Προς το περιεχόμενο

Μια δημοσκόπιση για το gear (εκτός από κιθάρες)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ψήφισα solid state ενισχυτή (Gallien πάντα) διότι οι λαμπάτοι όσο μου αρέσουν στην κιθάρα τόσο με χαλάνε στο μπάσο... Δεν ξέρω γιατί... Γούστα είναι αυτά... Πετάλια διότι παρ'όλο μπασίστας χωρίς το fuzz το wah και το phaser δεν μπορώ κάτι παθαίνω... Αυτά γενικά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ ψήφισα:

1) Λαμπάτος ενισχυτής (πρόβες & live)

2) Πεταλιέρα (aka Tonelab SE)

3) Solid state amp (Trademark 30) για εξάσκηση στο σπίτι και recording

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψήφισα:

1) Λαμπάτος ενισχυτής (πρόβες & live)

2) Πεταλιέρα (aka Tonelab SE)

3) Solid state amp (Trademark 30) για εξάσκηση στο σπίτι και recording

 

Δηλαδή Ηλία τον SS τον χρησιμοποιείς πρακτικά "το ίδιο" με τον λαμπάτο, απλώς για άλλες δουλειές.  ;)

 

Ίσως θα έπρεπε να βάλω επιλογή "Solid State - Μπάσσο", τώρα όπως το βλέπω, μάλλον το 1/4 με 1/3 των όσων έχουν απαντήσει solid state, μάλλον είναι μπασσίστες....

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή Ηλία τον SS τον χρησιμοποιείς πρακτικά "το ίδιο" με τον λαμπάτο, απλώς για άλλες δουλειές.  ;)

 

Τον ss τον έχω "εσώκλειστο" σπίτι μιας και παίζει & γράφει αρκούντως καλά ακόμη και σε χαμηλές εντάσεις , ενώ τον λαμπάτο μονίμως εκτός, στο χώρο που κάνουμε πρόβες.

(Αυτός είναι και ο λόγος που πήρα ss ενισχυτή, αντικαθιστώντας τον "μικρό "Fender Pro Jr που είχα παλαιότερα μόνο για οικιακή χρήση).

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ss τον έχω "εσώκλειστο" σπίτι μιας και παίζει & γράφει αρκούντως καλά ακόμη και σε χαμηλές εντάσεις , ενώ τον λαμπάτο μονίμως εκτός, στο χώρο που κάνουμε πρόβες.

(Αυτός είναι και ο λόγος που πήρα ss ενισχυτή, αντικαθιστώντας τον "μικρό "Fender Pro Jr που είχα παλαιότερα μόνο για οικιακή χρήση).

 

αυτός ο trademark πρεπει να είναι πολύ καλό μηχανημα αν κρίνω απο τον ήχο στα βιντεακια σου..

αν χρησιμοποιείς προσομοιώσεις απο πχ TL πάνω του το αποτελεσμα βγαίνει το ίδιο καλο?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησιμοποιείς προσομοιώσεις απο πχ TL πάνω του το αποτελεσμα βγαίνει το ίδιο καλο?

 

Ναι μια χαρά παίζει. Βέβαια, ο λαμπάτος έτσι κι αλλιώς είναι άλλη φάση (ειδικά σε υψηλή ένταση) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα έπρεπε να βάλω επιλογή "Solid State - Μπάσσο", τώρα όπως το βλέπω, μάλλον το 1/4 με 1/3 των όσων έχουν απαντήσει solid state, μάλλον είναι μπασσίστες....

Αυτό συμβαίνει μάλλον (βγάζω συμπεράσματα από εμένα) επειδή οι Solid State ενισχυτές έχουν άμεση απόκριση και ατάκα ενώ οι λαμπάτοι είναι πιο στιβαροί (με την κακιά όμως έννοια) και έτσι είναι σαν να είσαι συνέχεια φουλ κομπρεσαρισμένος και περιορισμένος... Ενώ οι solid state χωρίς να σου κόβουν συχνότητες κλπ σου δίνουν απίστευτη ατάκα (ειδικά αν είναι gallien ;) )και σου λύνουν τα χέρια στο groove... ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαμπατο,πεταλιερα,πεταλια   (με αυτη τη σειρα) :)

 

Μετά την αλλαγη του αριθμού των επιλογων, προσθετω και ss ενισχυτη, μιας και σε ειδικες περιπτωσεις (οταν παιζω με σκαφος σε ακουστικο σχημα) , προτιμω να το βαζω σε εναν fender ultra chorus απότι σε αλλες λαμπατες επιλογες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια modelling πεταλιερούλα digitech gnx3000 στην πρόβα και στο σπίτι.Κατευθείαν σε κονσόλα και από εκεί σε ότι full range υπάρχει(κατι qsc στο προβάδικο και ένα jbl surround 5.1 της πλακας σε ένα sony home theater amp αλλιώς ακουστικά στο σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου