Προς το περιεχόμενο

Tune-o-matic γεφυρα με ξεχωριστα saddles ρυθμιζομενα καθ΄υψος ???


ZIKO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H BCRich είχε κάτι τέτοιες γέφυρες οι οποίες πρέπει να υπήρχαν και σε tune-o-matic και σε wrap-around αν θυμαμαι καλα. Δεν έχω κάποια φωτογραφία πρόχειρη δυστυχώς... :-\

 

Φαντάζομαι το κοστουμάρισμα είναι αναγκαίο αξεσουαρ για την αγορά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H BCRich είχε κάτι τέτοιες γέφυρες οι οποίες πρέπει να υπήρχαν και σε tune-o-matic και σε wrap-around αν θυμαμαι καλα. Δεν έχω κάποια φωτογραφία πρόχειρη δυστυχώς... :-\

Τα λεγομενα Vrass saddles? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις tun-o-matic γεφυρα μπορεις να ρυθμιζεις μονο το intonation μπρος πισω και οταν θες να ρυθμισεις το υψος πρεπει να ρυθμισεις ολη την γεφυρα μονοκομματα απο τις 2 βιδες απο δεξια και αριστερα της γεφυρας.

Δηλαδη πρεπει να δωσεις μια κλιση στην γεφυρα (η αριστερη πλευρα να ναι πιο πανω απο την δεξια) ουτως ωστε να μην buzzαρουν οι πιο χοντρες χορδες.

 

Εγω αυτο θελω να το αποφυγω διοτι το αποτελεσμα απλα ποτε δεν μπορει να ειναι τελειο . Αλλα οι παλιες καλες σταθερες γεφυρες μου φαινονται καπως ρε παιδακι πως να το πω ψευτικες στην οψη σε σχεση με μια string throu tun-o-matic  8)

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για γεφυρα( οχι για τα δοντια  ;D) και να μπορεις να ρυθμισεις το υψος του saddle ξεχωριστα και να μην ειναι του κλασσικου τυπου hardtail strat

 

για τι κιθάρα το θέλεις;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου