Προς το περιεχόμενο

Fender Road Worn...


alexi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και συνεχιζω... :)

 

Τριτον, το ρελικαρισμα που υπεσθη η κιθαρα ειναι υπερβολικο θα ελεγα..

 

mltik5.jpg

 

2zszcix.jpg

 

716zqg.jpg

 

33vmcfm.jpg

 

2ywaa0i.jpg

 

294m7o1.jpg

 

35k4yyw.jpg

 

2dskemw.jpg

 

(EDIT)αλλά...η αισθηση του ξυλου..η ζεστασια του ειναι ασυγκρητη με οτιδιποτε...αλλο να εχεις μια gloss επιφανεια πανω στο χερι σου...η δουλεια που εκαναν πανω στην ταστιερα ειναι καταπλικτικη κατα την γνωμη μου...το χερι δεν κολλαει πανω της...

 

k2l6y9.jpg

 

2qjxbiv.jpg

 

και γενικα η ταστιερα δεν ειναι τεραστια...εχω μικρα χερια..και χρειαζομουν κατι που να με βολευει..και δεν ειναι 100 ευρο οργανο που λες "παει στο καλο, θα το παρω κιας μην με βολευει"...ειμαι ψιρας στο θεμα της ανεσης οταν παιζω...

 

(Edit: Τα τάστα σε τι κατάσταση ήταν;)

 

Τα ταστα ηταν απο τα πρωτα πραγματα που μου εκανα εντυποση...μου φανικαν πιο ψηλα απο αλλες κιθαρες που δοκιμασα...μου θυμισε καπως τα ταστα σε μια Gibson Sg Special που εχει ενας φιλος μου...σε γενικες γραμες τα ταστα ειναι ενταξι...απλα εγω κατευασα πολυ το action και τριζει λιγο στην σι και στην μι οταν κανεις bend sto 10o ταστο...με ενα επαγγελματικο setup θα ειναι κομπλε...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μεγειά και καλόπαικτη!

 

Σημασία έχει να σου αρέσει εσένα η κιθάρα σου και να σε εμπνέει να παίξεις καλύτερα. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες.

 

Τώρα, σε κάτι που λες:

 

Συμφωνω δεν ειναι custom shop οπως το σκευτεσαι αλλα...για ρελικ κιθαρα (γιατι για τετοια προκειται) ειναι φτηνη. Οι usa relic κιθαρες αρχιζουν απο 2800+ στον θωμα και σκαι ισ δε λιμιτ...αυτο ηθελα να πω..

 

Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω διόρθωσέ με), η κιθάρα σου έχει το ίδιο ακριβώς μοτίβο στο relicing που έχουν και... όλες οι άλλες του ίδιου μοντέλου. Καρμπόν.

 

Αν δεν κάνω λάθος πάλι, αυτό δεν ισχύει στις limited edition Custom Shop. Τουλάχιστον 2 που έχω δει από το ίδιο μοντέλο, ήταν αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους. Αυτό σε ό,τι αφορά την όποια προσωπικότητα μπορεί να έχει μια ρελικαρισμένη κιθάρα.

 

Τέλος, αν δεν κάνω για τρίτη φορά λάθος  ;D, η κιθάρα σου έχει ένα στρώμα πολυεστέρα και ΑΠΟ ΠΑΝΩ έχει περαστεί νίτρο. Αυτό δεν είναι κακό, εξάλλου το κάνει και σε ακριβά μοντέλα η Fender, ας μην αρχίζουμε όμως τη μυθολογία περί νίτρο(υ).  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σε αυτες ειναι οντως thin skin nitro (& για αυτο αλλωστε κανουν και τοσα λεφτα ),το relicing θα ηταν αλλωστε πολυ κοστοβορο αν ειχαν πολυεστερα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια Αλέξη και σε ευχαριστώ και πάλι. Τώρα απλά πρέπει να διαλέξω 50'ς ή 60'ς. Έπαιξες με 50'ς μήπως;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια Αλέξη και σε ευχαριστώ και πάλι. Τώρα απλά πρέπει να διαλέξω 50'ς ή 60'ς. Έπαιξες με 50'ς μήπως;

 

Δεν επαιξα για εναν μονο λογο...σαυτες της κιθαρες (μαλλον θα το εχεις παρατηρισει και εσυ)..η δουλεια του ρελικ πανω στο μπρατσο δεν ειναι τοσο πραγματικη οσο 8α ηθελε καποιος....γιαυτο την απεκλεισα σαν επιλογη..

 

ηχος? χμμμ...δεν χερω...εγω θα περιμενα να ειναι λιγοτερο  μουντος γιατι εχει μπρατσο κελεμπεκι που δινει περισσοτερα φυσικα πριμα στο οργανο...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω συνεχιστε να μιλατε για το θεμα

 

 

τα υπολοιπα σχολια μεταφερθηκαν εδω για καψιμο... ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170994.msg361231;topicseen#new

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δώθηκε η ευκαιρία εδώ στο Cambridge οπου κανω το μεταπτυχιακό μου να δοκιμάσω μία Road Worn.. H αίσθηση της ήταν πραγματικά καλή , το μπράτσο γλιστρούσε τέλεια παρα την relic επιφάνεια του και γενικότερα εμφανισιακά έσκιζε.. βέβαια περι ορέξεως κολοκυθοπιτα για το τελευταίο..

 

Απορία μου, ΠΩΣ γίνεται να δίνουν άμεσα σκουριά στα μεταλλικά μέρη (πχ. βίδες).

 

Πάντως στην sunburst Highway-1 Strat μου, έχει αρχίσει το φυσικό relicing λόγω της λεπτής στρώσης βαφής που έχει συζητηθεί τόσο εδώ μέσα και εμένα προσωπικά μου αρέσει. Με aged καπάκια στους μαγνήτες και απρόσεκτη ματεχείριση γίνεται σιγα σιγά κούκλα  ;D

 

Ακόμη να κάνω μια οφτοπικ παρατήρηση ότι οι υπάλληλοι είναι πολύ φιλικοί εδώ, έχουν ειδικά διαμορφωμένο δωμάτιο για δοκιμή των κιθαρων σε όποιον ενισχυτή (απο τους διαθέσιμους) επιλέξει ο πελάτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία μου, ΠΩΣ γίνεται να δίνουν άμεσα σκουριά στα μεταλλικά μέρη (πχ. βίδες).

Άντε πάλι, όλα εγώ θα σας τα μάθω?

http://www.monsterrelic.com/

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανείς έχει την 50'ς θα χαρώ να ακούσω για την εμπειρία του με το μέιπλ στην ταστιέρα. Δηλ αν μπιχλιάζει ωραία ή απλώς δεν βλέπεται...

 

Όσο για το ρελίκιασμα των μεταλλικών:

http://www.relicdeluxe.com/hardware_tremolo_bridge.asp

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wing2.mp3 - 3.92MB

 

ενα μικρο cover του γνωστου σε ολους little wing...πιστευω πως αντανακλα καλα για το τι μπωρει να σου προσφερει μια road worn οπως ειναι...(ενταξι μαζι με ενα gt-8 και μια καλη καρτα ηχου ;D )

 

 

μην βιαστειτε να με κραξετε για το λαθος και βρομικο παιξιμο...δεν ηταν αυτο το point.... :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου