Προς το περιεχόμενο

about Θανασης Γκαϊφυλλιας


VietMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράψε ότι θέλεις δημοκρατία έχουμε ευτυχώς, ούτε μίλησα ειρωνικά. Απλά δεν αναφέρθηκες στον ίδιο τον τραγουδοποιό αλλά σε μια πολιτική μερίδα ανθρώπων. Ούτε εμένα μου αρέσει η μουσική του, αλλα έγραψε στίχο αληθινό όσο και να μην αγγίζει κάποιους, κι όσο και να χρησιμοποιείται για μικροπολιτικούς σκοπούς. Σαφώς κι έχει την αξία του.

 

(Στολή NAZI φοράς στο avatar;;;  ;D :P :-* )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τάσο, το κακό είναι ότι - όπως προανέφερε και ο harilatron - η εν λόγω μουσική είναι τόσο πολύ συνυφασμένη με την εποχή της που κάθε απόπειρα αντικειμενικής κριτικής είναι μάταιη, τουλάχιστον για άτομα πάνω από κάποια ηλικία (στα οποία θα προκαλέσει είτε νοσταλγία είτε εμετό). Ίσως κάποιοι νεότεροι ακροατές να είναι πιο αντικειμενικοί, αλλά με τόσα που γίνονται σιγά μην ακούσουν Γκαϊφύλια...

 

(Στολή NAZI φοράς στο avatar;;;  ;D :P :-* )

Ναι, αλλά όταν πάω Αμερική θα την πετάξω. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανοιξα το thread θα θελα να γραψω κατι.

 

Σε τραγουδια αυτου του ειδους (πολιτικοποιημενα και ΟΧΙ κομματικοποιημενα) ειναι λιγο δυσκολο να διαχωρισεις τη μουσικη απο το στίχο καθώς εν αρχή ειναι ο λόγος.

Παρόλα αυτα ειναι καλό να δει κάποιος αντικειμενικά ,και περα απο όποιες μικροκομματικές αντιλήψεις έχει, τα τραγούδια αυτά.

 

Το γεγονός του σφετερισμού και της κατάχρησης πολλών τραγουδιών του είδους απο κόμματα και αριστεριστικες οργανωσεις ειναι αισχρο και λογος αφορισμου οχι των τραγουδιων αλλα των λαμογιων που τα χρησιμοποιουν και "ταυτιζονται" με λογια και νοηματα με τα οποια δεν ειχαν ουτε θα εχουν ουδεποτε σχεση.

 

Ο παραλληλισμος του evris με τον Καζαντζιδη ηταν καπως ατοπος αλλα πιο ατοπη η απαντηση του Superfunk.

Ειναι καπως βαρυς ο χαρακτηρισμος ξεβρασμα για καποιον που μεχρι πριν λιγες ωρες δεν γνωριζες την υπαρξη του βγαζοντας το συμπερασμα μεσα απο 3 τραγουδια τα οποια ακουσες κ την εμπειρια (ζωης) που εχεις μεχρι τωρα.

Οσο για τον Καζαντζιδη τα εχετε πει παρομοια ;)http://stelioskazantzidis.blogspot.com/2009/09/blog-post.html

 

Τώρα σχολια περι Αιγυπτου πιστευω περιττευουν.

 

Και κατι τελευταιο. Δεν νομιζετε οτι κατι πηγαιο κ αληθινο (τωρα βεβαια θα μου πειτε οτι δε θεωριτε αληθινο το συγκεκριμενο ειδος) ειναι καλυτερο απο το στεγνα στρατευμενο και κομματικα χυδαιο τραγουδι το οποιο μας εχει δωσει αρκετα δειγματα τα τελευταια χρονια?

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, νομίζω εξαντλήθηκε, δε θα μπορούσε να γίνει αλλιώς. Αμιγώς μουσικά, δεν έχει τίποτα προς σχολιασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί δεν την έχετε ζήσει εκείνη την εποχή αλλά έχετε γνώμη.Κ τι γνώμη.Την καλύτερη.Τι να πω.Την Ιστορία του όταν κανείς την ξεχνάει τότε άστα να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καπως βαρυς ο χαρακτηρισμος ξεβρασμα για καποιον που μεχρι πριν λιγες ωρες δεν γνωριζες την υπαρξη του βγαζοντας το συμπερασμα μεσα απο 3 τραγουδια τα οποια ακουσες κ την εμπειρια (ζωης) που εχεις μεχρι τωρα.

Οσο για τον Καζαντζιδη τα εχετε πει παρομοια Winkhttp://stelioskazantzidis.blogspot.com/2009/09/blog-post.html

 

ενταξει οι φιλοι του Στελιου ειναι και δικοι μου φιλοι.... ;D

 

δεν τον χαρακτηρισα ως ΑΤΟΜΟ ,τη μουσικη του χαρακτηρισα ,η οποια ,στα δικα μου τα αυτια τουλαχιστον,ακουγεται απιστευτα παρωχημενη (σε αντιθεση με αυτη του Στελιου).

 

βεβαια οπως ειπα και πριν ΓΟΥΣΤΑ ειναι αυτα,εμενα ας πουμε δεν μου αρεσει ΚΑΝΕΝΑΣ συνθετης-μουσουργος της γενιας της μεταπολιτευσης,και οταν λεω κανενας,εννοω κανενας,ουτε Μουτσηδες ,ουτε Μαρκοπουλοι,ουτε Μικρουτσικοι , ουτε...Μεγαλουτσικοι.... ;D, αλλοι βεβαια τους ακουνε και εκστασιαζονται και καλα κανουν οι ανθρωποι αν τους εκφραζει αυτο το ειδος μουσικης,.. ;)

 

ο Thread starter ομως ζητησε την προσωπικη μας γνωμη και αυτην ακριβως λεμε....

 

Την Ιστορία του όταν κανείς την ξεχνάει τότε άστα να πάνε.

 

για παρα πολλους εδω μεσα,εμου συμπεριλαμβανομενου,η εποχη αυτη καλυτερα να ξεχαστει μια και ειναι "υπαιτια" για το μαυρο χαλι στο οποιο βρισκεται σε ολους τους τομεις η χωρα μας σημερα..... ;)

 

για αλλους βεβαια (και εδω περι ορεξεως) ειναι η ..."χρυση εποχη" της Ελλαδος...

 

αποψεις....

 

(βεβαια το να...ξεχαστει η ιστορια ειναι φυση αδυνατον απο οτι βλεπεις μια και εμεις που ..ποθουμε να την ξεχασουμε ΔΕΝ μπορουμε δυστυχως.... ;D)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια οπως ειπα και πριν ΓΟΥΣΤΑ ειναι αυτα,

 

Aπόλυτα σύμφωνοι με αυτό, τα γούστα είναι γούστα σαφέστατα.

Το "ξεβράσματα" ήταν άτοπο κατ' εμε, αντιδεολογικό και άκρως αντιεπαγγελματικό.

Ακόμα και την άποψή μας αφού κληθήκαμε λοιπόν να δώσουμε, το κάνουμε για

έναν συνάδελφο μουσικό -πρώην ή νυν αξιόλογο ή όχι δεν έχει σημασία-.

Όπως δεν έχουν σημασία και οι πολιτικές καταβολές.

Το ζητούμενο εν προκειμένω είναι η μουσική.

Και εμένα η μουσική σας δεν μου άρεσε όταν την άκουσα, δεν θα την χαρακτηρίσω

όμως ποτέ παρωχημένη, ούτε θα πω το παραμικρό εάν πληροφορηθώ ότι ανήκουμε σε

διαφορετικό πολιτικό χώρο.

Ας μην συντηρούμε ότι καταδικάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί δεν την έχετε ζήσει εκείνη την εποχή αλλά έχετε γνώμη.Κ τι γνώμη.Την καλύτερη.Τι να πω.Την Ιστορία του όταν κανείς την ξεχνάει τότε άστα να πάνε.

Kαι την εποχή του Κολοκοτρώνη δεν τη ζήσαμε αλλά (διαβάζοντας λίγο) μπορούμε να έχουμε άποψη. Και σίγουρα ο Γκαϊφυλλιας δεν είναι ιστορία ούτε άφησε. Είναι πραγματικά σημείο των καιρών του, όπως και άλλοι που αναφέρονται στο Tar.

Επειδή λοιπόν την εποχή του Γκαϊφυλλια την έζησα (μικρός βέβαια, το 74 ήμουν 15 και είδα πραγματικά από κοντά όσα περιγράφει το Tar μέχρι το 80 που έφυγα για εξωτερικό), μπορώ να σας πώ τη προσωπική μου άποψη ώς θεατής (και όχι συμμετέχων) της εποχής.

Ο Γκαϊφυλλιας τότε (σε αναγνώριση και αξία) ήταν ότι και τα Μπουρμπούλια (και κατ επέκτασην ο Σαββόπουλος). Βέβαια αρκετά χρόνια μετά, όταν ο Σαββόπουλος έβγαλε το δίσκο με το τραγούδι του Κοεμτζή, άρχισα να συνηδειτοποιώ πόσο καλός ενορχηστρωτής και συνθέτης ήταν ο Σαββόπουλος, ενώ στα αυτιά μου ο Γκαϊφυλλιας δεν ήταν. Νομίζω ότι αυτό έδωσε διάρκεια στο Σαββόπουλο και μπορούμε να τον ακούμε και σήμερα ενώ ο Γκαϊφυλλιας έμεινε μαζί με την εποχή του (μαζί με την Κωχ και αρκετούς άλλους που σήμερα μας φαίνονται γραφικοί)

Να προσθέσω εδώ ότι η ακρόαση ελληνικής μουσικής δεν είναι το δυνατό μου σημείο,και η άποψή μου είναι ότι το Ελληνικό ροκ τελείωσε στους Sokrates (ούτε ο Πουλικάκος, ο Σιδηρόπουλος και λοιποί ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ήταν ροκ όπως οι Sokrates).

Αυτά περί ιστορίας...και ο Στέλιος είναι ιστορία αλλά εάν τραγουδούσε σήμερα (τα ίδια με τότε), θα ήταν γραφικός η Βοσκόπουλος

 

Υ.Γ Όσα γράφω για το ροκ, τα γράφω ώς παράθεση στα γραφόμενα του Τar...δείχνει μια ενδιαφέρουσα εικόνα των τότε καιρών, απλά εγώ δεν συμφωνώ σε όλα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εδώ θα συμφωνήσω με την τοποθέτηση του s.f εκτός από

 

για παρα πολλους εδω μεσα,εμου συμπεριλαμβανομενου,η εποχη αυτη καλυτερα να ξεχαστει μια και ειναι "υπαιτια" για το μαυρο χαλι στο οποιο βρισκεται σε ολους τους τομεις η χωρα μας σημερα..... ;)

 

είμαι οφ τόπικ το ξέρω, αλλά αυτή η εποχή είναι σύμπτωμα μιας παθογενούς κατάστασης και όχι γεννεσιουργός αιτία της κατάστασης αυτής..

τί θέλω να πω?

πάρτε την ιστορία ανάποδα από την μεταπολίτευση και πίσω..

χούντα, μοναρχία-βασιλιάς, εμφύλιος, γερμανική κατοχή, β' παγκόσμιος πόλεμος, δικτατορία μεταξά, πραξικοπηματικά κινήματα, μικρασιατική καταστροφή, α' παγκόσμιος πόλεμος, βασιλείες-κινήματα ξανά-μανά, καποδίστριας, όθωνας, 400 χρόνια κατοχής..

συγγνώμη για την ιστορική αναδρομή, αλλά ήθελα να δείξω ότι τα τελευταία 500 χρόνια βρισκόμασταν σε μια σχιζοφρενική κατάσταση από την οποία δεν είμαι σίγουρος ότι έχουμε ξεφύγει..η μεταπολίτευση είναι ένα μικρό κομματάκι που εντάσσεται σε μια γωνία του παζλ, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί το παζλ από μόνη της..

σόρυ ξανά για το οφτόπικ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου