Προς το περιεχόμενο

Compression Techniques


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!  Θα ήθελα να μου πείτε settings από compressors δηλαδή τι threshold, ratio, attack, release (μπλα μπλα μπλα..) βάζουμε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις:

 

1) Σε brutal vocals (καλό παράδειγμα είναι ο Randy από Lamb of God), 2) σε ηλεκτρική κιθάρα με αρκετά μεγάλο gain και 3)σε μπάσο.

Ξέρω πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, δεν βάζουν όλοι το ίδιο EQ στον ήχο της κιθάρας τους, δεν έχουν όλοι την ίδια ικανότητα για brutals άρα δεν μπορείτε να μου πείτε σίγουρα πράματα..

Αλλά πιστεύω μία μίνι λίστα με μερικά γενικά standards θα ήταν καλή ιδέα ώστε να ξέρουν και οι αρχάριοι (εγώ ;D) μερικά βασικά πράματα.

 

Απαντήσεις στο παρακάτω στυλ θα βοηθούσαν πολύ  :)

 

 

Για μπάσο μπορείς να βάλεις:

 

Ratio: Από τόσο μεχρι τόσο.

Attack: Δε θα ήταν καλό να έχεις μικρό attack επειδή..

 

Για κιθάρα δεν χρειάζεται καθόλου η ελάχιστο.

 

(Καπώς έτσι δηλαδη).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν υπαρχουν "κανονες" συνηθως βαζω τα παρακατω

 

Φωνες

 

R:8-10/1,A:fast (...very fast ;D)

 

 

Bass:

 

R:4-8/1,A:2-10 ms

 

Guitar:

 

R:8-10/1,A:2-5 ms

 

αν & δεν μας...ζητησες τιμες release σε ολα τα παραπανω βαζω  0,5 s συνηθως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!  Θα ήθελα να μου πείτε settings από compressors δηλαδή τι threshold, ratio, attack, release (μπλα μπλα μπλα..) βάζουμε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις:

 

1) Σε brutal vocals (καλό παράδειγμα είναι ο Randy από Lamb of God), 2) σε ηλεκτρική κιθάρα με αρκετά μεγάλο gain και 3)σε μπάσο.

Ξέρω πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, δεν βάζουν όλοι το ίδιο EQ στον ήχο της κιθάρας τους, δεν έχουν όλοι την ίδια ικανότητα για brutals άρα δεν μπορείτε να μου πείτε σίγουρα πράματα..

Αλλά πιστεύω μία μίνι λίστα με μερικά γενικά standards θα ήταν καλή ιδέα ώστε να ξέρουν και οι αρχάριοι (εγώ ;D) μερικά βασικά πράματα.

 

Απαντήσεις στο παρακάτω στυλ θα βοηθούσαν πολύ  :)

 

 

Για μπάσο μπορείς να βάλεις:

 

Ratio: Από τόσο μεχρι τόσο.

Attack: Δε θα ήταν καλό να έχεις μικρό attack επειδή..

 

Για κιθάρα δεν χρειάζεται καθόλου η ελάχιστο.

 

(Καπώς έτσι δηλαδη).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Γεια σου Ψυχανωμαλε!Η αληθεια ειναι οτι διαλεξες ενα αρκετα ψυχανωμαλο(αλλα & ενδιαφερον)θεμα ν'ασχοληθεις...

Πανω απ'ολα θα πρεπει να καταλαβεις ΠΩΣ ακριβως λειτουργει ενας κομπρεσσορας.Θελει χρονο,λιγο διαβασμα & κυριως εξασκηση στ'αυτακια για να πεις οτι καταλαβαινεις τι παιζει.Πιστευω λιγοι εδω μεσα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΡΟΥΝ ποτε & πως να ρυθμισουν αυτες τις παραμετρους(& δε βαζω εμενα σ'αυτους)!

Οι ρυθμισεις πρεπει να'ναι τετοιες ωστε να μην ακους περιεργα artifacts οπως distortion,pumping,'breething' & ολα τα σχετικα(εκτος αν θελεις εσυ να ισχυει κατι απ'τα παραπανω βεβαια).Αν π.χ. το μπασσο κρατα νοτες για ωρα θα πρεπει να προσεξεις το release ωστε να μη φανει σαν να χαμηλωνει η ενταση στα μισα της 'πορειας' της νοτας & επειτα να επανερχεται η ενταση.Το release ειναι ισως η πιο σημαντικη ρυθμιση του κομπρεσσορα.

Το attack το ρυθμιζεις αναλογα με το ποσο θελεις να 'σκοτωσεις' την ατακα του σηματος η οχι.Αν σ'ενα ταμπουρο το σεταρεις στα 0,1ms θα τσακισεις το αρχικο χτυπημα & ο ηχος θα χασει την επιθετικοτητα του.Αν βεβαια το αρχικο χτυπημα ειναι πιο ισχυρο απ'οτι θες τοτε φυσικα ρυθμισε το γρηγορα(0,1ms-3ms).

Το threshold το κατεβαζεις εως οτου αρχισεις να εχεις το gain reduction που επιθυμεις.Αν θες να τσακισεις μονο τα peaks μπορεις να το αφησεις αρκετα ψηλα(-10 db ας πουμε αυθαιρετα)& με ratio 10:1.Αν θες να φανεις πιο ευγενικος αλλα σε μεγαλυτερη ποσοτητα σηματος μπορεις να το κατεβασεις στα -30db αλλα με ratio 2:1 η 1.5:1.Αν χρησιμοποιουσες 10:1 σ'αυτη τη περιπτωση θα σκοτωνες πολυ σημα & θα επρεπε να'σαι σουπερ προσεκτικος με το release!Η αληθεια παντως ειναι πως το συγχρονο metal χρησιμοποιει τετοιες ρυθμισεις & εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ.Αλλοι πιουριστες τις σνομπαρουν.Ο καθενας εχει μια γνωμη οπως & μια κωλοτρυπιδα οποτε,οπως & εγω,μπορεις ν'αποκτησεις τη δικη σου.

Ενα πολυ καλο plugin σε ηχο αλλα & με ωραια απεικονηση του τι ακριβως κανεις στο σημα σου ειναι το Pro-C της Fabfilter.Τελειο για (οπτικη)εκπαιδευση & θα το χρησιμοποιησεις πολες φορες.Πιστεψε με... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτον ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

προς Superfunk: ζήτησα στην αρχή release απλά δεν το ανέφερα μετά :P

 

προς kevin nowhow: ωραία παράγραφος με γνώσεις θα κάτσω να την μάθω  ;D

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου