Προς το περιεχόμενο

7/4 vs 7/8


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ενα παραδειγμα 7/4 ειναι το Money by Pink Floyd

παραδειγμα 7/8 ειναι το μηλο μου κοκκινο (3+2+2)

 

Ωραίο παράδειγμα νομίζω το κατάλαβα.  ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στα 7/8 ο παλμος δεν ειναι στα ογδοα . Συνηθως υπαρχει καποιο σχημα που γκρουπαρει τα ογδοα μπορεις να εχεισ 2+2+ 3 , 3+2+2 , 2+3+2

 

Ερώτηση άσχετου βασισμένη στη λίγη θεωρία που κάποτε είχα διδαχτεί: όπως το περιγράφεις, τα 7/8 τι διαφορά έχουν από ένα μικτό (ή σύνθετο; δεν θυμάμαι τον όρο) μέτρο που αποτελείται από 4/8 και 3/8;

 

Επίσης στα 7/4, αν καταλαβαίνω καλά, ισχυρό είναι μόνο το 1ο τέταρτο, που ορίζει και την αρχή του κάθε "κύκλου";

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση άσχετου βασισμένη στη λίγη θεωρία που κάποτε είχα διδαχτεί: όπως το περιγράφεις, τα 7/8 τι διαφορά έχουν από ένα μικτό (ή σύνθετο; δεν θυμάμαι τον όρο) μέτρο που αποτελείται από 4/8 και 3/8;

 

Επίσης στα 7/4, αν καταλαβαίνω καλά, ισχυρό είναι μόνο το 1ο τέταρτο, που ορίζει και την αρχή του κάθε "κύκλου";

 

 

 

Συνθετα ειναι τα μετρα που αποτελουνται απο ν απλα (2μερη ή 3μερη). Παραδειγμα συνθετου 6/8 = 3/8 +3/8 ή

6/4=2/4+2/4+2/4 ή

12/8 = 3/8+3/8+3/8+3/8

 

Μικτα ειναι τα μέτρα που εχουν και 2μερη και 3μερη απλα μετρα. Τυπικο παραδειγμα τα 7/8 που ειναι συνηθως 2/8 + 2/8 + 3/8.

 

Για να δεις απο ποια απλα μετρα αποτελειται ενα μικτο πρεπει να δεις τους τονισμους. πχ το "μηλο μου κοκκινο" που αναφερθηκε παραπανω ειναι 3+2+2 γιατι ετσι τονίζεται

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στα 7/4, αν καταλαβαίνω καλά, ισχυρό είναι μόνο το 1ο τέταρτο, που ορίζει και την αρχή του κάθε "κύκλου";

 

Είσαι σωστός, αλλά περίπου. Στα 7/4 το πρώτο ειναι το πιο ισχυρό, ναι. Υπάρχει πάλι το γκρουπάρισμα, το οποίο μπορεί να είναι 3-2-2, 2-2-3 κτλ, απλά τα υπόλοιπα γρουπαρίσματα, γίνονται με λιγότερο τονισμο στην αρχη τους. Ετσι έχουμε, ισχυρο το πρωτο, λιγότερο ισχυρα ανάλογα με το γκρουπαρισμα και ασθενή.

 

Στα 7/8, εχουμε ισοδύναμα ισχυρό τον 1ο χτυπο καθε γκρουπ, ασθενή τα υπόλοιπα, ΑΛΛΑ όταν ενα γκρουπ ειναι 3 μερες (στο 3-2-2 πχ), ο τρίτος χτύπος ειναι πάλι ελαφρώς ισχυρο.

 

Επειδή λέω αρλούμπες, θα δώσω ενα οπτικο παράδειγμα:

 

Εστω ότι Ι=ισχυρο, ι=λιγότερο ισχυρό και α=ασθενες

 

Και παιρνουμε παράδειγμα την ομαδοποίηση 3-2-2

 

Eχουμε

 

7/4: Ι α α - ι α - ι α

 

και

 

7/8: Ι α ι - Ι α - Ι α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα όσα σωστά αναφέρονται εδω. Κάνω άλλη μια μπακαλίστικη παρέμβαση για να κατανοήσω καλύτερα τις διαφορές.

Καταλήξαμε στο οτι 7/4 εντελως διαφορετικά από 7/8 όχι μονο από την αίσθηση του beat που σου δίνουν αλλά και λόγω της διαφορετικής ομαδοποίησης η οποία λαμβάνει χώρα στα δύο αυτά μετρήματα.

 

Το ερώτημά μου όμως παραμένει. Εγώ πχ ο άσχετος έχω μια στιγμή έμπνευσης και γράφω (λέμε τώρα) κομμάτι στα 7/8 σε τέμπο 80.

 

Αν παίξω 7/4 σε τέμπο 160 δε θα έχω το ίδιο πράγμα?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατάλαβα καλά ως τώρα είναι οτι τραγούδια με ομαδοποίηση 3-2-2

(τά τα τα - τά τα - τά τα) και άλλα παρόμοια ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να παιχτούν σε 7/4, όπως το μήλο μου κόκκινο που αναφέρθηκε πιο πάνω.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εν μερει απαντας μονος σου το ερωτημα σου.  Λογιστικα γινεται, αλλα βαζεις το μετρονομο σου σε ταχυτητα ασχετη και γραφεις με μη οικονομικες αξιες. πχ

 

το μηλο μου κοκκινο μπορει να ειδωθει και σαν 7/4 = 3/4 + 2/4 +2/4 με το μετρονομο στη διπλη ταχυτητα. Απλα θα γεμισεις την παρτιτουρα σου με δεκατα εκτα.

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου