Προς το περιεχόμενο

Ποιο Synth για Beto-Dance-Trance και σκυλικα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειτα από ψάξιμο στο net, reviews γενικώς για synth, κατέληξα στα εξής 3

 

1. Korg Triton Extreme

2. Roland Fantom X7

3. Yamaha Motif

 

Προσωπικά ψήνομαι πιό πολύ για το triton, αλλα θα ήθελα και άλλες γνώμες, ειδικά για το Roland.

 

Λόγω απέχθειας μου για τη Yamaha, δεν πολυγουστάρω το Motif. Μετάνιωσα και για την ακουστική μου και για την ηλεκτρική μου και για το Clavinova.

Εχω το CVP-201 και δεν ξέρω αν γνωρίζεται αλλά τα πλήκτρα μετα τον πρώτο χρόνο σπάνε κατα καιρούς! Σπάει ένα κομματάκι πλαστικό στο τελείωμα τους με αποτέλεσμα στο πάτημα να μένουν κάτω! Αναγκάζομαι και τ αλλάζω μόνος μου και να τα πληρώνω 10 ευρώ το ένα στον ακατανόμαστο πιασοκόλλη αντιπρόσωπο...

 

Τέλος πάντων τέρμα τα καντήλια της Yamaha. Απλώς μπούχτησα και ήθελα κάπου να τα πώ...

 

Το έβαλα στη λίστα μόνο και μόνο επειδή είδα πολύ καλά λογάκια γι αυτό στο noiz.

 

Θα ήθελα κάποιος πού έχει το Ρολαντ να μου πεί πως νιώθει. Για το τριτον δεν χρειαζονται λόγια νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, πάρε το Triton. Είναι το καλύτερο από τα 3 για τη χρήση που θέλεις γιατί:

 

1) Κατά γενική ομολογία το δυνατό του σημείο είναι οι ηλεκτρονικοί του ήχοι και όχι οι φυσικοί

2) Στα σκυλάδικα έχει κάνει θραύση, προφανώς είναι ταμάμ για την περίσταση

3) Είναι catchy να έχεις Korg

4) To Roland είναι καλύτερο για πιο rock και συναφείς καταστάσεις

 

Α, το καλύτερο overall workstation (από ήχο μιλώντας) είναι το Yamaha Motif ES αλλά αφού δεν πας τα Yamaha μην το σκεφτείς καθόλου. Πάρε κάτι που θα γουστάρεις, το Korg εν προκειμένω.

 

Υ.Γ. Eye, μήπως ο φίλος σου βγαίνει και live με το μικρό, διακριτικό του πλήκτρο; :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου