Προς το περιεχόμενο

Πεταλια VS "καλης" πεταλιερας.....


ValteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε, να μην έχει και ένα cab simulator να την πάρω και εγω??

χαχα ;D ;)

 

εντάξει, ίσως παρεξήγησα το πόσο σημαντικό είναι το να ηχογραφεί κανείς και το πόσο σημαντικό είναι το θέμα της ευκολιας/λειτουργικότητας.

 

πιστεύω όπως και να'χει ομως οτι η σειρά Μ εχει ακόμα κάποια πράγματα να βελτιώσει, τα οποία τα έχετε αναφέρει και στο σχετικό θέμα.

 

η αλήθεια είναι πως με αυτό το θέμα με έπιασε φοβερή gasιτιδα και το σκεφτόμουν για πεταλιέρα, πάλι καλά που έφυγα στα βουνα για εκλογές και μου περνάει ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγω παλι , μετα απο τοσο διαβασμα στο συγκεκριμενο θεμα, αναθεωρισα λιγο την αποψη μου προς οφελος της τσεπης μου, και αρχισα να σκαλιζω περισσοτερο την 707 μου απο αρχαιοτατων χρονων, και εβγαλα κατι ωραιους ηχους... αλλα αυτο που σωζει ζωες "προς στιγμην ειναι το guitar rig 4 οποτε παιρνουμε κ καμια ανασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά και απο μένα.

 

Απλά ήθελα να πω 2 λόγια για το θέμα που ανοίχτηκε και είναι αρκετά ενδιαφέρον και "debatable".

 

Προσωπική μου άποψη: ό ήχος που θα βγάλει ένας οποισδήποτε μουσικός είναι συνάρτηση Πείρας-Τεχνικής-εξοπλισμού.

 

Για μένα δεν υπήρχαν ποτέ standards στον ήχο, εκτός βέβαια αν μιλάμε για τις πασίγνωστες καμπίνες που έχουν γράψει ιστορία στα μουσικά δρώμενα.

 

Νομίζω λοιπόν, (τουλάχιστον στην περίπτωση μου έτσι ακριβώς λειτούργησε), το βήμα που θα κάνει κάποιος για να "αναβαθμίσει" τον ήχο του πρέπει να έχει προηγηθεί μιας λογικής συνέχειας. Εξηγώ: Ποτέ δεν εκτίμησα μια καλή προενίσχυση μέχρι που είχα λιώσει/κουραστεί με τις πεταλιέρες και έψαχνα κάτι καλύτερο. Απο την άλλη, εάν είχα δοκιμάσει μια καλή προενίσχυση πρώτα, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν θα μπορούσα να εκτιμήσω την αξία της...Δεν είχα καταλάβει πόσο πιο custom ήχο μπορούν να μου δώσουν 5 πετάλια σε ένα απλό pedalboard πριν τα δοκιμάσω. Τέλος, ασχολούμαι με τη μουσική απο το 1998 (όχι και πολλά χρόνια) και πρόσφατα εκτίμησα το cab simulation...

 

Συμπέρασμα δικό μου, σταδιακά και διαδοχικά φτιάχνεις κάτι καλό που σου ακούγεται καλά και αναμφισβήτητα παίζεις με αυτό καλύτερα. Το "καλό" είναι διαφορετικό για τον καθένα. όση περισσότερη πείρα αποκτάς, σίγουρα οδηγείσαι σε καλύτερο εξοπλισμό.

 

Σίγουρο είναι επίσης οτι κάποιος που ψάχνεται θα ξοδεύει ολοένα και περισσότερα χρήματα για equipment. Και αυτό για μένα λειτούργησε θετικά.

 

Μπορέι να κάνω και λάθος, απλά σας παραθέτω τον τρόπο με τον οποίο βοηθήθηκα εγώ προσωπικά στο να ΕΚΤΙΜΗΣΩ τον ήχο που θέλω/θα θελα/θα θελήσω να έχω...

 

Πεταλίερα ή Πετάλια?

Τί μουσική θέλω να παίξω? Με τί ενισχυτή?

 

Καλή αναζήτηση :)

Φιλικά,

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου