Προς το περιεχόμενο

7/4 vs 7/8


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κάνω την ερώτησή μου να τονίσω πως είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ σε ό,τι αφορά στη μουσική θεωρία κτλ. Άρα αν σας φανεί παιδικό ή αφελές το ερώτημά μου δείξτε κατανόηση.

 

Είχα πρόσφατα μια κουβέντα με ένα φίλο για το μέτρημα του κομματιού 6 p.m. του Phil Manzanera (παίζει και με τον Gilmour μεταξύ άλλων).

 

 

Ενώ συμφωνήσαμε οτι πρόκειται για ωραίο instrumental κομμάτι, είχαμε μια μικρή διαφωνία στο μέτρημά του.

 

7/4 είπα εγώ, 7/8 αυτός. Του είπα όμως οτι μάλλον δεν υπάρχει διαφορά σε αυτό που λέγαμε, καθώς τα 7/8 είναι στην ουσία 7/4 αν τα παίξουμε στο μισό tempo.

 

1. Υπάρχει όντως διαφορά μεταξύ 7/8 και 7/4?

2. Αν ναι ποιός είχε δίκιο?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Gk παιδι μου τι αναζητησεις ειναι αυτες που σε πιασανε? Αντε να προσπαθησω να σου μεταλαμπαδευσω ολιγη απο τη σοφια μου....

 

Το συγκεκριμενο κομματι ειναι 7/4. Η ταχυτητα του ειναι γυρω στα 150 bpm το τεταρτο.

 

Ο κυκλος που κάνει το "βασικο" θεμα (0:37) ειναι ανα 7 χτυπηματα. Στην αρχή που χτυπαει μονο  μποτα ακους τα 8α.

 

Οπως λεει κ η θεωρία το 7 ειναι ο αριθμός χτυπηματων και ο παρονομαστης ειναι η αξια που αντιστοιχει σε κάθε χτυπημα. Αν θελαμε να το γραψουμε - λογιστικα - διαφορετικα θα μπορουσαμε να το πουμε 14/8.

 

Η διαφορα στα 7/4 και 7/8 ειναι στην αισθηση που αφηνουν. ενα κλασικο 7/8 ειναι ο καρσιλαμας (του-πα του-πα   του-πα-πα)

 

Για πιο αναλυτικες πληροφοριες, επειδη βαριεμαι να γραψω πολλα, θα οργανωθουμε με τον εταιρο GK για σουβλακια το επερχομενο ΠΣΚ. (δε πιστευω να νηστευεις   ;))

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία οπότε μάλλον δε διαφωνούμε στο οτι 7/8 δεν είναι εντελώς διαφορετικά από τα 7/4 απλά σου δίνουν άλλη αίσθηση όπως λες.

 

Δε συμφωνήσατε όμως με το THEOD στο αν είναι 7/8 ή 7/4 και προβληματίζομαι.

 

θα οργανωθουμε με τον εταιρο GK για σουβλακια το επερχομενο ΠΣΚ. (δε πιστευω να νηστευεις   ;))

 

Απαπά Αντίχριστε. Μόνο ψωμάκι και χόρτα για 40 μέρες.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν μου ζητουσαν να κανω transcripion αυτο το κομματι για ενα drummer θα το εγραφα σε 7/4. Ο drummer μετραει 4 στην αρχη κ αυτο ειναι το τέταρτο. Ξεκινα με 8α στην κασα. Οταν παιζει groove μετραει τα 8α στο hi hat και ακουμε το σχημα

 

μποτα (1) ταμπουρο (2) μποτα (3) ταμπουρο (4) μποτα (5) ταμπουρο (6) ταμπουρο (7)

 

το οποιο επαναλαμβανεται

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μεγαλη διαφορα 7/4 με 7/8

στα 7/4 ο παλμος παραμενει σταθερος εχει 7 χτυπηματα και μπορει να εχεις ογδοα ,τριηχα, δεκατα εκτα ,πενταηχα ...

 

στα 7/8 ο παλμος δεν ειναι στα ογδοα . Συνηθως υπαρχει καποιο σχημα που γκρουπαρει τα ογδοα μπορεις να εχεισ 2+2+ 3 , 3+2+2 , 2+3+2

επισης μπορει να ειναι και στα δεκατα εκτα 4+4+3+3 (τεταρτο +τεταρτο +παρεστιγμενο ογδοο+παρεστιγμενο ογδοο ( 2+2+3 ογδοα)

 

ενα παραδειγμα 7/4 ειναι το Money by Pink Floyd

παραδειγμα 7/8 ειναι το μηλο μου κοκκινο (3+2+2)

www.myspace.com/anagnostopoulosmanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου