Προς το περιεχόμενο

Ποιό είναι το χειρότερο Gear που έιχατε ποτέ και γιατί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..εγώ πάντως, εξαιτίας κυρίως αφτού του φόρουμ, πήρα κατευθείαν τα "καλά".. ;D

 

έτσι, για να λέμε και καμιά καλή κουβέντα ενίοτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όλοι το θάβουν αλλά όλοι το έχουμε  ;)

 

Ρε σεις μήπως είναι το ίδιο και απλά αλλάζει χέρια? ;D ;D ;D

 

Ποιός να το έχει τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα πράγματα είχα και έχω... Ξεχωρίζουν αρνητικά όμως:

 

1) Η Gibson SG Special (ευτυχώς δεν την αγόρασα, την έχω κληρονομήσει απλά  :P) που είχα γράψει και ένα σχετικό θέμα. Το πιο άθλιο φυσικό σονάρισμα που έχω ακούσει σε ηλεκτρική κιθάρα, ένα ούτε λεπτό ούτε παχύ (για SG όμως είναι παχύ) μπράτσο που δεν το βολεύομαι με τίποτα όπως και το απαισιο ζύγισμά του, άθλια εμφάνιση, ίσως τα πιο άδικα 700 ευρώ που κάποιος έδωσε 10 χρόνια πριν (σε δρχ τότε  ;D )

 

2) Τα 200 Eυρώ που έδωσα εγώ στο EHX English Muff'n... Τον πρώτο καιρό καλό ήταν, έβγαζα Gary Moore lead (όχι heavy όμως) αλλά όταν προσπάθησα να το ψάξω παραπάνω, να βγάλω κανα ρυθμικό, να συνδυάσω τα γκάζια του με του LoneStar, ήταν πάντα άδειο, τζούφιο, και πολύ κάτω των περιστάσεων (200Ε ήταν αυτά), από τότε που βρήκα το ΒΒ preamp, το μαφφιν δεν ξαναπαίχτηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μπράτσο καταλαβαίνω οτι μπορεί να μη σε βόλεψε αλλα οι μαγνήτες της τα σπάνε, έχω παίξει με πολλές κιθάρες στην ίδια τιμή και νομίζω οτι οι μαγνήτες είναι απο τους καλύτερους σε τέτοια κατηγορία....προσωπική άποψη νταξ!

 

Μπα, εμένα μου έσπαγαν τα νεύρα, ιδίως στα ψηλά τάστα... γκρρρ..! Βασικά δύο πράγματα μίσησα στην Epiphone LP 100: Τους μαγνήτες και τα κλειδιά της (τους πρώτους έκανα τον κόπο να τους αλλάξω με Seymour Duncan). Τα υπόλοιπα ίσως τα στρώσω με τον καιρό, αν και με την καινούρια Strat δεν έχω μάτια γι' άλλη αυτό τον καιρό.  :P

 

Υ.Γ.: Προς το παρόν την έχω δανείσει σε φίλο για να βγάλει μαζί της φωτογραφίες γάμου (θα φτιάξει ροκ σκηνικό.. κιθάρες, μπάσα, drums - άντε και στα δικά μας)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ηρωικο και παγκοσμιως γνωστο ενισχυτη της τοτε εποχης....με καταπληκτικα καθαρα και απιστευτο αναλογικο overdrive(ΓΑΡΔΕΛΗΣ εποχη) μαζι με μια ARIA ΑΠΟ ΤΟ DO-RE-MI ΤΟ 1990 η οποια ειχε και καλα floyd rose το οποιο ποτε δεν καθοτανε ησυχο.......η κιθαρα ητανε πραγματικα κοντρα πλακε..............αθανατες εποχες......9 χρονια περασα μαζι τους ....που να μαθεις μετα κιθαρα ?

PeaveyBandit112.jpg.8884a6bd2b2da8da4656b4176a54eace.jpg

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλασσικα ενα Marshall MG15, τοτε παλια τοσα ηξερα τοσα εκανα.

 

Απο προσφατα αποκτηματα, ενα EYE Difractor πεταλακι το οποιο ειναι και καλα lo-fi πεταλακι...τελικα ειναι lo-fi με την εννοια του "πρωτη μου προσπαθεια με το κολλητηρι", τραγικη κατασταση απο καθε αποψη, κλαιω καθε μερατα 30 ευρα που μου κοστησε. Το αποκορυφωμα ομως με το συγκεκριμενο πεταλακι ειναι οτι οταν το ανοιξα για να του βαλω μπαταρια, ειδα οτι υπηρχε κλιπ για 9volt μπαταρια αλλα δεν υπηρχε χωρος! Ο 3PDT ειχε τοποθετηθει τοσο κατω που δε χωρουσε να κατσει η μπαταρια με κανενα απολυτως τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερη απογοήτευση ως τώρα είναι ο Boss CS-3, που, αν είναι δυνατόν, δεν έχω ξεφορτωθεί ακόμα. Στη συνέχεια, και ξέρωντας ότι θα ξεσηκώσω αντιδράσεις, ο γκάβνορας της Marshall. Μάλλον δεν ήταν καθόλου αυτό που ήθελα, ή απλά δεν κάθισε στο rig μου. Τέλος, θα δώσω την τρίτη θέση στο πολυσυζητημένο metal zone. Και θα επικαλεστώ την πασπαρτού δικαιολογία ότι πήγαινα γυμνάσιο όταν το πήρα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα πράγματα είχα και έχω... Ξεχωρίζουν αρνητικά όμως:

 

1) Η Gibson SG Special (ευτυχώς δεν την αγόρασα, την έχω κληρονομήσει απλά  :P) που είχα γράψει και ένα σχετικό θέμα. Το πιο άθλιο φυσικό σονάρισμα που έχω ακούσει σε ηλεκτρική κιθάρα, ένα ούτε λεπτό ούτε παχύ (για SG όμως είναι παχύ) μπράτσο που δεν το βολεύομαι με τίποτα όπως και το απαισιο ζύγισμά του, άθλια εμφάνιση, ίσως τα πιο άδικα 700 ευρώ που κάποιος έδωσε 10 χρόνια πριν (σε δρχ τότε  ;D )

 

2) Τα 200 Eυρώ που έδωσα εγώ στο EHX English Muff'n... Τον πρώτο καιρό καλό ήταν, έβγαζα Gary Moore lead (όχι heavy όμως) αλλά όταν προσπάθησα να το ψάξω παραπάνω, να βγάλω κανα ρυθμικό, να συνδυάσω τα γκάζια του με του LoneStar, ήταν πάντα άδειο, τζούφιο, και πολύ κάτω των περιστάσεων (200Ε ήταν αυτά), από τότε που βρήκα το ΒΒ preamp, το μαφφιν δεν ξαναπαίχτηκε...

 

To ΕΗΧ English Muff'n του Ορέστη! Δεν ήταν δικό μου αλλά αν μη τι άλλω ήταν ότι χειρότερο εχω ακούσει μετά την zoom 505 που είχα στο γυμνάσιο ανεξάρτητα σε ποιον ενισχυτή το βάζαμε πάνω. Ορέστη ήταν η καλύτερη κίνηση που έκανες!  :P

 

Για την gibson θα διαφωνήσω - παρότι σε κακή κατάσταση, το μπράτσο μου άρεσε σαν πάχος και σε heavy ηχους ακουγοταν καλα.

 

Για μενα θα ελεγα MT-2, CS-3, Landmine, H&K Warp pedal και tonebone classic (?). Ευτυχως φυγαν ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η απαντηση στο δευτερο σκελος της ερωτησης ειναι αυτονοητη. "Γιατι τοτε δεν ειχα ανακαλυψει ακομα το νοιζ."  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου