενισχυτες και κιθαρες για να συνειδητοποιησω-θυμηθω αυτο που ηδη ηξερα οταν αρχιζα να μαθαινω κλασσικη κιθαρα με ταπεινα πανκ, ροκ και ψυχεδελικα τραγουδια.

Τα δαχτυλα ειναι η αρχη του ηχου.                                                     Θα το ξαναπω:

 

Τα δαχτυλα ΕΙΝΑΙ η αρχη του ηχου.

 

Το τονιζω γιατι ολοι το ξερουμε και ολοι το... ξεχναμε...

 

Και ΟΧΙ, ολοι αυτοι οι κιθαριστες που θαυμαζουμε δεν ειχαν ουτε κατα διανοια ολες τις ηχητικες διευκολυνσεις που ολοι μας εχουμε σημερα, κι ομως επαιζαν ΜΟΥΣΙΚΗ που ουτε ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ παζουμε σημερα.

 

Προσωπικα λυπαμαι τον καθε συγχρονο Θησεα  που εχει χαθει στον λαβυρινθο του ηχου και που καταντα να στερειται απο την ΧΑΡΑ και την ΟΥΣΙΑ της μουσικης... Εχω περασει και εγω απο αυτην την φαση.

Βεβαια λυσεις παντα υπαρχουν:

Τοσο ηχητικες

http://www.thomann.de/gr/danelectro_dj10_grilled_cheese_distortion.htm

 

οσο και πνευματικες

http://www.youtube.com/view_play_list?p=0189022BE77C5451&playnext=1&playnext_from=PL&v=Uvn-PEHuv9w.

 

Oυφ συγνωμη για το οφφ-τοπικ, αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω, μια στο τοσο μου 'ρχεται να τα πω και να ξεσκασω!

:P

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως στην tonelab παντα χρησιμοποιω ενα απο τα ovedrive της πρωτης μπανκας(συνηθως το treble booster) πριν την προσομοιωση του "βρωμικου" ενισχυτη της δευτερης μπανκας, για να εχω πιο σφιχτο και γεματο ο ηχο.......

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πολύ ενδιαφέρον θρεντ για το Μ13 διάβασα κάπου τον SF να λέεικαι νομίζω έχω ξαναδιαβάσει για το buffer της TL αλλά και της ZOOM, ήθελα να ρωτήσω αυτές οι πεταλιέρες χρησιμοποιούν τη λάμπα με παρομοιο τρόπο όπως πχ χρησιμοποιούν οι ενισχυτές για να "ανακτήσουν" το σήμα μετά το κύκλωμα του equalizer?

 

:-[ :-[ :-[

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο στις 17 σελιδες ειναι ακομα αυτο το θεμα??? :o

ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει η υπαρξη του....δεν υφισταται το ενα VS το αλλο....ειναι καθαρα πρακτικο το ζητημα και το τι θελει να κανει ο καθενας...αν δεν αντεχεις τη "ψηφιακουρα" και δε θες γενικως να παιζεις με πολλα πραγματα παιρνεις πεταλακια σαφεστατα...αν ομως παιζεις με εφε,κανεις live και παιζεις 2 κομματια με delay που εχουν διαφορετικους χρονους τι θα κανεις??θα αγορασεις 3 delay ετσι να υπαρχουν?? ::)..'η μηπως θα περιμενει ο κοσμος απο κατω να ρυθμιζεις εσυ τα πεταλια σου....?μετα μπαινει κ το θεμα "κοστος"...απ οπου και να την πιασουμε αυτη την κουβεντα θα συζηταμε ΑΙΩΝΙΑ μεχρι νααα....

damien-hirst-jewelled-skull.jpg

 

R.I.P

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διάφορους λόγους ξεκίνησα τη μουσική μου σταδιοδρομία (σικ) με το σκεπτικό του best bang for the buck σε οτι αφορά τα εφέ και τους ενισχυτές. Τα πετάλια τα είχα σε πολύ χαμηλή εκτίμηση. Με τον καιρό όμως άρχισα να ασχολούμαι και με αυτά. Το αποτέλεσμα ήταν να βελτιωθεί και η αντίληψή μου για τους ήχους που μπορεί να βγάλει μια πεταλιέρα, καθώς και την όλη φιλοσοφία πίσω από ενα effects chain καλύτερα.

 

Οπότε για μένα αυτή τη στιγμή, πετάλια ΚΑΙ καλή πεταλιέρα είναι απαραίτητα  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος ενισχυτης πανω απ'ολα

και με δυο τρια πεταλακια θα κανεις καλο ηχο.

το οργανο μετραει μεν....αλλα αν δεν εχεις καλη βαση απο κατω μη περιμενεις και πολλα.τα καλυτερα πεταλια να εχεις η τη καλυτερη πεταλιερα χωρις καλο ενισχυτη δε θα καταφερεις τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου