Προς το περιεχόμενο

Ηχεια-Ρευμα-Συνδεσμολογια για Rack


Christos.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

                               

Ποιο μου συνιστας ?

 

 

Και εγω θα ηθελα να μαθω :)

 

Οπως επισης και αν καποιος εχει να προτεινει για την ιδια δουλεια(αλλαγη απο τον ενα preamp στον αλλο) ενα Α/Β switch.Γιατι ψαχνοντας στου Θωμα βρηκα της παναγιας τα ματια και δεν ξερω κατα που να κοιταξω.Δεν το θελω για να αλλαζω καναλια η εφε.Μονο αλλαγη απο τον ενα preamp στον αλλο.

 

Θενκς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου Ψυχίατρε!!!!

Ουφ, κατέφθασα μετά απο 1 1/2 ώρα τρέξιμο (είμαι δουλειά)

 

Αν δεν σου είναι κόπος βγάλε φωτογραφία τα ρακάκια σου απο πίσω μαζί με τον ενισχυτή και ανέβασέ την σε όσο καλύτερη ποιότητα μπορείς (να φαίνονται τα γράμματα, έχω και στραβωμάρα ;D ;D).

 

Αν και γενικά, όπως είπε ο Myster_Maze με switcher και Υ καλώδια θα είσαι μιά χαρα. Θέλω δώ τις επιλογές που μπορεί να έχεις.

Για τα 110-120V ρακ, αν δεν κάνεις (γίνετε) μετατροπή φρόντισε οι εξωτερικοί μετασχηματιστές σου να είναι όσο το δυνατό καλύτεροι και μέσα σε μονωμένο απο εξωτερικούς παράγοντες κουτί. (αν και κάπου είδα 220-110 τύπου switch, αλλά δεν θυμάμαι που, κανεις...βοήθεια?)

 

Γεια σου Βασιλη Αρχοντα ! Τι γινεσαι?

Δεν μπορω να βγαλω ακομα φωτογραφια γιατι καποια απ'αυτα τα πραγματα ειναι ακομα στο δρομο...

Μολις ερθουν ολα θα το κανω.

Οσον αφορα την συνδεσμολογια.. δεν με βλεπω να τα γλυτωνω τα λεφτα..  Παω μαλλον γι'αυτο : http://www.rjmmusic.com/effectgizmo.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Το θεμα (Α) με τα ηχεια κ.τ.λ. κλειδωνει.Κατεληξα στο τι θα παρω.

 

Ας επικεντρωθουμε λιγο παραπανω,στην Συνδεσμολογια και τα Ρευματα.

 

Στην Συνδεσμολογια ας λαβουμε υποψιν 4 σοβαρα πραγματα :

 

α) Το BBE θα ειναι στην λουπα του Marshall ,γιατι θα το χρησιμοποιω μονο μ'αυτον.

β) Στο μελλον θα παρω ακομα 2 rack units  ( DigiTech IPS-33B και Sennheiser ew-172 G2 Wireless)

γ) Θα τα κουμπωσω ολα πανω σ'ενα looper/switcher ,μαλλον τo Effect Gizmo : http://www.rjmmusic.com/effectgizmo.php

δ) Το συστημα μου θελω να παιξει STEREO ΣΩΣΤΑ και οχι να υπολειτουργησει καποιο unit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα ρευματα,

μου βγηκαν τα ματια απ'το διαβασμα και καταλαβα το εξης :

Για την προστασια και την σωστη λειτουργια του συστηματος μου,χρειαζομαι ΚΑΙ ΤΑ 3 πραγματα :

 

1) Power Conditioner (Furman)

 

2) Voltage Regulator (Furman)

 

3) Line Interactive UPS (Τα UPS αυτού του τύπου είναι σχεδιασμένα ώστε να παρέχουν ρεύμα σε περιπτώσεις διακοπής αυτού , αλλά και να προστατεύουν σε περιπτώσεις αυξομείωσης του)

 

Τωρα,ποιο ακριβως μοντελο απ'το καθενα χρειαζομαι ...

..παμε κι'ο Θεος βοηθος  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To UPS μου φαινεται περιττο.... εκτος και οταν εχεις καμια διακοπη θελεις να εξακολουθησεις να παιζεις!  :D

 

Οσων αφορα την προστασια για τις περιπτωσεις αυξομειωσεις, θα την βρεις και στις αλλες συσκευες! Ειδικα τα Voltage Regulators παντα εχουν.

 

Δες το Furman P1400 ARΕ! Ειναι και Voltage Regulator αλλα και Power Conditioner.....

 

Προσοχη, δες μονο ποσες συσκευες θα συνδεσεις σε αυτο για να δεις αν σε καλυπτει το μεγιστο ρευμα που θα περασει απο αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα ρευματα,

μου βγηκαν τα ματια απ'το διαβασμα και καταλαβα το εξης :

Για την προστασια και την σωστη λειτουργια του συστηματος μου,χρειαζομαι ΚΑΙ ΤΑ 3 πραγματα :

 

1) Power Conditioner (Furman)

 

2) Voltage Regulator (Furman)

 

3) Line Interactive UPS (Τα UPS αυτού του τύπου είναι σχεδιασμένα ώστε να παρέχουν ρεύμα σε περιπτώσεις διακοπής αυτού , αλλά και να προστατεύουν σε περιπτώσεις αυξομείωσης του)

 

Τωρα,ποιο ακριβως μοντελο απ'το καθενα χρειαζομαι ...

..παμε κι'ο Θεος βοηθος   :-\

 

Θεωρητικά ένα power conditioner είναι και voltage regulator και πρακτικά ακόμα και τα κάπως φθηνότερα furman κάνουν και τα δύο. Τώρα, το UPS είναι κάπως υπερβολή. Τα UPS έχουν κατασκευαστεί κυρίως για να παρέχουν ρεύμα μετά από διακοπή σε συσκευές που δεν πρέπει να κλείσουν ακαριαία. Π.χ. ένας server όπου πρίν κλείσει πρέπει να γίνουν κάποιες εργασίες. Ένα rack δεν το χρειάζεται αυτό. Απλά με την διακοπή θα κλείσει χωρίς κανένα πρόβλημα. Επιπλέον η προστασία από τις αυξομειώσεις παρέχεται από το power conditioner (εξού και το ονομά του, "καθαρίζει" το ρεύμα). Εξάλλου, πίστεψέ με, δεν θές να κουβαλάς ένα UPS. Μην ταλαιπωρείς το μυαλό σου, και το πορτοφόλι σου, τα πράγματα είναι πιο απλά.

 

Αν θές ακραίες λύσεις κάνε το εξής. 1) Έχω ακούσει, δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος, ότι ένας μετασχηματιστής 1 πρός 1 καθαρίζει αρκετό από τον θόρυβο της γραμμής. Μπορείς να ζητήσεις να στο φτιάξουν από καταστήματα ηλεκτρολογικού και ηλεκτρονικού εξοπλισμού. Λογικά θα είναι φθηνό. 2) Πάρε ένα καλό πολύμπριζο, δεν θα στοιχίσει πάνω από 50 ευρώ. 3) Πάρε και ένα furman να είσαι και ψυχολογικά καλυμμένος.

 

Δες το Furman P1400 ARΕ! Ειναι και Voltage Regulator αλλα και Power Conditioner.....

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει περίπου 1100 ευρώ. Άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζονται τόσα λεφτά. Δεν λειτουργεις χειρουργικά μηχανήματα, δεν θα πεθάνει κανείς αν το ρεύμα δεν είναι με ακρίβεια εκατοστού δεκαδικού ψηφίου καθορισμένο, ούτε τα αυτιά σου μπορεί να είναι τόσο ευαίσθητα για να αντιληφθείς αλλαγές στον ήχο. Βασικά και τα μισά λεφτά πάλι υπερβολή είναι. Εκτός αν το επώνυμό σου είναι Rockfeller  ;D.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ένα power conditioner είναι και voltage regulator και πρακτικά ακόμα και τα κάπως φθηνότερα furman κάνουν και τα δύο.

???

Επιπλέον η προστασία από τις αυξομειώσεις παρέχεται από το power conditioner (εξού και το ονομά του, "καθαρίζει" το ρεύμα).

???

 

Συγνωμη ρε octapus αλλα τι ειναι αυτα που λες στο παιδι? Γιατι το power conditioner θεωρητικα ειναι και voltage regulator? Η δουλεια του voltage regulator ειναι να κρατα σταθερη την ταση του δικτυου απο πχ 180V εως 260V. Αυτο δεν ειναι ενα απλο κυκλωμα, ειναι αρκετα πολυπλοκο σε πληροφορω και δυσκολο, γι'αυτο και οι καλοι σταθεροποιητες ειναι και λιγο ακριβοι!

Τωρα, τα power conditioner "καθαριζουν" το δικτυο απο θορυβους, RFI και αιχμες. Δεν εχουν καμια σχεση με αυξομιωσεις της εντασης! Σε μερικα απο αυτα ισως υπαρχει προστασια, απο αποτομες μεταβολες, να κλεινουν. Συνηθως σε αυξηση της τασης πανω απο επιτρεπτα ορια....

Μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγακι?  ;D

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει περίπου 1100 ευρώ. Άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζονται τόσα λεφτά. Δεν λειτουργεις χειρουργικά μηχανήματα, δεν θα πεθάνει κανείς αν το ρεύμα δεν είναι με ακρίβεια εκατοστού δεκαδικού ψηφίου καθορισμένο, ούτε τα αυτιά σου μπορεί να είναι τόσο ευαίσθητα για να αντιληφθείς αλλαγές στον ήχο. Βασικά και τα μισά λεφτά πάλι υπερβολή είναι. Εκτός αν το επώνυμό σου είναι Rockfeller  ;D.

 

Δεν διαφωνω... η αληθεια ειναι οτι τα Voltage Regulator ειναι ακριβα. Και δεν θα προτεινα ποτε καποιος να αγορασει φθηνο Voltage Regulator. Με ενα κακοσχεδιασμενο σταθεροποιητη, περισσοτερος κινδυνος υπαρχει να γινει ζημια στα μηχανηματα παρα να τα προστατεψει απο καποια μαμακια της ΔΕΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα όπα μεγάλε, hold your horses που λένε και στο Αμέρικα. Εννοώ ότι κάποια rack based power conditioners παρέχουν σε κάποιο βαθμό και voltage regulation. Για λίγο ξέχνα τους ορισμούς και bare with me. Δες το και αλλιώς, το να καθαρίζεις τις αιχμές του ρεύματος είναι σε κάποιο βαθμό σαν να εξομαλύνεις την τάση εισόδου. Εξ ορισμού η αύξηση της "ποιότητας" περέχει και κάποια στεθεροποίηση στην default τάση. Όχι όμως ορισμό αυτής, δηλαδή να ορίσω ότι θέλω 190 Volts π.χ. ακριβώς. Άλλωστε κάτι τέτοιο δεν χρειάζεται στην συγκεκριμένη εφαρμογή. Μην μπερδεύεστε με βαρύγδουπες λέξεις. Αν το αναλύσουμε στην θεωρία, ναί ένα power conditioner είναι διαφορετικό από ένα voltage regulator.

 

Τωρα, τα power conditioner "καθαριζουν" το δυκτιο απο θορυβους, RFI και αιχμες. Δεν εχουν καμια σχεση με αυξομιωσεις της εντασης! Σε μερικα απο αυτα ισως υπαρχει προστασια, απο αποτομες μεταβολες, να κλεινουν. Συνηθως σε αυξηση της τασης πανω απο επιτρεπτα ορια....

 

Εγώ δεν μίλησα για ένταση αλλά για τάση. Οι αιχμές στις οποίες αναφέρεσαι είναι αιχμές τάσης, ως εκ τούτου λέμε το ίδιο πράγμα. Π.χ. αν εκεί που η πρίζα παρέχει 220 V ξαφνικά κάνει ένα spike στα 230 V, το conditioner (power όχι μαλλιών) θα το επαναφέρει στα 220 και τα μηχανήματα θα πάρουν σταθερή 220 v τάση. Μάλλον δεν έγινα σαφής εξ αρχής.

 

Αν θές να μιλήσουμε με ορισμούς τσέκαρε αυτό

http://en.wikipedia.org/wiki/Power_conditioner

 

"In some usages, power conditioner refers to a voltage regulator with at least one other function to improve power quality (e.g. noise suppression, transient impulse protection, etc.)."

 

Άρα σε κάποιες εφαρμογές ένα power conditioner είναι υπερσύνολο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι συγνωμη αλλα κανεις ενα μεγαλο λαθος! Καμια σχεση το Power Conditioner με το Voltage Regulatοr....

 

Εγώ δεν μίλησα για ένταση αλλά για τάση.

Για το ιδιο πραγμα μιλαμε......

 

Π.χ. αν εκεί που η πρίζα παρέχει 220 V ξαφνικά κάνει ένα spike στα 230 V, το conditioner (power όχι μαλλιών) θα το επαναφέρει στα 220 και τα μηχανήματα θα πάρουν σταθερή 220 v τάση. Μάλλον δεν έγινα σαφής εξ αρχής.

Το Conditioner δεν επαναφερει το spike στα 220.... το κοβει! Και αργες μεταβολες του δικτυου δεν τις κανει τιποτα. Ουτε τις γρηγορες.... τα spikes ειναι στιγμιαια. Kαι δεν υπαρχουν μονο αιχμες τασης....

 

"In some usages, power conditioner refers to a voltage regulator with at least one other function to improve power quality (e.g. noise suppression, transient impulse protection, etc.)."

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι συγνωμη αλλα κανεις ενα μεγαλο λαθος! Καμια σχεση το Power Conditioner με το Voltage Regulatοr....

Για το ιδιο πραγμα μιλαμε......

Το Conditioner δεν επαναφερει το spike στα 220.... το κοβει! Και αργες μεταβολες του δικτυου δεν τις κανει τιποτα. Ουτε τις γρηγορες.... εκει φαινεται και ποσο καλο ειναι ενα Voltage Regulator.

Για να μην μπερδευομαστε τα spikes ειναι στιγμιαια. Kαι δεν υπαρχουν μονο αιχμες τασης....

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου