Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τη μεμβρανη του monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καθαρίστρια ήθελε σήμερα να κάνει εξυπνάδες, και κατάφερε να ζουλήξει μέσα το στρογγυλό πραγματάκι που βρίσκεται στο κέντρο της μεμβράνης των μπάσσων του mονιτορ..  :'(Προσπάθησα να βγάλω τις βίδες απο την πρόσοψη του ηχείου μήπως και μπορεσω να το σπρώξω απο την ανάποδη για να "ισιώσει", αλλά μία απο αυτές ήταν τόσο σφηνωμένη, που τλκ καταφερα να την χαλάσω..Οπότε δύσκολο να εισέλθω στα ενδότερα..

Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? Αν τελικά το αφήσω ως έχει, θα χάσω κάτι σημαντικό απο τα χαμηλά μου? Να τονίσω ότι δεν είμαι pro και τα ηχεία τα χρησιμοποιώ για την κιθάρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χανεις τιποτα. Το συγκεκριμενο πραματακι ειναι εκει περα για να μη φαινοναι τα καλωδια που πανε στο πηνιο :)

 

Αν σε ενοχλει τοσο πολυ, μπορεις να το τραβηξεις με ενα τσιμπηδακι αν ειναι υφασματινο, ή με κατι που θα βεντουζαρει αν ειναι πλαστικο.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ όμως γιατί σε ΟΛΑ τα ηχεία, η μεμβράνη αυτή είναι πάντα στρογγυλή και φουσκωμένη? Γιατί απλά δεν είναι flat? Κάποιος λόγος δεν υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μερικά που είναι προς τα μέσα!  ;)

Περίπου flat, δηλαδή. Μην ανυσηχείς πάντως. Αυτο το στρογγυλο λέγεται dust cap. Απο το όνομα καταλαβαίνεις ότι είναι για ... την σκόνη! Παίζει ένα ρόλο στον ήχο αλλά είναι για HiEnd καταστάσεις... τι monitor έχεις;

 

Πάντως και να βγάλεις τις βίδες δεν θα καταφέρεις κάτι μιας και δεν έχεις πρόσβαση απο τη μέσα πλευρά του μεγαφώνου.

 

Πάρε ενα κομμάτι σελοτεηπ και κόλλα το στο βαθούλωμα! Άσε δεξια και αριστερά κενό για να μπορείς να κρατάς το σελοτεηπ και σιγά σιγά τράβα το προς τα έξω. Το έχω κάνει αρκετές φορές με επιτυχία. Θέλει σιγά σιγά προς τα έξω... αν δεν πετύχει με την πρώτη θα πετύχει με την δεύτερη!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhnx παίδες για τη βοήθεια!! Tελικά η μαγική λέξη ήταν "βεντουζάρει"! Αμέσως σκέφτηκα την ηλεκτρική σκούπα. Έβγαλα το μακρυνάρι και έμεινα μόνο με το σωλήνα..έβαλα φουλ ισχύ και πλησίασα τη μεμβράνη..Τσουυυυπ και  βγήκε έξω :D

Τέλος καλό όλα καλά!

myster_maze έξυπνο αυτό που πρότεινες, αλλά ήταν παρα πολυ μέσα και δεν ξέρω αν έπιανε! όπως και να χει thnx και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαχα... αυτό με τη σκούπα είναι μία άλλη καλή λύση αλλά δεν πετυχαίνει σε σκληρά dust cap. Μάλλον το δικό σου είναι μαλακό.... τέλος καλά όλα καλά!

 

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από ένα βαθουλωμένο dust cap...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χάσω κάτι σημαντικό απο τα χαμηλά μου?

 

Για την ακρίβεια, χάνεις κάτι από τα πρίμα σου. Το dust cap μπαίνει με το θόλο προς τα έξω για να έχουν μεγάλο dispersion (άπλωμα) τα πρίμα, τα οποία παράγονται κατά το μεγαλύτερο μέρος σε αυτό το σημείο μιας μεμβράνης. "Οπτικοποίησε" τα ηχητικά κύματα των υψηλών σαν "ακτίνες" που φεύγουν από το dust cap. Αν ο θόλος είναι προς τα έξω, οι "ακτίνες" αυτές φεύγουν απλωτά, ενώ όταν είναι προς τα μέσα ουσιαστικά τείνουν να συγκλίνουν προς ένα κεντρικό σημείο.

 

Φυσικά όλα αυτά έχουν σημασία σε ηχεία Ηi End στερεοφωνικών συστημάτων, όπου πράγματα όπως η στερεοφωνική εικόνα και το balance έχουν σημασία. Σε μεγάφωνο για όργανο δε θα καταλάβαινες τη διαφορά...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου