Προς το περιεχόμενο

Μια δημοσκόπιση για το gear (εκτός από κιθάρες)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω κατά πόσον μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, όταν έχουμε διαφορετικές κατηγορίες τιμής.

Πχ ένα λαμπάτος ενισχυτής ξεκινάει από 145 ευρώ (με την καμπίνα του)

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5hg112v.htm

ενώ ένα midi σύστημα από τα 585 ευρώ

http://www.thomann.de/gr/roland_gr20gk.htm

 

Βάσει στατιστικής, πιστεύω ότι τουλάχιστον οι μισοί που έχουν λαμπάτο, έχουν πληρώσει πάνω από €500 για να τον αποκτήσουν. Για να μην μιλήσουμε καλύτερα για πεταλάκια...  Ως εκ'τούτου δε νομίζω ότι το κόστος του MIDI είναι ο βασικός περιοριστικός παράγοντας.

 

 

Μπορει να ειναι δικο μου συμπερασμα αλλα βλεπω οτι εν μεσω <<κρισης>> (αυτο ειναι ενα πικραμενο κεφαλαιο που δεν αξιζει να το αναλυσουμε τωρα) τα ενχωρια μαγαζια δε δειχνουν να πτοουνται!!! Πραγμα που σημαινει οτι μαλλον ακομα πουλανε...

 

Θα επιχειρήσω να απαντήσω.

 

Αν είσαι μέσα στην αγορά, θα δεις ότι πάρα πολλές "κάθετες" αγορές συνέχισαν "χωρίς να δείχνουν να πτοούνται". Ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται απ'έξω, οι σκασμένες επιταγές και τα φέσια είναι άλλο θέμα...  ;)

 

Ωστόσο όντως νομίζω και εγώ ότι το γεγονός ότι κάθε σπίτι έχει και από έναν λαμπάτο, είναι αποτελεσμα ΚΑΙ marketing και της φτήνιας, και όχι, δεν φταίνε οι Κινέζοι, αυτοί φτιάχνουν ό,τι τους πεις. Αν "φταίει" κάποιος είναι όσοι ζουν πλουσιοπάροχα πουλώντας τεχνολογία του '40 ακόμα σήμερα.  ;) Όχι πως είναι κακό, να εξηγούμαστε, εφόσον η τεχνολογία δουλεύει.

 

Σίγουρα όμως θα πρέπει να δεχτούμε ότι οι περισσότεροι από εμάς, θα έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους με μια εναλλακτική τεχνολογία, που θα ήταν προσιτή οικονομικά, άρα σε ένα βαθμό είμαστε και θύματα του marketing.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου