Προς το περιεχόμενο

Πατέρα - Manowar


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παντως εστιασα αλλου. Οτι απο το πολυ το γκαρα γκαρα που εχουν ποτισει οι μεταλαδες, μολις τους παιξεις ενα ντο-μι-σολ-ντοσολ-μι-ντο με καθαρη κιθαρα και βαλεις πιανο να παιζει μι-σολ-ντο-μι-ντο-σολ-μι και το μπασο να παιζει μονο την πρωτη νοτα του μετρου, κατευθειαν προκειται περι φοβερου μελωδικου και ατμοσφαιρικου κομματιου :P Eλεος με τους αρπισμους, τους εξαντλησε ο Ανον σε ενα μολις βιβλιο :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εστιασα αλλου. Οτι απο το πολυ το γκαρα γκαρα που εχουν ποτισει οι μεταλαδες, μολις τους παιξεις ενα ντο-μι-σολ-ντοσολ-μι-ντο με καθαρη κιθαρα και βαλεις πιανο να παιζει μι-σολ-ντο-μι-ντο-σολ-μι και το μπασο να παιζει μονο την πρωτη νοτα του μετρου, κατευθειαν προκειται περι φοβερου μελωδικου και ατμοσφαιρικου κομματιου :P Eλεος με τους αρπισμους, τους εξαντλησε ο Ανον σε ενα μολις βιβλιο :p

 

Φιλως, εννωης μπαλαντα? ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εστιασα αλλου. Οτι απο το πολυ το γκαρα γκαρα που εχουν ποτισει οι μεταλαδες, μολις τους παιξεις ενα ντο-μι-σολ-ντοσολ-μι-ντο με καθαρη κιθαρα και βαλεις πιανο να παιζει μι-σολ-ντο-μι-ντο-σολ-μι και το μπασο να παιζει μονο την πρωτη νοτα του μετρου, κατευθειαν προκειται περι φοβερου μελωδικου και ατμοσφαιρικου κομματιου :P Eλεος με τους αρπισμους, τους εξαντλησε ο Ανον σε ενα μολις βιβλιο :p

 

Μη λες ανοησίες, με τους στίχους συγκινήθηκαν αχαχαχααχχαχαχαχαχαχ ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λίγα με τον ύμνο.

Μόνο όποιος έχει οργώσει με Zetor ξέρει τον πόνο του καλλιτέχνη.

 

Το άσμα το έψαχνα περίπου 20 χρόνια, μόλις πέρισυ ξαναέγινε μέρος της ζωής μου.

 

Λούμπεν ακατέργαστος στίχος, εισαγωγή με μπουζούκι και ζεμπεκιά που ξυπνά τον κάμπο.

 

Όσο για τους MANOWAR. Πλέον βρίσκονται στην κατηγορία afterdeath under the grave metal. Μαζί με Iron Maiden, Queensryche, Metallica, Anthrax, Slayer, Megadeath....και ο κατάλογος είναι μακρύς. Ας εξαργυρώσουν επιτέλους τα ένσημα του ΙΚΑ.

Ευτυχώς για εμάς τους μεταλλάδες που παράγουν μουσική οι Opeth, Nevermore, Mastodon, Arch Enemy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν καταλαβαινεις καν ο,τι ειναι ο Meine ειναι το θεμα!  ;D

 

[flash=200,200]

 

μόνο εγώ φαντάστηκα στο 1:47 να κάνει βουτιά στο κενό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι η μουσική, η προφορά ή οι Manowar. Το πρόβλημα είναι οι στοίχοι που δεν έχουν νόημα. Αν δεν ξέρεις τη γλώσσα, αν δεν έχεις επαφή με την στιχουργική μιας χώρας κ.λ.π. δεν βγάζεις κάτι της προκοπής.

 

Για να το πάω όμως και λίγο παρακάτω, νομίζω ότι και οι στοίχοι (γενικά ) έχουν πέσει στη θανατηφόρα παγίδα των κλισέ. Όπως και η μουσική: Αν δεν ξηγηθείς φασολαδίτσα, παχμπελομάτζορα και ενατεσεροπεντάρες, προκοπή δε βλέπεις. Ομοίως η κάθε γλώσσα έχει τα στανταράκια της, που εκτός από γλωσσικά ιδιώματα εκφράζουν και τη νοοτροπία του κάθε λαού. Στην Ελλάδα το μόνο που θα ακούσεις σήμερα είναι για πάθη που έγιναν λάθη, για χάλια- τσιγάρα και μπουκάλια και άλλα κοινωνικά ζητήματα.  ;D Οπότε όποιος ξεφύγει από αυτά θα ακούγεται περίπου όπως οι Manowar  ;D ;D ;D  

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου η προφορά του συγκεκριμένου αγγλόφωνου τραγουδιστή. Αντιθέτως, χωρίς να είναι η μητρική του γλώσσα κατάφερε να αποδώσει σωστότατα τις ελληνικές λέξεις και μάλιστα ακόμα και τους δίφθογγους. Χωρίς να διαχωρίζει π.χ. το ''ου'' σε ο και υ. Και βέβαια τηρουμένων των αναλογιών, με την αναπόφευκτη ξενική προφορά. Σε αυτό έχουμε πιο πολύ γέλιο εμείς, που τραγουδάμε ελληνικά με αγγλική προφορά. Παράδειγμα έχει ήδη ανεβεί παραπάνω  από τον blue.

Σαφώς το αστείο έχει να κάνει με τους στίχους.

Κατά προσωπική πάντα γνώμη, ο τίτλος του θέματος θα έπρεπε να είναι ''να πως ακούγεστε στους Αγγλόφωνους όταν προσπαθείτε να γράψετε αγγλικό στίχο''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου