Προς το περιεχόμενο

eminence και fender blues de luxe


johnps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβαζω στη σελιδα της eminence προτεινει το legend 125 [ 75 w ]  και το legend 121 [ 150w ] σαν αντικατασταση του στοκ ηχειου στον fender blues deluxe. Το εχει κανει καποιος ? γνωμες ? ποιο απο τα δυο ? Υ.Γ  χρησιμοποιω και το καθαρο καναλι και το drive..αν εχει σημασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να κοιτάξεις και προς Swamp Thang ή Cannabis Rex μεριά, σίγουρα θα εκπλαγείς ευχάριστα αν έχεις το στοκ eminence του ενισχυτή!Το Cannabis είναι λίγο πιο ιδιαίτερο και καλό θα ήταν να το ακούσεις πρώτα.

 

Αν γενικά παίζεις με γκάζια και δυνατά ίσως να σκεφτόσουν και τα Celestion ως επιλογή (εμένα δεν με ενθουσιάζουν τα κεραμικά τύπου V30 ή Greenback σε Fender) αλλά γούστα είναι αυτά και γενικά οι μπλουζοροκάδες τους έχουν αδυναμία!

 

Πάντως δεν νομίζω ότι η eminence έχει αντίπαλο όσον αφορά το value for money!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το value for money ηταν παραγοντας ποσο μαλλον τωρα ενεκα κρισης. για το cannabis rex εχω ακουσει καλα λογια επισης..θα δουμε.............................  thanxx for the reply..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια κεφαλή bassman και την έχω κάνει μετατροπή σε combo, έχω δοκιμάσει αρκετά μεγάφωνα στο 1Χ12 καί τελευταία κατέληξα στο legend 1218, βάζοντας το επάνω ψιλοαπογοητεύτηκα αρχικά γιατι ήταν 1-2 db λιγότερο ευαίσθητο απο το προηγούμενο tonker  αλλά έπαιζε εξ ίσου καλά και στο καθαρό και στη παραμόρφωση του λαμπάτου με ότι κιθάρα του έβαλα.

Ειναι μια κλασική επιλογή για να έχεις τον fender ήχο ιδανικό για blues και jazz, για άλλες μουσικές ίσως χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanxxx nasos..κατσε να τελειωσουμε με το blues και τη jazz  και βλεπουμε............................... bassman 40-45 watt ετσι ? το 121  [  150  ] ? στο καθαρο μετα απο το ποσο ''βρωμιζει'' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δίνει αρκετές υψηλομεσαίες δίνει την εντύπωση καθαρού ήχου αλλά μου βγάζει κάποιο γρέζι όταν παίζω δυνατα στην κιθάρα που δεν το ακούω τόσο με το tonker σπάει δηλ κάπως πιο εύκολα.

Για να το αποφύγω κάπως άλλαξα την V1 με ECC81  και είναι καλύτερα, βέβαια επειδη έχω αλλάξει τον Μ/Τ τροφοδοσίας με κάποιον που έδινε λίγα παραπάνω Volt (και τον εξόδου απο 2Ω στα 8Ω) ο ενισχυτής δίνει παραπάνω απο 40-45W.

Ναι το 121 (150).

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου