Προς το περιεχόμενο

Πεταλια VS "καλης" πεταλιερας.....


ValteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πιστεύω πως το Μ13 φτιάχτηκε απλά μόνο και μόνο επειδή πρόκειται για μια ιδέα που θα ενθουσίαζε πολλούς -όπως και έκανε- αλλά απο εκεί και πέρα, την ίδια δουλειά καλείται να φέρει εις πέρας με το Χ3.

 

η δυνατότητα ηχογράφησης και η έλλειψη expression (που η εταιρια διαφημιζει "παρε και αυτο" στη σελιδα του Μ13) δεν είναι κάτι που ΕΜΕΝΑ βολεύει. εσύ ίσως χρειαστεί να επενδύσεις για ένα tech 21 πεταλάκι και ενα expression pedal, έτσι δεν είναι? δε θα σου άρεσε να σου έδινε τις δυνατότητες αυτές η Μ13?

 

δε μίλησα, δα, για μικρολεπτομέρειες που θα ηθελα εγώ να έχει το ιδανικό για μενα floor effect. μίλησα για πράγματα που παρέχονται απο ανταγωνιστικες προτάσεις. και μάλιστα, δεν έχει καμια σχέση με το αν οι porche εχουν θηκες για καφέ, μιλάμε για ένα εργαλείο που είναι πια πολύ σημαντικό για το μεγαλύτερο ποσοστό των κιθαριστών (στουντιο δωματιου)

 

τόσες σελίδες που διαβάζω για το Μ13, το μόνο που βλέπω είναι για το πόσο συμφέρει σε σχέση με πετάλια, το πόσο καλό ήχο έχουν τα πετάλια, ποσα flanger μπορεις να βάλεις στη σειρά, ενω το μόνο ουσιαστικό θετικό το είπε ο blue στη σελίδα 20.

 

και αυτό ακριβώς εννοουσα με τη λέξη μεροληπτικός. φυσικά δεν ήθελα να σε θίξω, (είμαι σίγουρος οτι το ξέρεις και εσυ αυτό) αλλά ο τρόπος που απάντησες λέγοντας μου για ...porche και "αλλο σκοπο μηχανησματος" με έκάνε να πιστεψω πως δε βλέπεις τα κοινα και τις διαφορές μεταξύ 2 προιοντων που κάνουν την ίδια δουλειά.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΔΕΝ.

ΚΑΝΟΥΝ.

ΤΗΝ.

ΙΔΙΑ.

ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω... Αν η Μ13 δεν ΣΟΥ κάνει, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, δεν χάθηκαν οι επιλογές άλλωστε... Το γεγονός ότι "κάνει" σε πολλές χιλιάδες κιθαρίστες παγκοσμίως, μεταξύ των οποίων και πάρα πολλοί "επώνυμοι" και "επαγγελματίες", θα έπρεπε τουλάχιστον να σε κάνει να ξανασκεφτείς τον απόλυτο τρόπο που θέτεις το ζήτημα.

 

Πωλητής της Line6 δεν είμαι, ούτε θα καθίσω να επιχειρηματολογήσω πειστικά ότι είναι η τρέχουσα λύση στα προβλήματα της ανθρωπότητας. Το "πρόβλημα" της ηχογράφησης στην κρεβατοκάμαρα, δυστυχώς δεν ήταν μέσα στις προδιαγραφές. Αλλά δεν είναι και στις προδιαγραφές του παρόντος νήματος, το οποίο μιλάει για πετάλια. Και, επαναλαμβάνοντας ότι συκρίνεις ανόμοια προϊόντα, των οποίων τις προδιαγραφές φέρνεις στα μέτρα σου ώστε να τα παρουσιάσεις ως "πάνω κάτω τα ίδια, μόνο που το Χ3 έχει και...", συνεχίζω τα παραδείγματα με τα αυτοκίνητα:

 

"Ρε συ, τρομερό αμαξάκι το S-2000. Κρίμα που δεν έχει και πίσω πόρτες και μεγάλο πορτμπαγκάζ, σαν το Volvo S-80".  ;D ;D ;D

 

Καμμιά παρεξήγηση από μένα και ελπίζω ούτε από σένα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις το λάθος της γενίκευσης που επιχειρείς.  ;)

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω, ισως έχεις και δικιο.

 

το θέμα είναι πεταλάκια vs πεταλιέρα οπότε ταυτισα το "πεταλάκια" με το Μ13 :P και αναρωτήθηκα και εγώ: πεταλάκια(=Μ13) ή πεταλιέρα(=Χ3)

 

δεν μίλησα για τις δικες μου ανάγκες, αλλά προσπάθησα να μπω στη θέση του μέσου καταναλωτή μη-επαγγελματια κιθαρίστα, το είδος δηλαδή που καταναλώνει το μεγαλύτερο ποσοστό των προιόντων ;D ;D

 

μου φάνηκε επίσης παράξενο διαβάζοντας τυχαία ξένα φορουμ να βλέπω να λέει πολύς κόσμος πριν ακόμα βγει το Μ13 "great idea ill get one".

 

αυτό με έκανε να σκεφτομαι οτι την line6 τη συμφέρει να φαινονται διαφορετικά για να μενει ο κόσμος στην καταπληκτική ιδέα και όχι στις εναλλακτικές προτάσεις.

 

τέλος πάντων, πραγματικά ίσως έχεις δικιο, εγώ άλλωστε πέρα απο το λιώσιμο να διαβάζω manuals και να βλέπω βιντεάκια , δεν έχω άλλη εμπειρία με το Μ13 :P

χώρια που είμαι η ντροπή των πεταλάκηδων, μια που μόνο πετάλια χρησιμοποιώ αλλά διαφημίζω το Χ3  ;D

 

τι θα γίνει με τα κλιπς που χρωστας απο τον χειμώνα? ;D ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθω αυτο το τοπικ απο την αρχη.

 

η γνωμη μου ειναι οτι.

 

1) η πεταλιερα υπερεχει σε προγραμματισμο, μνημες κλπ και ειναι προτιμητεα

εφοσον ΔΕΝ υπαρχουν ΚΑΛΑ πεταλια και υπαρχει η αναγκη πολων ηχων σε ΕΝΑ μηχανημα.

 

απο την αλλη ομως

 

2) για τον μουσικο που θελει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ηχους χωρις περαιτερω απαιτησεις , ενα σετ ΚΑΛΩΝ πεταλιων , ειναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ για μενα.

 

και στα 2 παραπανω σεναρια , παιζει καταλυτικο ρολο πρωτιστως ο ενισχυτης.

 

απο κει και περα ολα ειναι θεμα τσεπης.

 

ειναι τοσο απλα τα πραγματα. μην αγχωνεστε και μην μπερδευεστε.

 

ελπιζω να εγινα κατανοητος.

 

:P :P :P

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω  εχω μαζεψει μερικα λεφτακια να τα ριξω στο αγαπημενο μας sport...εχω διαβασει τα απειρα για αυτη τη m13...αλλα sorry παιδια δε θα παρω...πολυ καλη τιμη...αλλα κακες κριτικες στο harmony central και εχω δει και απειρα βιντεο και μπορω να πω πως το μηχανημα ειναι τελειως digital με την κακη εννοια...υπαρχουν βεβαια περισσοτερα θετικα στο προιον απλα εκει που πονταρω εγω το μηχανημα χανει ποντους...ελπιζω να μην πεσετε να με φατε ολοι...lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω  εχω μαζεψει μερικα λεφτακια να τα ριξω στο αγαπημενο μας sport...εχω διαβασει τα απειρα για αυτη τη m13...αλλα sorry παιδια δε θα παρω...πολυ καλη τιμη...αλλα κακες κριτικες στο harmony central και εχω δει και απειρα βιντεο και μπορω να πω πως το μηχανημα ειναι τελειως digital με την κακη εννοια...υπαρχουν βεβαια περισσοτερα θετικα στο προιον απλα εκει που πονταρω εγω το μηχανημα χανει ποντους...ελπιζω να μην πεσετε να με φατε ολοι...lol

 

Όχι ρε συ... τι να σε φάμε...

 

Απλά θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να αλλάξεις nick στο noiz.  8) 8) :P :P

 

Πάντως αν προσπαθείς να βγάλεις άκρη από το harmony και τα... βιντεάκια στο youtube, τελείως φιλικά, χάνεις το χρόνο σου.

 

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να βγάλεις συμπέρασμα, είναι με την κιθάρα σου και τον ενισχυτή σου (ή τέλος πάντων, υποκατάστατα που να είναι πολύ κοντά σ'αυτά που έχεις).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω εχεις δικιο 100%...αλλα δυστηχως δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα...και ουτε εχω την ανεση να αλλαζω συνεχως εξοπλισμο αν κατι δε μου αρεσει η δε βγει οπως το περιμενα....ισως κρυφοκοιταξω για το m9 που λογικα θα ειναι πολυ φθηνοτερο... :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΤGL: Όχι, είναι πολύ καλό που υπάρχει τέτοια ενημέρωση (και τόσο άμεση) από ένα χρήστη που την έχει ξεψαχνίσει.  :)

 

 

Φίλε Ηρακλή, το κόνσεπτ έχει μεγάλη σημασία. Βεβαίως, η Line6 δεν το κάνει για τα ωραία μας τα μάτια αλλά:

 

(α) γιατί ξέρει να ποντάρει σε ένα κοινό που θα το εκτιμήσει (πεταλάκηδες, νεοεισερχόμενοι με άγνοια ή αντιπάθεια στο βασανιστικό σπορ του προγραμματισμού, και τέλος όλοι οι υπόλοιποι all-in-one-ομανείς), διότι προχωρώντας σε μια τέτοια κίνηση θα έχει μεγαλύτερα κέρδη από το αν έβγαζε μια ακόμη βαρετή πολυπεταλιέρα,

 

(β) γιατί πιθανόν όντως να θέλει να παραμείνει πιστή σε μια σχεδιαστική ιδέα και φιλοσοφία.

 

Και ίσα ίσα που θα έπρεπε να της πεις και μπράβο που δεν βάζει το τέχνασμα του cab sim ή κάτι άλλο παρόμοιο, γιατί σύμφωνα με την άποψή σου... χάνει αγοραστές. Κι επίσης, στο κάτω-κάτω ένα cab sim μπορεί ισως να έρθει και στο μέλλον με ένα firmware update αν την πιέσουν πολύ οι χρήστες στο φόρουμ της.

 

Βεβαίως, υπάρχει και το επιχείρημα που λέει ότι αν παίρναμε ένα σεντ για κάθε φορά που μια εταιρία έλεγε ότι η έλλειψη του τάδε χαρακτηριστικού είναι θέμα σχεδιαστικής φιλοσοφίας, θα ήμασταν εκατομμυριούχοι. Εν πάσει περιπτώσει, εσύ τι πρέπει να κρατήσεις από όλα αυτά? Τις βάζεις δίπλα-δίπλα στον ενισχυτή σου με την κιθάρα σου, τις συγκρίνεις και αγοράζεις αυτή που σου αρέσει περισσότερο. Από κει και πέρα, το πολύ μπλα-μπλα βλάπτει...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τόσες σελίδες που διαβάζω για το Μ13, το μόνο που βλέπω είναι για το πόσο συμφέρει σε σχέση με πετάλια, το πόσο καλό ήχο έχουν τα πετάλια, ποσα flanger μπορεις να βάλεις στη σειρά, ενω το μόνο ουσιαστικό θετικό το είπε ο blue στη σελίδα 20.

 

δεν ειναι αυτο το μονο ουσιαστικο θετικό ρε συ Ηρακλή. Εγω την αγορασα για τη λειτουργικοτητα της (τα εγραψα στο θεμα με το review της) και τις επιλογες που δινει. (καλα και τα χρωματακια στην οθονη κατι ειπανε ;D )

Η ηχογραφηση ειναι άλλος τομεας απο τη μουσική, ποσους μουσικούς εκτος νόιζ ξέρεις που να έχουν καλή κάρτα ήχου?

 

Για το μελος που ειιπε για τον ψηφιακο του ηχο, θα πω κι εγω την ιστοριούλα μου : όταν πηγα να τη δοκιμασω, με το που αλλαξα 2-3 ηχους δαγκώθηκα από το αγχος γιατι μολις ειχα πουλησει την TL. Μολις την πηγα σπιτι και την εβαλα στην κιθαρα μου, τον ενισχυτη μου και ΤΟΝ ΧΩΡΟ μου, μπορουσα να κρινω σωστα. Καποτε πρεπει να καταλαβουμε οτι στα καταστηματα παιρνουμε μια ΙΔΕΑ για ενα μηχανημα και μετα απο 2-3 μερες δοκιμη λαμβανουμε πραγματικη εικονα (φανταστειτε τι γινεται απο harmony central + youtube). Προσωπικα έχω καταληξει πως οτιδήποτε αγοράζω ειναι γουρουνι στο σακι και το παιρνω δοκιμαστικα.

 

Καλος τροπος δοκιμης ενος τετοιου πραματος ειναι να βαλεις ΜΟΝΟ την προσομοίωση ενος πεταλιου που το γνωριζεις καλα και να ελεγξεις ποσο καλα το αντιγραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλος τροπος δοκιμης ενος τετοιου πραματος ειναι να βαλεις ΜΟΝΟ την προσομοίωση ενος πεταλιου που το γνωριζεις καλα και να ελεγξεις ποσο καλα το αντιγραφει.

 

+1

 

Το είχα κάνει με ένα RAT και το classic distortion της Μ13 και ήταν πάρα πολύ κοντά που σε συνθήκες live δεν θα το ξεχώριζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου