Προς το περιεχόμενο

Ηχεια-Ρευμα-Συνδεσμολογια για Rack


Christos.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους  :)

Εχω μπει στην διαδικασια και φτιαχνω ενα Rack.

Μεχρι στιγμης ο εξοπλισμος ειναι (ολα σε rack μορφη) :

 

1) Korg Tuner

2) BBE Maximizer

3) Marshall JMP-1 (preamp1)

4) Mesa Boogie Studio Pre (preamp2)

5) Rocktron Xpression (Effects unit) - Rocktron Midi mate (controller)

6) Mesa Boogie 20/20 (power amp)

 

Το στυλ μουσικης που παιζω ειναι κι'απ τις 2 σχολες ηχου : Pink Floyd,Andy Timmons,Satriani, S.R.V, John Mayer ..

Γενικοτερα λιγο απ'ολα , εξ'ου και οι 2  pre-amp.

Απο κιθαρες εχω μια strat και μια αλλη με διπλους.

 

A ) HXEIA- ΚΑΜΠΙΝΕΣ

 

Ο τελικος δινει 2 x 8Ω ή 4 x 4Ω .

Χρειαζομαι 2 καμπινες οι οποιες σε συνδιασμο με τα watt του τελικου, να μου δινουν ΓΕΜΑΤΟ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΗΧΟ σε νορμαλ εντασεις (ν'ακουω καλα το συστημα μου αλλα να μην ενοχλω παραλληλα εμενα και τους γειτονες).

Θα'θελα επισης, ο,τι χανω σε bottom end (λογω των EL84) να το κερδισω απ'τα ηχεια μου.

Επειδη διαβασα πολλα πραγματα γυρω απ'το θεμα , κατευθυνομαι στα Eminence (γιατι σαν εταιρια,βγαζει ηχεια που ''ακουν καλα απο χαμηλά'' ) και ιδιαιτερα στα Texas Heat .

Απο θεμα ηχου φαινεται να με καλυπτουν στα παντα.

Αλλα απο θεμα watt ,ειναι 150w το καθενα.Ενω ο τελικος μου δινει 20 watt ανα ηχειο.

Επειδη διαβασα οτι συνηθως προτιμαται,τα watt του ηχειου να ειναι 3 x τα watt του τελικου, σημαινει οτι πρεπει να βρω κατι,στις τεχνικες προδιαγραφες των Τexas heat αλλα στα 60-70 watt ανα καναλι.

 

Υπαρχουν καποιες ετοιμες καμπινες στο εμποριο που να μου κανουν την δουλεια συμφωνα με ολα οσα προαναφερθηκαν ?

    συνεχιζεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... συνεχεια ..

 

Β) ΡΕΥΜΑΤΑ

 

Καποιες απ'τις συσκευες ειναι Αμερικανικες,καποιες Αγγλικες και καποιες Ελληνικες.

Διαβασα οτι ο καλυτερος τροπος για να μετατρεψω το Αμερικανικο ρευμα σε Ελληνικο ειναι το

VARIAC : http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=85#

Επειδη ειναι παρα πολυ σημαντικο για μενα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ RACK, μπορω να βρω κατι τετοιo σε rack μορφη ?

Δευτερον,επειδη ολα αυτα θα πρεπει να τα προστατεψω απο τα τα προβληματα της ΔΕΗ,θα χρειαστω ενα Power Conditioner απ'ο,τι διαβασα.Ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο για τα λεφτα του ?

Τελος,θα χρειαστω κατι αλλο περα απ'το Power Conditioner,για τη προστασια του συστηματος μου?

 

...συνεχιζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... συνεχεια ..

 

Γ) ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ

 

Καποια στιγμη εχω σκοπο να παρω ενα looper-switcher -router για να μπορω να βαλω και καποια πεταλακια στο συστημα,ν'αλλαζω καναλια στους pre-amp ,να διαλεγω αναμεσα σε pre-amps  κ.τ.λ.

Σκεφτομαι την Axess electronics και συγκεκριμενα το : http://www.axess-electronics.com/sc/RX2-Rack-Router-Switcher-Coming-Soon-p-161471.html ,μιας και αργοτερα θα παρω μαλλον και το foot controller της ιδιας εταιριας για να υπαρχει ΑΨΟΓΗ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ και να μην παρατηρησω την σιχαμερη καθυστερηση - LAG μεταξυ των preset κ.τ.λ.

(Δεν θελω ποτε και με τιποτα να βιωσω κατι τετοιο, γι'αυτο και προτιθεμαι να δωσω κατι παραπανω γι'αυτο,παρολο που δεν μου περισσευουν τα λεφτα..)

 

To θεμα ειναι οτι επειδη δεν θα τα παρω τωρα αυτα,

υπαρχει καποιος εναλλακτικος τροπος ωστε να τα συνδεσω ολα μαζι αλλα να μπορω να επιλεγω μεταξυ των 2 pre amp οταν παιζω?Να παρω καποιο looper του Jam ας πουμε?

 

Να σημειωσω οτι,το ΒΒΕ θα μπει στην λουπα του Marshall JMP-1,γιατι θα παιζουν πακετο αυτα τα 2.

 

Για ολα τα υπολοιπα δεν ξερω τιποτα οσον αφορα την συνδεση μεταξυ τους.

Το μονο που ξερω ειναι οτι θελω να τα συνδεσω ολα μεταξυ τους σωστα και το συστημα μου να παιζει στερεο..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα εχω μεγαλη αναγκη την βοηθεια οσων εχουν σχεση με το αντικειμενο.

Οποιοσδηποτε γνωριζει και μπορει να βοηθησει , να το κανει !  :)

Ευχαριστω εκ των προτερων,

Χρηστος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Ειναι ολοκληρη κουβεντα το θεμα βατ ενισχυτη με βατ ηχειου. Μην σε προβληματιζει παντως το οτι ειναι πολυ περισσοτερα βατ τα μεγαφωνα που θες. Αν εχεις καταληξει σε αυτα αγορασε τα! Δεν θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα....

 

Β) Ναι το Variac ειναι μια καλη και φτηνη λυση. Θελει προσοχη μονο μην γυρισει ο δρομεας κατα λαθος και τα καψεις ολα!

Σε μορφη rack δεν γνωριζω να υπαρχει κατι... με λιγο ψαξιμο ομως ισως βρεις. Αλλιως, μπορεις να πας σε custom κατασκευη.

 

Το Power Conditioner χρησιμοποιειται για τους "θορυβους" του δυκτιου και οχι για προστασια. Αν και μερικα απο αυτα εχουν καποιο κυκλωμα για προστασια απο spikes ή απο αυξηση της τασης πανω απο επιτρεπτα ορια. Πρεπει να το τσεκαρεις στα χαρακτηριστικα τους.

Ειχε γινει θεμα πριν μερικες μερες για power conditioner... ψαξε λιγο στις προηγουμενες σελιδες.

 

Γ) Για να αλλαζεις μεταξυ των δυο προενισχυτων θελεις ενα Α/Β switch... Oταν το πατας να παιζει το Α καναλι και οταν το ξαναπατας το Β καναλι.

 

Τωρα για στερεο... απο εκει που θα ξεκιναει το σημα με στερεο μορφη θα πρεπει να συνεχιζει στερεο... δλδ το καθε καναλι left ή right να συνεχιζει ξεχωριστα απο το αλλο εως το ηχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες myster_maze.

Οσον αφορα αυτο το τελευταιο με την συνδεσμολογια,μπορεις να μου φτιαξεις καποιο προχειρο σχεδιο για να καταλαβω ακριβως πως θα συνδεθει η μια συσκευη με την αλλη και παραλληλα που θα μπει το a/b box ?

Δεν εχω καταλαβει ακριβως πως θα παει η δρομολογηση του σηματος με βαση τα μηχανηματα που εχω ?

Δηλαδη στην αρχη το σημα θα ξεκιναει mono και απο καποιο σημειο και μετα θα γινεται stereo ?

Eχω χασει λιγο την μπαλα γιατι ειμαι λιγο ασχετος ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαιρος να ανοιξεις τα manual και να ξεκινησεις το διαβασμα!  ;D

 

Σημα mono κιθαρα

 

1) Korg Tuner

2) BBE Maximizer

 

Α/Β switch

 

απο τη μια εξοδο του switch στον

3) Marshall JMP-1 (preamp1)

και απο την αλλη στον

4) Mesa Boogie Studio Pre (preamp2)

 

.... το σημα εξακολουθει να ειναι mono

 

5) Rocktron Xpression (Effects unit) - Rocktron Midi mate (controller)

απο την εξοδο στερεο των (5) σε καθε εισοδο L-R του ενισχυτη

6) Mesa Boogie 20/20 (power amp)

απο την εξοδο Left στο ενα ηχειο και απο την εξοδο Right στο αλλο!

 

Ελπιζω να σε βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προβλημα ειναι ΠΩΣ θα συνδεσω τα 2 pre-amp με το Rocktron.

Διαβασα τα manual και των 3.

Στο boogie λεει να χρησιμοποιησω το ενα απ'τα 2 outputs R or L.

Προφανως το ιδιο συμβαινει και στο JMP1.

Το θεμα ειναι στο Rocktron το οποιο εχει 2 INPUTS απο πισω και λεει :

 

1) RIGHT CHANNEL INPUT jack

    This standard ¼" mono jack provides input to the right channel of the Xpression.

    When using only one input (mono), this jack should be used.

 

2) LEFT CHANNEL INPUT jack

    This standard ¼" mono jack provides input to the left channel of the Xpression.

    When using only one input (mono), this jack should NOT be used.

 

Δηλ. δεν μπορω να κουμπωσω ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 προενισχυτες πανω ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις!

Θα παρεις ενα adaptor-ακι, καρφι αρσενικο mono σε δυο θυληκα jack mono! Θα κουμπωσεις εκει με καλωδια απλα κιθαρας, τους δυο προενισχυτες και μετα το καρφι στο Rocktron!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις!

Θα παρεις ενα adaptor-ακι, καρφι αρσενικο mono σε δυο θυληκα jack mono! Θα κουμπωσεις εκει με καλωδια απλα κιθαρας, τους δυο προενισχυτες και μετα το καρφι στο Rocktron!  ;)

 

Πολυ ωραια.

Να ρωτησω κατι αλλο.

Εαν ακολουθησω αυτο που λει η boogie στο manual και χρησιμοποιησω μονο το ενα απ'τα 2 output θα υπολειτουργει ο boogie ή θα'χω καλυτερο αποτελεσμα αν χρησιμοποιησω και τα 2 output με ενα καλωδιο Υ  ή κατι τετοιο τελοσπαντων ?

 

Οσον αφορα τα watt της καμπινας που μου'πες οτι δεν υπαρχει προβλημα,

μου ειναι δυσκολο να πιστεψω πως τα 20w που δινει ο τελικος μου θα ''γεμισουν'' σωστα μια καμπινα των 150w.

Ποια η διαφορα ας πουμε στον ηχο,οταν με τον ιδιο τελικο των 20w τροφοδοτησω μια καμπινα 150w και μετα μια αλλη των 75w ?  Θα θελα παρα πολυ μια απαντηση σ'αυτο  :-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου