Προς το περιεχόμενο

50 χρόνια Αστερίξ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok είναι πολυ άσχετο το θέμα, αλλά συγκινήθηκα πολύ που το είδα.

Σήμερα 29 Οκτωβρίου 2009, ο Αστερίξ έκλεισε τα 50!

 

Είναι πολλά τα χρόνια και είμαι μεγάλη φαν του συγκεκριμένου κόμικ. Χάρηκα που η google προς τιμήν της ημέρας έκανε και διαφορετικό logo, ρίξτε μια ματιά!

 

Πόσοι φαν υπάρχουν εδώ (πολλοί σίγουρα, έχουν ξεφύγει αναφορές από διάφορους κατα καιρούς)

Ποια ήταν τα αγαπημένα σας κόμικ; Παρακολουθείτε και τα καινούρια χωρίς τον Goscinny?

 

Για μένα κορυφή ήταν όλα, αλλά αν έπρεπε να ξεχωρίσω 2 3 θα έλεγα, Αστερίξ στην Κορσική, Η Χύτρα, Αστερίξ και οι Γότθοι! (μμμμ να βάλω και τους Βέλγους και τους Ισπανούς, και τη Νορμανδία, χωράνε ε; )

 

Τα καινούρια παρακολούθησα λίγο αλλά όχι πια τόσο φανατικά.

 

Μερικά γραμματόσημα από ecards από το official site. Έκατσα και έστειλα 5 6 για το καλό χαχα!

timbre502t.giftimbre503t.giftimbre511t.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

8)

 

Μεγάλος φαν,όπως και όλοι στην οικογένεια!

 

Αγαπημένη ατάκα από τις ελληνικές μεταφράσεις: "Θα σου καρφώσω το pilum στο sternum"  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα αν πιάσουμε και ατάκες... δύσκολα.

Έχω μανία με τον πειρατή που λέει συνέχεια λατινικά!

 

Δεν έχω διαβάσει πολύ σε άλλες γλώσσες πέραν της Ελληνικής, ένα δυο στα Αγγλικά έτυχε (και ένα στα Γερμανικά  ??? ) Μακάρι να ληξερα Γαλλικά να τα διαβάσω και αυθεντικά!

 

Λοιπόν μια απορία που έχω χρόνια... στο Αστερίξ Λεγεωνάριος ... επί πολλή ώρα στο τέλος αρχίζει ένα αστείο με "Της φυλακής τα σίδερα". Ποτέ δεν το έπιασα αυτό... Τι θέλει να πει ο ποιητής... Με τι γελάνε ακριβώς εκεί;

 

Καλά έχω πιο πολύ κάρμα από τον Ιάσωνα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, κορυφαίο κόμικ! "Ευρείας κατανάλωσης", αλλά εξαιρετικής ποιότητας.

 

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια ιστορία συγκεκριμένα γιατί λίγο ως πολύ νομίζω πως όλες ήταν σπαρταριστές.

 

Οι αγαπημένες μου ατάκες ήταν τα (κουλά γιά την περίπτωση πάντα!  ;D ) λατινικά αποφθέγματα που έλεγε ο γεράκος πειρατής την ώρα τού ναυαγίου...

 

Πάντως χωρίς Goscinny δεν είναι το ίδιο.  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ήταν τα αγαπημένα σας κόμικ;

Kορυφαίος στη προτίμησή μου ήταν και είναι ο moebius και μετανοιώνω που όταν μπορούσα, δεν αγόρασα 1-2 πρωτότυπες υπογεγραμμένες σελίδες του.

Μετά έρχεται ο Bilal.

Ο Αστερίξ ανήκει στη κλασσική αξεπέραστη λογοτεχνία, μαζί με τον Λούκυ και τον Τεν-τεν

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αστεριξ εχω οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει σε Ελλαδα...ετσι...τα μικρα χωριουδακια κανουν τοπι στο ξυλο τις φαλαγγες των Αυτοκρατοριων- επεκτατιστων...

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ μικρός είχα 6-7, τα αγόραζα (μου τα αγόραζαν) συνήθως οταν ταξιδεύαμε οδικώς

Κομοτηνή-Αθήνα με τους γονείς. Αυτά που θυμάμαι καθαρά είναι οι Γότθοι, η Κλεοπάτρα,

ο γύρος της Γαλατίας και οι δάφνες του Καίσαρα. Κάπου θα τα έχω ακόμα αλλα ποιός

ψάχνει.

Λοιπόν μια απορία που έχω χρόνια... στο Αστερίξ Λεγεωνάριος ... επί πολλή ώρα στο τέλος αρχίζει ένα αστείο με "Της φυλακής τα σίδερα". Ποτέ δεν το έπιασα αυτό... Τι θέλει να πει ο ποιητής... Με τι γελάνε ακριβώς εκεί;

Αυτό ενας άσχετος μπεκρής δεν το έλεγε οτάν τους είχαν κλείσει σε κάτι μπουντρούμια?

Καμιά άκυρη μετάφραση ρωμαικού inside joke θα ήταν.

 

edit: μόλις είδα στο wikipedia τις ιστορίες, 11 είχα τελικα. Να προσθέσω οτι

όταν ταξιδεύω με τρένο (αν δεν κάθεται κανένας δίπλα μου) παίζω asterix

στο μεταχειρισμένο psp μου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας διαβασει ολα τα τευχη με μανια σε μικρη ηλικια, οταν επεσαν ξανα στα χερια μου, μου εκανε πολυ εντυπωση το πως μια ιστορια και ενας διαλογος μπορουν να προκαλουν το ιδιο επιπεδο ενδιαφεροντος σε εναν 30αρη και εναν 14χρονο...

 

Πραγματικο πολυεπίπεδο χιούμορ, δεν το εχω δει σε αλλο κομιξ που διαβαζα μικρος.

 

Αγαπημενα : η Διχόνοια, ο Μάντης, Ο Αστεριξ και οι Γοτθοι, ο Αστεριξ μονομαχος, Ο Αστερίξ στους Βρετανούς κλπ

 

ΥΓ. @bihlas : Aποκλειω την πιθανοτητα ακυρης μεταφρασης. Οι μεταφραστες τετοιων κειμενων εκαναν πολυ υπευθυνη δουλεια,  χρησιμοποιουσαν και παραπομπες και εξηγησεις αν κατι δεν γινοταν να μεταφραστει "σωστα". Μαλιστα θεωρω οτι ειναι ενας απο τους λογους που ειναι πευχημενο το κομικ και εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. @bihlas : Aποκλειω την πιθανοτητα ακυρης μεταφρασης. Οι μεταφραστες τετοιων κειμενων εκαναν πολυ υπευθυνη δουλεια,  χρησιμοποιουσαν και παραπομπες και εξηγησεις αν κατι δεν γινοταν να μεταφραστει "σωστα". Μαλιστα θεωρω οτι ειναι ενας απο τους λογους που ειναι πευχημενο το κομικ και εδω.

Το θυμάμαι και μάλιστα συχνα έπιαναν οσο χώρο έπιανε ενα σκίτσο. Μου εκανε

εντύπωση που ανέφερε το συγκεκριμένο η Έυη και το θυμήθηκα αμέσως (οχι

οτι υπήρχε περίπτωση να το καταλάβαινα στα 10 μου). Τα έχεις κοντά σου αυτη

τη στιγμή? Πες μας αν μπορείς τι γράφει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικός!  ;D

 

Έχω όλα τα τεύχη! Αγαπημένο είναι το Αστερίξ στους Βρετανούς για το μαύρο χιούμορ που έχει μέσα! Αξίζει κανείς να το διαβάσει στα Αγγλικά είναι άπαιχτο!  ;D Όπως επίσης νομίζω ότι μερικές αγγλικές μεταφράσεις των ονομάτων είναι πολύ ποιο πετυχημένες όπως πχ Getafix - Πανοραμίξ, Unhygienix - Αλφαβιτίξ

 

Επίσης από τους καλύτερους χαρακτήρες είναι οι 3 παπούδες στο Αστερίξ στην Κορσική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου