Προς το περιεχόμενο

My old tele modified by Yann


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,εδω και κατι μηνες εχουμε ολοκληρωσει με τον Yann την ολοκληρωτικη ανακατασκευη της πρωτης μου ηλ.κιθαρας.

Προκειται για μια squier telecaster ιαπωνεζα που αγοραστηκε το 1993,η πρωτη ιδεα ηταν απλα να την συμμαζεψω οσο γινοτανε αλλα μετα απο παροτρυνση του Yann(οτι τα ξυλα της αξιζουν το κατι παραπανω)μπηκαμε σε full modification mode..

Ξεκινησα με το να αφαιρεσω λουστρα χρωματα κλπ:τριβειο και ενα μπαλκονι γεματο σκονη πολυεσταιρα ηταν το αποτελεσμα πριν αναλαβει ο yann που συνεχισε με την ξυστρα του.Αφου αφαιρεθηκαν τα λουστρα ειπαμε ε δεν τη στρογγυλευουμε κ λιγο γυρω γυρω και να κανουμε κ τις κλισεις που εχει η strat πισω για να καθεται και μπροστα για το δεξι χερι?Αφου εγινε και αυτο σειρα ειχε ενα χειροποιητο pickguard απο καπλαμα καρυδιας,ενα χειροποιητο μπρουτζινο nut μια μαυρη γεφυρα που ηρθε καταλαθος(ειχαμε παραγγειλει νικελ) αλλα δεν μας χαλασε και Gotoh κλειδακια..

Το πρωτο πειραμα με τους μαγνητες ηταν ενας lace sensor blue που ειχα για τη γεφυρα κ ενας tonerider vintage plus neck.Μου αρεσαν τα γκαζια του σενσορα αλλα επρεπε να ξεχασω την πολυ σημαντικη μεσαια θεση μιας και δεν ταιριαξαν τελικα μεταξυ τους.Ετσι πηρα προχθες το κολλητηρι μου και τοποθετησα  εναν vintage plus bridge και ηρθε και εδεσε..

Ακολουθουν clip και φωτο,στο clip παιζω καθαρα με μεσαια και neck θεση και γκαζακια με bridge και neck.Oλη η ηχογραφηση εγινε καρφι στον koch studiotone 20w.

Καπου εδω να ευχαριστησω τον Yann για την πραγματικα καταπληκτικη δουλεια που εκανε.

 

υγ.Επειδη τυχαινει να γνωριζω πολλους απο εσας προσωπικα και πολλοι απο εσας θα σκεφτουν(και δικαιολογημενα)οτι ευλογω τα γενια μου που λενε και στο χωριο μου, θα σας πω οτι με το Γιαννη δεν ειμαστε πια συνεργατες,αλλα αυτο δεν μας εμποδιζει να ειμαστε φιλαρακια.

υγ2.Ελπιζω ο Yann να μας ανεβασει τις φωτο που εχει απο την επισκευη.

υγ3.Πωπω τι κατεβατο εγραψα :P

 

Modified_Tele.mp3

PIC_0159.thumb.JPG.bfacbfc9a5c022206bd52a2535165ab8.JPG

PIC_0160.thumb.JPG.a13c3414d308eb2b8c5b580ae0b55ae9.JPG

PIC_0161.thumb.JPG.5671005fef7c608c2a40562d736dec98.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη! Μεγειές! :D

 

υγ2.Ελπιζω ο Yann να μας ανεβασει τις φωτο που εχει απο την επισκευη.

 

Ελπίζουμε και εμείς! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ευχαριστω πολυ,πραγματικα αυτο το οργανο με εκανε να ξανασχοληθω εντατικα με το αθλημα..σχολια για τον ηχο θα ηταν επισης ευπροσδεκτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε δρομο με το σενσορα... ;D

Αυτα τα λαστιχακια του ποτε δεν τα γουσταρα...

Τωρα γουσταρω κλιπακι ομως! 8)

Θα το περασω στο μιπι3 μου να τ'ακουω!

Η ηθικη αμοιβη μου!!

Τhx! :)

 

Kι αφου "εκατσε" η γεφυρα μαυρη,τωρα θα φαινονται οι πολοι τουλαχιστον,και θα'χει

και λιγο κοντραστ μεσ'στη μαυριλα...

 

Φωτο ν'ανεβασω οτι εχω,αλλα πρεπει να τις μικρυνω πρωτα...

Τουμορο,αφτερτουμορο...

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhnx longshadow αν και δε σου κρυβω οτι απο τοτε που ακουσα ενα απο τα clip που ανεβασες,εχουν μπει στα σοβαρα υποψιν οι Joe Barden Gatton T-style μαγνητες,αλλα αυτο θα γινει καποια αλλη στιγμη που θα ειναι καλυτερα τα οικονομικα μου :'( (απορω ποση υπομονη θα δειξει ακομη ο yann μαζι μου :-*)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου