Προς το περιεχόμενο

Schulze, Gerrard και Berlin


ex-OurDarkness

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας,

 

πριν 2 περίπου εβδομάδες ήμουν στο Βερολίνο για μία συναυλία του Klaus Schulze στην οποία συμμετείχε και η Lisa Gerrard από τους Dead Can Dance. Η συναυλία διεξάχθηκε στο Tempodrom (που είναι κοντά στην Potzdamer Platz) με πολύ καλή ακουστική.

 

Άκουσα αέρινα pads, μινιμαλιστικούς περίεργους ήχους, χορωδιακά samples, Minimoog solo, διάφορα bleeps ευγενική χορηγία του EMS Synthi A, διάφορα διαστημικά arpeggios, last but not least την εκπληκτική φωνή της Lisa Gerrard. Την Lisa την είχα ξαναδεί στην Θεσσαλονίκη το 1996 με τους Dead Can Dance, ενώ τον Klaus όχι και φυσικά τέτοιες συνεργασίες δεν χάνονται. Πήγα στο Βερολίνο ειδικά για αυτό το κονσέρτο και αποδείχθηκε μία από τις καλύτερες συναυλίες που έχω δει/ακούσει ποτέ. 8)

 

Για τους keyboardόβιους ο Klaus είχε on stage:

 

Roland JD-800

Roland V-Synth GT

Roland RS 400 mixer

EMS Synthi A

Moog Minimoog

E-mu Systems Emulator 4 (x2) και πίσω του είχε

Quasimidi Wall (ποιός ξέρει πόσα Rave-o-lution είχε εκεί.. :o)

Access Virus B

MAQ16 Sequencer

και ένα laptop Apple με Logic + Spectrasonics Atmosphere

 

Δείτε 2 youtubia, στο 2ο κλιπ και στο 02:32 ακούγεται η φωνή μου.. ;D Γαρ ψηλός, τον εντόπισα πρώτος να ανεβαίνει ξανά τα σκαλιά. ;D

 

1.

 

 

2.

 

 

Αν κανείς πάει στο Βερολίνο, φρονώ ότι αξίζει να δει το μουσείο μουσικών οργάνων (που είναι επίσης πάρα πολύ κοντά στην Potzdamer Platz), μεταξύ των οποίων υπάρχει αυτό:

 

3941232335_c304fa8c76_b.jpg

 

αλλά και αυτό:

 

3941228769_93326704b4_b.jpg

 

Εννοείται ότι όταν δεν κοιτούσε ο έφορος σκάλιξα λίγο το VCS3 - δεν άντεξα. Ρίγη συγκίνησης κ.λ.π. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε να το περιμενω οταν διαβαζα Schulze στα αριστερα της οθονης οτι θα ειναι δικο σου ποστ, αλλα ειμαι λιγο απογοητευμενος απο σενα....

 

.... Βιντεακι απο το μουσειο δεν παιζει?

 

ε?

 

ε?

 

ε?

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχεράκια... δεν ξέρω για τί απ' όλα να ζηλέψω. Τους καλλιτέχνες και τη συναυλία που είδες, το χαμό από synths, το μουσείο, το Βερολίνο; Πάντα τέτοια! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε να το περιμενω οταν διαβαζα Schulze στα αριστερα της οθονης οτι θα ειναι δικο σου ποστ, αλλα ειμαι λιγο απογοητευμενος απο σενα....

 

.... Βιντεακι απο το μουσειο δεν παιζει?

 

ε?

 

ε?

 

ε?

 

Δεν λες καλά που μπόρεσα και τράβηξα και τις φωτό - μετά από λίγα λεπτά η φωτογραφική χάλασε.. :(

 

Τυχεράκια... δεν ξέρω για τί απ' όλα να ζηλέψω. Τους καλλιτέχνες και τη συναυλία που είδες, το χαμό από synths, το μουσείο, το Βερολίνο; Πάντα τέτοια! :)

 

Thank you. ;)

 

Nice...! btw, εμένα αυτός ο άνθρωπος γιατί κάθε φορά που τον βλέπω μου θυμίζει τον...... Κοκό; :-[ :-[

 

Κοκό; όπως Chanel? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν τον ξερω Schulze περα απο αναφορες εδω μεσα, δε μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε η μουσική του. Επισης δε μ αρεσουν τα Virus πολυ, οπως και το JD800 :P

 

Φυσικα δε μ αρεσαν τα συγκεκριμενα που ειδα, δε μιλαω για το εργο του κυριου, που προφανως θα αξίζει το ονομα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μπορούσα να τον δω! Έψαξα λίγο βιαστικά αλλά δεν είδα ημερομηνίες για τουρνέ τώρα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου