Προς το περιεχόμενο

ddrum 4se ή Roland td20???


nikos0937

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H ερωτηση σου φιλε μου ειναι καπως ασαφης.....μονο το module η και τα pads?

για ενα συγκεκριμμενο ηχο η γενικως?

με δικα σου πιατινια η των ηλεκτρονικων?....για ξεκαθαρισε το λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς ευχαριστώ.

Λοιμόν

1)Παίζουμε λίγο ποπ/ροκ στην αρχή,αλλά κυρίως λαικά χορευτικά (το μαγαζί είναι πίστα-μπουζούκια)

2)Ενδιαφέρομαι για full set (brain+pads)

3)Θα παίζω με δικά μου πιατίνια και διπέταλο eliminator

4)Απο ήχο θέλω ευελιξία και ποικιλία

5)Έχω ήδη τα Roland SPD-S και Roland HPD-15

 

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια,ακου λοιπον πως εχει το θεμα...

τα roland ειναι πιο ανθεκτικα και εχουν καλυτερους ηχους σε πιατινια.

αν και το ποσο θα ειναι μεγαλυτερο,αξιζει καθως η ευελιξια σε ηχους ειναι καλυτερη χειριστικα απο το αντιστοιχο ddrum.

αν και για πιατινια θα προτεινα κατι σε φυσικο.

η καλυτερη λυση κατ'εμε ειναι στα κανονικα τυμπανα που ηδη εχεις,να προσθεσεις triggers με κανα module td6,και να βγαζεις τον ηχο ψηφιακο απο την κονσολα-ηχεια.

τα ηλεκτρονικα ειναι κυριως για practice και κανα jamming-αυτη ειναι η διαφορα τους με τα κανονικα,το ποσο που θα δωσεις ειναι πολυ μεγαλο.παντως στα πολυ ακριβα μοντελλα οπως td20 set θα σε καλυψει και για αυτο που θες.....

αλλα να δωσεις 5000+ για κατι τετοιο δεν το προτεινω,ειδικα για μαγαζι αφου με τον καπνο και ολα αυτα,θα γινουνε σκατα εμφανησιακα και πανω στο τσακιρ κεφι δεν βλεπει και κανεις τι παιζεις......

 

που τα βρισκετε τοσα φραγκα,ωρε κουφαλες? 8O :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να παίξω με φυσικά γιατί οι υπόλοιποι στο πάλκο κουφαίνονται και το αναγκαίο plexiglass με ξεκουφαίνει.

Όσο για τα χρήματα, θα τα πάρω από internet με χρήματα του μαγαζιού και θα τα ξεπληρώσω (όχι ότι έχω λεφτά για ξόδεμα). Και θα μου μείνει και ένα σούπερ σετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα σαν ντραμμερ θα εχεις συνηθησει να χτυπας το δερμα και να ακουγεται ηχος,απλα θελει συνηθεια να βγαινεις απο ηχεια....3 μετρα π.χ μακρια,καθως θα εχεις καθυστερηση στον ηχο.

αν δεν σε ενοχλει αυτο ,γιατι θελει συνηθεια, αβλεπι roland

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nikos0937 η λύση δόθηκε για την ακρίβεια χθες το βράδυ, το μαγαζί δέχτηκε να πληρώση τα τύμπανα. :) Για τους φίλους στο forum να πω ότι γνωρίζομαι με το παιδί του εν λόγω θέματος μιας και θα είναι ο ντράμερ για την χειμερινή σεζόν, στο μαγαζί που επιμελούμαι το πρόγραμμα. Και ο προηγούμενος ντράμερ είχε ηλεκτρονικά τύμπανα για την ακρίβεια τα ddrum. Και έχω να πω ότι από τότε που βάλαμε ηλ. τυμπ. βγήκε επιτέλους σωστός ήχος στο πατάρι και κατά συνέπεια στο μαγαζί. Ξέρω βέβαια ότι αυτό δεν αρέσει σε πολλούς ντράμερ μιας και οι περισσότεροι προτιμούν τα φυσικά τύμπανα (και εγώ τα προτιμώ σαν ήχο). Αλλά τι να κάνεις όταν το πατάρι είναι μικρό σχετικά για τα άτομα που παίζουν, και οι ενισχυτές των οργάνων δίπλα στα τύμπανα; Μόνο το feedback από τα μικρόφωνα της ντραμς που έπαιρναν και τους ήχους των παρακείμενων ενισχυτών έφτανε να γίνει μια μικρή κόλαση :twisted:

Και το πλεξιγκλάς δεν ήτανε και η ιδανικότερη λύση γιατί πρώτον δεν σώζεται και πολύ ο ήχος, δεύτερον ο ντράμερ στο τέλος κουφαίνεται, τρίτον εμένα προσωπικά μου την σπάει βρε αδελφέ να βλέπω έναν συνάδελφο μέσα στην γυάλα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας εκ πειρας σου προτεινω να μη πας σε πιστα με διπλοπεταλο γιατι θα σε απολυσουν και θα παρουν ντραμερ που να παιζει με traditional grip...:P.σοβαρα τωρα, αν θες αποκλειστικα για τετοια χριση παρε ddrum.αν θες ομως να κανεις μια επενδυση για σενα τοτε td-20 ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου