Προς το περιεχόμενο

Gerley Les Paul.....Τι εστί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!

 

Εχω στην κατοχή μου μια Gerley les paul περίπου 16 χρόνια....(λείπει το decal αλλα το έμαθα απο εναν γνωστό που την ήξερε την κιθάρα) οσο και να ψαχνω για αυτη στο ιντερνετ δεν βρίσκω καμια πληροφορία, ούτε καν το logo της εταιρίας σε photo!

 

Ξέρει κάνεις τι εστι η εν λόγο μάρκα?...ρωτώντας λίγο απο δώ και από κει έμαθα οτι ηταν χοντρή μουφα ;D

 

επίσης μπορεί κάνεις η έχει κάνεις τέτοια κιθάρα  να κανει ποστ το decal της gerley σε photo?

 

ηταν china κιθαρα?

 

 

 

gerley1.th.jpg

gerley2.th.jpg

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηταν china κιθαρα?

τότε που έβγαιναν αυτές οι κιθάρες, δεν είχε ανακαλυφθεί η Κίνα...και εγώ είχα μία Gerley ταυράκι το 1977...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπηρχαν Κινεζοι κιθαροκατασκευαστες την εποχη των Gerley (τοτε oi Κινεζοι διαβαζαν ακομα την κοκκινη βιβλο,εφτυναν τον καπιταλισμο και τρωγανε τυφλοποντικες  στα ρυζοχωραφα... ;D ;D)..

 

Ιταλικες κιθαρες αντιγραφα γνωστων μοντελλων ηταν (ΟΛΟΙ ειχαμε απο ενα ταυρακι Gerley αγορασμενο απο κατι τρισαθλιους απατεωνες που τις πουλαγαν χρυσες...).. ;D ;D,συνηθως με Plywood σωματα και μαγνητες της συμφορας...τις αγαπουσαμε ομως ;D ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gerley...........? εχω να ακουσω αυη τη φίρμα χρόνια...!

ήταν οι φθηνές κιθάρες (les paul και SG) μιας αλλης εποχής (εγώ τις θυμάμαι στις αρχές-μέσα των 80's αλλά μαλλον είναι πιο παλιες).  Απο τα λιγα που θυμαμαι ήταν "χοντροκομένες" και φτηνιαρικες.... οχι πως θα με χαλαγε να ειχα μια, ετσι για τις παλιες εποχές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΟΙ ειχαμε απο ενα ταυρακι Gerley αγορασμενο απο κατι τρισαθλιους απατεωνες που τις πουλαγαν χρυσες...).. ;D ;D,συνηθως με Plywood σωματα και μαγνητες της συμφορας...τις αγαπουσαμε ομως ;D ;D ;D)

 

θυμάμαι και τα μαγαζιά που τις έβλεπα στη βιτρίνα...ακριβούτσικες αναλογικά με την ποιότητά τους αλλα πολύ πιο φθηνές απο τις gibson που εμεις κολλημενοι στη βιτρίνα μας τρεχαν τα σάλια, αλλα τελικα να συμβιβαζόμαστε με gerley ή eko ή μια σειρά απο άλλες φίρμες....

 

EDIT: τώρα θυμηθηκα, δεν ήταν αυτοκόλλητο το logo, ήταν σε ένα τσίγκινο ταμπελάκι, κολλημένο στο headstock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μια Gerley strat 2 tone sunburst, με 3θεσιο παρακαλω κι οχι 5θεσιο πσσσσσσσσσσσσσσσ

κι εννοειται το logo (ταμπελακι) το ειχα ξηλωσει για να την κοιταζω και να νομιζω οτι ειναι πραγματικη στρατ :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβασα και 2 photo στο πρωτο μου post!

όταν την πήρα το 93' ήταν με τους emg 60/81 και φαινόταν απο τότε κιθάρα που είχε τα χρονάκια της. την ειχα πάρει ετσι επειδή μου άρεσε να έχω κατι φθηνό που να μην με νοιάζει μην τη χτυπήσω κτλ. απο αυτον που την είχα πάρει την ειχε μια 5ετια και βαλε!

την ειχε παρει μεταχειρισμένη και αυτος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λλες φίρμες....

 

EDIT: τώρα θυμηθηκα, δεν ήταν αυτοκόλλητο το logo, ήταν σε ένα τσίγκινο ταμπελάκι, κολλημένο στο headstock!

 

NAI μπραβο τσίγκινο ταμπελάκι το οποιο σε εμενα εχει αφαιρεθεί αφήνοντας ενα αποτύπωμα απο πίσω ...σαν κατι γράμματα βλέπω αλλα δεν μπορώ να τα διαβασω.

 

εχω φαει τον κοσμο να βρω εστω και σε photo αυτο το ταμπελακι! :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται (από την πρώτη φώτο) σε πολλή καλή κατάσταση για τα χρόνια της.

Θα "διαφωνήσω" με το

ήταν "χοντροκομένες" και φτηνιαρικες....

γιατί και χοντροκομένη δεν ήταν (τουλάχιστον το ταυράκι που είχα) και μιά χαρά έπαιζε...μετά γίναμε μάγκες όλοι και ακούμε τα ξύλα και τους χειροποίητους μαγνήτες...

 

frunobulax δεν το λέω για σένα, γενικά μιλάω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά γίναμε μάγκες όλοι και ακούμε τα ξύλα και τους χειροποίητους μαγνήτες...

 

μα ως τοτε δεν ειχαν ανακαλυφθει ακομα τα ξυλα... ;D ;D

 

νομιζω οτι καπου στα μεσα της δεκαετιας του 90 αρχισαν να γραφουν οι καταλογοι των κιθαροεταιρειων απο τι ειδος ξυλου ηταν φτιαγμενες οι κιθαρες... ;D μεχρι τοτε... μουγκα το ξυλο... ;D,καλα δεν μιλαμε για μαγνητες... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου