Προς το περιεχόμενο

50 χρόνια Αστερίξ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ενας άσχετος μπεκρής δεν το έλεγε οτάν τους είχαν κλείσει σε κάτι μπουντρούμια?

Καμιά άκυρη μετάφραση ρωμαικού inside joke θα ήταν.

 

Κ εγώ συμφωνώ με τον blue ότι δεν παίζει να έγινε κακή μετάφραση, αλλά είναι ένα αστείο που ποτέ δεν κατάλαβα και το χα πάντα απορία.

Το λέει νομίζω ο Πανοραμίξ πρώτος όταν είναι κλειδωμένοι στο μπουντρούμι, δεν το πιάνει ο Οβελίξ με τη μία, αλλά αφού το καταλάβει λιώνει και το λέει ως το τέλος.  ???

 

Εχοντας διαβασει ολα τα τευχη με μανια σε μικρη ηλικια, οταν επεσαν ξανα στα χερια μου, μου εκανε πολυ εντυπωση το πως μια ιστορια και ενας διαλογος μπορουν να προκαλουν το ιδιο επιπεδο ενδιαφεροντος σε εναν 30αρη και εναν 14χρονο...

 

Πραγματικο πολυεπίπεδο χιούμορ, δεν το εχω δει σε αλλο κομιξ που διαβαζα μικρος.

+1000 εγώ άνετα τα διαβάζω πότε πότε όταν βρίσκομαι στο πατρικό μου και τα έχω και φρέσκα ;P

 

Όπως επίσης νομίζω ότι μερικές αγγλικές μεταφράσεις των ονομάτων είναι πολύ ποιο πετυχημένες όπως πχ Getafix - Πανοραμίξ, Unhygienix - Αλφαβιτίξ

 

Γενικά τα ονόματα ήταν πάντα από τα δυνατά του κόμικ, ειδικά κάτι ονόματα λεγεωναρίων, Κάιους Τούβλους, Χνουδοτόμπουρνους, Μούσκουλους κτλ ;D

 

Επίσης από τους καλύτερους χαρακτήρες είναι οι 3 παπούδες στο Αστερίξ στην Κορσική!

+10000

 

Επίσης όντως οι Δάφνες του Καίσαρα, άπαιχτο, ο Μάντης επίσης ααα και η Κατοικία των θεών  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να πω και εγώ οτι είμαι τρελός φαν του αστεριξ!

 

τα έχω όλα + καποιες εξτρα εκδοσεις οπως το "σκιαγραφημενος απο τους φιλους του" και τις 14 αυτοτελεις ιστοριες

 

μ'αρέσουν όλα οσα εχει γράψει ο αειμνηστος Rene Goscinny και μερικά του ουντερζό.

 

ο Goscinny ήταν απλά ιδιοφυία στη σεναριογραφια κομικς!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικός!  ;D

 

Έχω όλα τα τεύχη! Αγαπημένο είναι το Αστερίξ στους Βρετανούς για το μαύρο χιούμορ που έχει μέσα! Αξίζει κανείς να το διαβάσει στα Αγγλικά είναι άπαιχτο!  ;D Όπως επίσης νομίζω ότι μερικές αγγλικές μεταφράσεις των ονομάτων είναι πολύ ποιο πετυχημένες όπως πχ Getafix - Πανοραμίξ, Unhygienix - Αλφαβιτίξ

 

Επίσης από τους καλύτερους χαρακτήρες είναι οι 3 παπούδες στο Αστερίξ στην Κορσική!

Συμπληρωνω στα ονοματα τον ρωμαιο ναυαρχο Prospectus & φυσικα το νεγρο πειρατη Young Man Blues.

Οσο για τη Κορσικη / εχει την ποιο αγαπημενη ατακα μου.

''Αυτος ειναι τοσο βλακας που για καταλαβει κατι, εχεις το χρονο να σκοτωσεις γάιδαρο με φρεσκα συκα ;D ;D ;D ;D)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τη Κορσικη / εχει την ποιο αγαπημενη ατακα μου.

''Αυτος ειναι τοσο βλακας που για καταλαβει κατι, εχεις το χρονο να σκοτωσεις γάιδαρο με φρεσκα συκα ;D ;D ;D ;D)

 

Και διορθώνω, με γινωμένα σύκα. Έχει διαφορά!! ;D

 

Πολλες φορες ζηλεψα τους φιλολογους καθηγητες που δε ειχα τη γνωση για να τα πιανω καλυτερα.

 

ου... πουλιά στον αέρα πιάνουν κ αυτοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη υποθεση στα Αστεριξ ηταν οτι το καθε σκιτσο απο μονο του ηταν και ενας πινακας ζωγραφικης υψηλου επιπεδου.

 

Οσο για το χιουμορ πολυ ουσια...

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη αγάπη...έχω σε μία κούτα στο γκαράζ τα πρώτα 28(?) τεύχη.

Αν θυμάμαι καλά το τελευταίο είναι "Ο γιός του Αστερίξ".

Πολλές αναμνήσεις...Από τα κορυφαία κόμικς...

 

υ.γ.

Κβο βάντις παλικάρι αγκαλιά με το σκουτάρι;  :) :) :)

(από την "Ασπίδα τηε Αρβέρνης";;;  )

 

 

Είχε γίνει σλόγκαν στη παρέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγώ οτι είμαι τρελός φαν του αστεριξ!

 

τα έχω όλα + καποιες εξτρα εκδοσεις οπως το "σκιαγραφημενος απο τους φιλους του" και τις 14 αυτοτελεις ιστοριες

 

μ'αρέσουν όλα οσα εχει γράψει ο αειμνηστος Rene Goscinny και μερικά του ουντερζό.

 

ο Goscinny ήταν απλά ιδιοφυία στη σεναριογραφια κομικς!

 

+απειρα. Το χιουμορ του Γκοσινυ είναι απλα κορυφαιο. Μου εμειναν μερικα Λουκυ Λουκ (τα οποια ομως εχω διαβασει) και συμπληρωνω τα απαντα των Αστεριξ (+τα εξτρα  ;D), Λουκυ, Μικρος Νικόλας, Ουμπα-πα και Ιωαννης Πιστολε  8)

 

Αλλα εχω τρελαθει να ψαχνω ενα επεισοδιο αφιερωμα στον Λουκυ Λουκ απο αλλους σχεδιαστες. Λιγο ήθελα να το κλέψω απο τον ιδιοκτητη του.  >:(

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου