Προς το περιεχόμενο

Νέα Rockinger - Strat ψήνεται!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο πολυ καιρο ψαξιματος , συζητησεων , δημοσιευσεων , κ.α. , με την πολυτιμη βοηθεια του superfunk αλλα και αλλων φιλων του noiz , αποφασισα και εκανα παραγγελια απο rockinger σωμα swamp ash σε φυσικο χρωμα , neck maple , vintage tremolo , και ολα τα συναφη εκτος απο κλειδια(fender-schaller locking chrome) και μαγνητες (3 single coil seymour duncan QP) που διαθετω ηδη.περιμενω εναγωνιως και θα ανεβασω φωτο και σχολια καθως και .wav file οταν γινει η δουλεια.

 

εχω σκεφτει τα παντα και το μονο πλεον που θα χρειαστω καθοδηγηση ειναι η τοποθετηση των ελατηριων του τρεμολο και η σ ω σ τ η τοποθετηση και βιδωμα του neck.γι αυτο παρακαλειται οποιος μπορει να βοηθησει ....δεκτον!

αυτο που εχω μαθει να απαγγελω απεξω κι ανακατωτα ειναι το post του superfunk ''κατασκευη κιθαρας bolt on''.

 

επεται συνεχεια.

 

Υ.Γ. στο νησι εχει Γ@@@θει να μας ταρακουναει στους σεισμους.....ουφ!!!!χε χε χε

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς να έρθουν τα parts!Δεν πιστεύω να περιμένεις πάνω από 1 άντε 2 βδομάδες(εμένα κάπου 10 μέρες έκανε αν θυμάμαι καλά).Έγω βέβαια στην θέση σου θα έπαιρνα για τρέμολο το vintage wilkinson της gotoh και όχι το standard ή ακόμα καλύτερα το μοντέρνο με 2 βίδες αλλά είναι δική σου επιλογή.Αφού έχεις και locking-keys θα είσαι μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& ομως το Vintage εχει καλυτερο ηχο απο τα αλλα δυο που προτεινεις μια και ειναι το μονο με steel block. :wink:

Spimav θα σου διευρυνουν και τις τρυπες των κλειδιων για να χωρεσουν τα κλειδια σου?(δεν χωρανε στο μπρατσο της rockinger)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι superfunk.το ζητησα.επισης ζητησα και καλο ''κοψιμο'' του nut για 10αρες χορδες.

ως αναφορα το τρεμολο , παραγγειλα το vintage steel tremolo model 1616c.τωρα με προβληματησατε σχετικα με την επιλογη του τρεμολο....

παντως το τρεμολο να ξερετε οτι , οπως και στην τωρινη μου κιθαρα , θα ειναι ο λ ο& τραβηγμενο πισω.κολλημενο με το σωμα.προς το παρον δεν χρησιμοποιω καθολου τρεμολο.

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακαλυψα οτι απο λαθος μου εβαλα αυτο το θεμα στο ''περι ανεμων και υδατων''

ελπιζω καποιος απο τους modulators να το τρανσπορταρει στο ''guitars,bass & amps''

ευχαριστω

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι superfunk.το ζητησα.επισης ζητησα και καλο ''κοψιμο'' του nut για 10αρες χορδες.

ως αναφορα το τρεμολο ' date=' παραγγειλα το vintage steel tremolo model 1616c.τωρα με προβληματησατε σχετικα με την επιλογη του τρεμολο....

παντως το τρεμολο να ξερετε οτι , οπως και στην τωρινη μου κιθαρα , θα ειναι ο λ ο& τραβηγμενο πισω.κολλημενο με το σωμα.προς το παρον δεν χρησιμοποιω καθολου τρεμολο.

&

[/quote']

 

τοτε ακομα καλυτερα,και καλυτερο ηχο θα εχεις (το βιντατζ τρεμολο υπερτερει σε αυτο το σημειο,και καλυτερη σταθεροτητα στο κουρδισμα,οχι πως το βινταζ τρεμολο ΣΩΣΤΑ ρυθμισμενο εχει βεβαια προβλημα... :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα παίζει καλά αν είναι σωστά ρυθμισμένο το vintage αλλά όπως και να το κάνουμε άλλη αίσθηση έχει το άλλο(για το κανονικό wilkinson by gotoh μιλάω όχι για το vintage).Anyway αυτά είναι θέμα γούστου και συνήθειας.Τώρα να λέμε ότι το steel block έχει καλύτερο ήχο από το άλλο είναι το ίδιο πράγμα που λέμε για τα ξύλα πιστεύω.Ο ενισχυτής είναι πολύ περισσότερος σημαντικός και οι όποιες μικροδιαφορές υπάρχουν διορθώνονται πιστεύω με το eq.Έτσι κάθε καλή κιθάρα ασχέτως απο ξύλα και hardware μπορεί να ακουστεί καλά σε έναν καλό λαμπάτο.Αυτή είναι η άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως τα ισχυρα πριμα που προσθετει το μοντερνο 2-ποιντ τρεμολο (& το wilkinson) καταστρεφουν τον κλασσικο στρατ ηχο (ασε που ειναι & ασχημα ενω το βιντατζ κουκλι!! :lol: ) η γεφυρα ειναι ΠΟΛΥ σημαντικη στον ηχο (ηλεκτρικο η ακουστικο)....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,

τα παιρνω ενα ενα για να μη μου μεινει απορια.

στο πισω μερος του σωματος υπαρχει η κοιλοτητα του τρεμολο.απ οτι βλεπω στο ''the fender stratocaster'' , αναμεσα απο τις τρυπες που περνιουνται οι χορδες , υπαρχουν 5 μικρες τρυπες που ξεκινανε τα ελατηρια.

η αλλη ακρη των ελατηριων καταληγει σε ενα επιπεδο μεταλλικο κομματι το οποιο βιδωνεται στην απεναντι πλευρα της κοιλοτητας.ελπιζω να τα λεω καλα μεχρι εδω.υπαρχουν τρυπες για το βιδωμα ,η πρεπει να υπολογισω εγω το κεντρο?(πανω κατω δεξια αριστερα?)

μολις εγκατασταθει αυτο , περνω τις 2 μι και αφου τιε περασω και απο τα κλειδια τους στο μπρατσο το κεντραρω ωστε να ισαπεχουν και απο τις 2 πλευρες.σημδευω και τρυπαω.

υπαρχει κατι λεπτομερες η σημαντικο που πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα superfunk?

καποια περαιτερω οδηγια?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεθεσα και τα χρηματα σημερα το πρωι και ελπιζω να προχωρησουν οι φιλοι στη γερμανια.1-2 εβδομαδες ε? χμμμ...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου