Προς το περιεχόμενο

καποταστο για ηλεκτρικη κιθαρα


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου φαίνεται πως είναι ξεκούρισμα,το θέμα είναι ότι δεν πατάει σωστά το καποτάστο.

 

Συνίθως από την μια πλευρά είναι ΟΚ και από την άλλη νομίζεις ότι θέλει σφίξιμο η χορδή για να έρθει σωστά,αν σε εκείνο το σημείο το πατήσεις(καποτάστο) με το χέρι θα δεις ότι η χορδή θα έχει σωστό κούρδισμα.

 

Στην φώτο 4 το δείχνω με υπερβολή για να φαίνεται

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=620

 

στις κατίνι χορδές είναι λάσκα και έχει την εντύπωση ότι θέλει σφίξιμο η χορδή για να κουρδιστεί σωστά αλλά αν πατηθεί καλά το καποτάστο δεν έχει ανάγκη.

 

Βέβαια το δικό μου είναι για κλασσική αλλά η ιδέα είναι ίδια το μόνο που αλλάζει είναι ότι το δικό μου είναι ολόισιο χωρίς radius

 

 

Ένα τεστάκι είναι ενό έχει τοποθετιθεί το καποτάστο βαράς την χορδή το πιέζεις από πάνω και αν δεις ότι ο τόνος αλλάζει προς τον ψιλότερο συμαίνει ότι δεν έσφιξε καλά,

αν δεν αλλάζει ο τόνος το καποτάστο είναι ΟΚ.

 

Για να έχω ίδιο πάτημα και από τις δύο πλευρές το πιέζω με το χέρι όπως την τελευταία φώτο με την διαφορά ότι το πατάω και από τις δύο πλευρές αντί για την μια και τότε το σφίγγω.

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=620

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο με το δικό σου απλά το λέω για να υπάρχει μια εξήγιση όσο αφορά το ξεκούρδισμα.

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου